Viikon 9/2013 luetuin

Maaliskuu 2013 luetuin

Euroalueen velkakriisi uudelleen markkinoiden huoleksi?

01.03.2013 |20:02

Italian viime viikonlopun vaalitulos on synnyttänyt pattitilanteen uuden hallituksen muodostamisessa. Samalla on kasvanut uudelleen markkinoiden huoli Italian kyvystä uudistaa taloutensa rakenteita siten, että jättimäinen, yli 120 prosenttia bruttokansantuotteesta oleva julkinen velka saataisiin hallintaan. Näin kirjoittaa Ilmarisen varatoimitusjohtaja Timo Ritakallio blogissaan.

Pääministeri Mario Monti rakensi säästöohjelmallaan ansiokkaasti luottamusta markkinoille, mutta kansa olikin toista mieltä ja jätti Montin keskustaryhmälle vaivaiset 10 prosenttia äänistä.

– Alhainen kannatus voidaankin nähdä äänestäjien voimakkaana vastalauseena Italian Montin johdolla harjoittamalle uudistuspolitiikalle, Ritakallio tulkitsee.

Markkinat huolissaan

Markkinoiden ensireaktio vaalitulokseen oli negatiivinen. Pörssikurssit laskivat erityisesti Italiassa ja Italian valtion liikkeeseen laskemien velkakirjojen korot olivat nousussa. Ritakallion mukaan markkinoille onkin uudelleen hiipimässä huoli eurovaltioiden kyvystä saada velkakriisi lopullisesti ratkaistuksi. Lähiviikot näyttävät, palaako euroalueen velkakriisi uudelleen markkinoiden valokeilaan ja päänsäryksi.

– Miksi markkinat sitten huolestuivat? Italia on yksi euroalueen suurimmista talouksista ja ylivoimaisesti velkaisin sellainen. Jos Italia ei hankalan poliittisen tilanteensa johdosta kykenekään toteuttamaan tarvittavia talousuudistuksia, sen velan hoito voi vaikeutua merkittävästi velan korkojen noustessa. Ja jos Italian velanhoito uudelleen vaikeutuu, on se iso ongelma koko euroalueelle ja sitä myötä myös Euroopan keskuspankille, Ritakallio huomattaa.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
3.
Suomen uutiset logo

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön

07.03.2026 |13:25
4.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
6.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
9.
Suomen uutiset logo

Bergbom paljastaa opposition vaihtoehdot: Vihreät sulkisi metsätehtaita, vasemmistoliitolta miljardien veronkorotukset ja keskustalta 40 000 uutta maahanmuuttajaa vuodessa

05.03.2026 |18:00
10.
Suomen uutiset logo

Yle kirjoitti Espoon ”Pikku-Kosovosta” – Grönroos: Suomalaisetkin etsivät turvaa omiensa luota

06.03.2026 |14:50

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää