Suomen päivittäistavarakauppa on Euroopan keskittyneintä, kirjoittaa kansanedustaja Ritva ”Kike” Elomaa. S-ryhmän ja Keskon yhteenlaskettu markkinaosuus päivittäistavarakaupassa on yli 82,5 prosenttia Suomen markkinoista.
Tuottajista suurin osa taas on perheomisteisia ja kooltaan melko pieniä. Niiden neuvotteluvoima tuotteidensa ostajiin nähden on erittäin heikko. Kaupan omat eli niin sanotut private label -tuotteet (lähinnä S-ryhmän Coop ja Keskon Pirkka) kattavat neljänneksen Suomen päivittäistavarakaupasta. Kyse on useista miljardeista euroista.
– Kuluttajille päivittäistavarakaupan keskittyneisyys merkitsee korkeampia hintoja. Tuottajille se merkitsee huonompia katteita. Selkeä voittaja on kaupan ala, joka hyötyy nykytilanteesta. Sääntelyn lisäksi kaupan alalle pitäisi saada lisää kilpailua. Tämä lisäisi tuottajien ja kuluttajien vaihtoehtoja, jolloin asiat etenisivät luonnollisesti markkinatalouden keinoin. Jotta uusien toimijoiden olisi kannattavaa investoida laajentumiseen Suomen päivittäistavaramarkkinoille, tarvitaan kuitenkin lisää sääntelyä, koska nykyisellään S-ryhmällä ja Keskolla on määräävä markkina-asema, Elomaa huomauttaa.
Maatalouden kannattavuuskriisi koskee koko Suomea
Suomessa ei jatkossa ole kotimaista ruuantuotantoa eikä huoltovarmuutta, mikäli alkutuotannon jatkuvuutta ei turvata. Nuoret eivät jatka perhe- ja sukutilojen pyörittämistä, jos se ei ole kannattavaa. Tilanne on kehittynyt nykyiselleen vähitellen ilman, että hallitukset olisivat tähän riittävällä tarmolla puuttuneet.
Elomaa pitää realismina kuitenkin sitä, että kotimainen ruuantuotanto pikkuhiljaa keskittyy yhä enemmän ja ainoastaan suuret toimijat selviävät, jos kehitykseen ei puututa.
– Alkutuottaja, elintarviketeollisuus ja kauppa jakavat keskenään kakun, jossa alkutuottajan osuus on aivan liian pieni. Alkutuottaja ansaitsee isomman katteen, eivätkä kuluttajatkaan voi maksaa ruuasta enempää. Maatalouden kannattavuuskriisi koskee koko maatamme. Siksi EU:n CAP-neuvotteluiden tulos on ratkaisevan tärkeä, Elomaa tähdentää.