Euroalueen deflaatio syvenee

30.01.2015 |18:17

Euroalueen kuluttajahinnat ovat EU:n tilastoviranomaisen Eurostatin mukaan rajummassa laskussa tammikuussa kuin viime vuoden joulukuussa. Ennakkotiedot kertovat laskun syventyneen joulukuun 0,2 prosentista 0,6 prosenttiin. Suurin tekijä laskulle oli energia, mutta energiastakin siivottu kuluttajahintamuutos putosi vain 0,4 prosenttiin vuositasolla. Palvelut kallistuivat kuitenkin prosentin.

The Wall Street Journal kirjoittaa euroalueen deflaation olevan suuri uhkatekijä, koska hintojen lasku on laajentunut useammalle toimialalle. Suurin uhkatekijä on, jos inflaatio-odotukset jatkavat putoamistaan.

Euroopan keskuspankki EKP on asettanut tavoitteekseen pitää yllä noin kahden prosentin vuotuista inflaatiota. EKP ei ole onnistunut tavoitteessaan kahteen vuoteen, WSJ kirjoittaa.

Henri Myllyniemi


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
3.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
4.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
6.
Suomen uutiset logo

Virallinen ilmiantolinja avautuu Tampereella: Pian voit kannella naapurisi rasistisesta tuijotuksesta – perussuomalaisedustajat tyrmäävät idean

13.03.2026 |12:32
9.
Suomen uutiset logo

Shokkihavainto Ison-Britannian täytevaaleista: Vihervasemmisto liittoutui härskisti muslimien kanssa muuta kansaa vastaan

14.03.2026 |11:00
10.
Suomen uutiset logo

Ex-valtiovarainministeri Suvi-Anne Siimes: Maahanmuuttajilla liian helppo tie Kelan eläkkeille

10.03.2026 |14:50

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää