Artikkeli kuva

Ei-äänet voitolla Kreikassa

05.07.2015 |21:20

Alustavien äänestystulosten mukaan kreikkalaiset ovat äänestäneet selkeän ”ei”:n tämänpäiväisessä kansanäänestyksessä. Alustavien tietojen mukaan 61 prosenttia kansalaisista äänestää velkojien lainaesitystä vastaan, 39 prosenttia sen puolesta.

Mikäli ei-äänet voittavat, on kyseessä selkeä voitto Syriza-puolueen pääministeri Alexis Tsiprakselle.

Äänestyksestä vastaava Singular Logic -yhtiö pitää yllä reaaliaikaista ennustetta sivuillaan.


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Media puolusti olympiakultaa naisten sarjassa voittanutta algerialaisnyrkkeilijää ja leimasi epäilijät kiusaajiksi – Antikainen: ”Totuus Imane Khelifistä on nyt julki”

11.02.2026 |14:41
2.
Suomen uutiset logo

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”

10.02.2026 |10:09
3.
Suomen uutiset logo

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”

09.02.2026 |10:47
4.
Suomen uutiset logo

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa

11.02.2026 |15:35
5.
Suomen uutiset logo

Empatiafanatismi paisuu Tampereella – intersektionalismia ja etnistä erityiskohtelua yritetään nyt ujuttaa kouluihin

09.02.2026 |17:26
6.
Suomen uutiset logo

Uusi kansalaisaloite: Turve määriteltävä uusiutuvaksi ja pois EU-päästökaupan piiristä

11.02.2026 |13:57

Uusimmat

Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää