Artikkeli kuva

Jarno Mela

Euron korkea kurssi vahvistui inflaatiotilastojen myötä

28.02.2014 |19:09

Euroalueen kuluttajahinnat nousivat Eurostatin mukaan 0,8 prosenttia vuodentakaisesta, ja tämä vahvisti euroa. Viime vuoden lokakuusta alkaen yhteisvaluutta-alueen inflaation vuosimuutos on ollut alle prosentissa. Euroopan keskuspankin inflaatiotavoite on asetettu lähelle kahta prosenttia. Tätä mandaattiaan EKP ei ole pystynyt toteuttamaan yli vuoteen.

Ekonomistit arvelivat euroalueen matalan inflaation putoavan hieman. Koska odotukset eivät täyttyneet, lähti euro ripeään nousuun. Eurolla saa 1,38 Yhdysvaltain dollaria.

Seuraukset ovat harmittavan ristiriitaisia. Toisaalta on hyvä, että deflaatiopelot eivät yltyneet, mutta euron kurssi on alemmillakin tasoilla aiheuttanut harmaita hiuksia. Korkeampi euron kurssi heikentää euroalueen ulkopuolelle myytävien tuotteiden kilpailukykyä. Deflaatio puolestaan nostaisi velkojen reaalista hintaa – ja moni euromaa kamppailee suunnattomien velkavuoriensa kanssa.

EKP:n toinen huoli on alueen pankkien luottosupistuminen. Lisäksi kuluttajien näkemys mahdollisesta deflaatiosta on noussut, mikä voi jarruttaa kulutusta, ja pahentaa euroalueen talousnäkymiä vielä entisestäänkin.

Henri Myllyniemi


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Käräjäoikeus hylkäsi Elokapinan mielenosoittajien niskoittelusyytteet – Antikainen: Oikeus antoi vaarallisen viestin – kannustaa sivuuttamaan poliisin käskyt

22.04.2026 |16:39
5.
Suomen uutiset logo

Sanna Marinin vasemmistohallitus ajoi Suomen talouden päin seinää – Vigelius: Nyt Lindtman ja Andersson ihmettelevät, miten hienosti menee niillä mailla, joille Suomi kippasi rahansa

22.04.2026 |14:20

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää