Euroalueen talous kasvoi syksyllä 0,2 prosenttia

14.11.2014 |14:09

Euroalueen talouskasvu mateli 0,2 prosentissa kolmannen vuosineljänneksen aikana, tilastoviranomainen Eurostat kertoo ennakkoarviossaan. Lukema on silti parempi kuin mitä ekonomistit olivat arvioineet.

Suomen ennakkoluvut kertovat samasta kasvuvauhdista. Euroalueen suurten jäsenmaiden pirteimmästä kasvusta vastasi Espanja, jonka vuosineljännesvertailun kasvu oli 0,5 prosenttia. Italiassa talous jatkui supistumistaan. Maassa on viimeksi raportoitu kasvulukuja vuonna 2011.

Euroalueen kasvu jäi kuitenkin niin vaatimattomaksi, että euromaat voivat vaatia enemmän kasvua tukevaa talouspolitiikkaa. Financial Times kirjoittaa, että Saksan finanssipolitiikka ja Euroopan keskuspankin harjoittama rahapolitiikka kohtaisivat muutospaineita.

Saksa onnistui torjumaan taantuman. Ranskan kasvuluvut 0,3 prosenttia sen sijaan yllättivät ekonomistit. Natixis-pankin varainhoidon pääekonomisti Philippe Waechter totesi FT:lle, että Ranskan julkisen talouden kulutuksen kasvu ja varastoarvojen nousu selittävät osan kasvuluvuista.

Henri Myllyniemi


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset vaativat Turun jättimoskeijan tonttivarauksen eväämistä – Junnila varoittaa ulkomaisesta rahoituksesta ja poliittisesta islamista

27.10.2026 |12:49
3.
Suomen uutiset logo

Ilhan Omar: ”En tietääkseni nainut veljeäni” – kansanedustajan epäillään esiintyneen väärällä nimellä koko uransa ajan

26.10.2026 |10:07
6.
Suomen uutiset logo

Työeläkkeet ovat lakisääteistä vakuutuspohjaista sosiaaliturvaa ja kuuluvat julkiseen talouteen – siksi ne kuuluvat myös perussuomalaiseen säästöpakettiin

24.10.2026 |12:00
8.
Suomen uutiset logo

Junnila lataa suorat sanat ay-ekonomistille: ”Eivät kai ulkomaiset osaajat sosiaaliturvan vuoksi Suomeen tule?”

23.10.2026 |17:29
10.
Suomen uutiset logo

SDP:n eduskuntavaaliehdokas heittää lokaa ministerin päälle syyllistävällä kuvamanipulaatiolla – vaatii samaan aikaan stoppia eriarvoistumiselle

27.10.2026 |14:11

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi