Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Donner: RKP:n muut ehdokkaat ”perushurreja”

03.04.2014 |12:42

Ruotsalaisen kansanpuolueen sitoutumaton kansanedustaja Jörn Donner, 81,  lähtee puolueensa ehdokkaaksi eurovaaleissa. Radio Novan Enbuske & Linnanahde Crew’n tänä aamuna tavoittama Donner tunnustautui innokkaaksi yhdentyvän EU:n kannattajaksi.

– Lähden taistelemaan pimeyden voimia vastaan, niitä joiden mielestä EU tekee kaiken väärin. Kaikesta huolimatta EU on liikkunut vähän eteenpäin eikä se ole hirveän helppoa, koska se on nykyään 28 maan yhteisö. Yhdysvalloissa se on helpompaa, koska se on liittovaltio, mutta muut vastustavat innokkaasti kaikkia liittovaltioajatuksia, Donner selitti.

Donner kertoi päätöksensä taustalla vaikuttaneen se ajatus, että hänellä on suomenkielisten keskuudessa enemmän uskottavuutta, koska muut RKP:n listalla olevat ehdokkaat ovat pitkälti ”näitä perushurreja”.

”Krista on sympaattinen akka”

Donner kommentoi myös vasemmistoliiton lähtöä hallituksesta.

– Eivät tarjonneet minulle kulttuuriministerin paikkaa. Jos oikein ymmärsin, se on tämä Krista Kiuru, vai oliko se Henna Virkkunen, joku näistä kahdesta naisesta. Krista on aivan sympaattinen akka, ettei siinä mitään.

PS VERKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Media puolusti olympiakultaa naisten sarjassa voittanutta algerialaisnyrkkeilijää ja leimasi epäilijät kiusaajiksi – Antikainen: ”Totuus Imane Khelifistä on nyt julki”

11.02.2026 |14:41
2.
Suomen uutiset logo

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”

10.02.2026 |10:09
4.
Suomen uutiset logo

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”

15.02.2026 |18:50
5.
Suomen uutiset logo

Uusi kansalaisaloite: Turve määriteltävä uusiutuvaksi ja pois EU-päästökaupan piiristä

11.02.2026 |13:57
6.
Suomen uutiset logo

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa

11.02.2026 |15:35
7.
Suomen uutiset logo

Empatiafanatismi paisuu Tampereella – intersektionalismia ja etnistä erityiskohtelua yritetään nyt ujuttaa kouluihin

09.02.2026 |17:26

Uusimmat

Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää