Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Eerola: Pakkoruotsi heikentää poliisin toimintaedellytyksiä

15.12.2014 |14:39

Perussuomalaisten kansanedustaja Juho Eerola vaatii hallitukselta toimia poliisien kielitaitovaatimusten järkevöittämiseksi.

Poliisihallinnon rakenneuudistukset ja vuoden 2003 kielilaki heikentävät Eerolan mukaan poliisin toimintaedellytyksiä.

– Poliiseilta vaaditaan ruotsin kielen taitoa myös alueilla ja tehtävissä, jossa ruotsin kielen taidolle ei ole todellista tarvetta. Lisäksi poliisien kielitaitoon kohdistuu kehittämispaineita lisääntyvän EU:n sisäisen liikkuvuuden ja maahanmuuton seurauksena, Eerola huomauttaa.

Kaksikielisyys ei riitä perusteluksi

Eerolan mukaan Suomen kaksikielisyyteen vetoaminen ei ole peruste edellyttää jokaiselta poliisilta ruotsin kielen taitoa, sillä usein on saatavilla vähintään yksi ruotsia taitava poliisi, ja tarpeen vaatiessa on mahdollista tarjota perustuslain velvoittamat palvelut myös tulkin välityksellä.

Eerola jätti aiheesta kirjallisen kysymyksen hallitukselle.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Tuhannet muslimit rukoilivat Lontoon keskustassa – Farage: ”Britit eivät aio sietää tätä enää”

20.03.2026 |18:26
2.
Suomen uutiset logo

Ministeri Wille Rydman tylytti vihreiden Sofia Virtaa kyselytunnilla: Peruspalvelut tärkeämpiä kuin politrukkien työllistäminen lobbarijärjestöissä

19.03.2026 |18:29
5.
Suomen uutiset logo

Saksassa kansalaiset ilmiantavat toisiaan rasismista, syrjinnästä ja oikeistolaisista satoihin ilmiantokeskuksiin

21.03.2026 |12:40
7.
Suomen uutiset logo

Brittilehti nostaa esille maahanmuuton hurjat kustannukset – Suomen Perustan tutkimukset esillä

23.03.2026 |14:03
8.
Suomen uutiset logo

Mäenpään libanonilainen vieras ihmettelee Suomen kotouttamispolitiikkaa: ”Miten teillä on varaa tällaiseen?”

24.03.2026 |13:32

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää