

LEHTIKUVA
Eurooppa helisemässä – yhä useampi maa sulkee rajansa
Saksa on päättänyt sulkea väliaikaisesti rajansa Schengen-sopimuksen vastaisesti voidakseen hallita maahanmuuttoa. Päätös on saanut muut kauttakulkumaat vaikeuksiin. Schengen voidaan poikkeustilanteissa purkaa väliaikaisesti. Näin on tehty esimerkiksi tärkeiden kokousten yhteydessä.
Itävallassa pelätään, että Saksan sulkiessa rajansa maa joutuu itse huolehtimaan kymmenistä tuhansista ihmisistä. Tämä pakotti Itävallan sulkemaan Unkarin vastaisen rajan.
Unkari on itse sulkemassa rajansa tiistaina. Uuden lain voimaantulo tarkoittaa, että maahan pääsee vain rajanylityspaikoilta. Muualla rajanylitys tulkitaan tunkeutumiseksi, ja siitä seuraa vankeutta tai karkoitus. Unkari otti maanantaina käyttöön rajatarkastukset jo yhdellä suurella rajanylityspaikalla Serbian vastaisella rajalla.
Suomessa kohotetaan valmiuksia rajatarkastuksiin, sillä Tornion kautta Ruotsista tulee satoja turvapaikanhakijoita päivittäin.
Myös Slovakia on ilmoittanut aloittavansa rajatarkastukset Itävallan ja Unkarin rajoillaan. Puola ilmoitti olevansa valmis turvautumaan rajatarkastuksiin.
Saksan U-käännös ihmetyttää
Saksa on tähän asti esiintynyt vastaanottavaisena turvapaikanhakijoille. Kriitikot väittävät, että nimenomaan Saksan suopea vastaanottopolitiikka on rohkaissut yhä useamman hakeutuvan Eurooppaan Lähi-idästä.
Saksan sisäministeri Thomas de Maizière ei kertonut sitä, kuinka kauan maa ylläpitää rajatarkastuksia. Saksan syy palauttaa rajatarkastukset ovat samat kuin muilla Euroopan mailla, joihin maahanmuuttajat ovat hakeutuneet: hallitsematon maahanmuutto poistaa viranomaisten tiedot siitä, keitä maassa on, kuinka paljon heitä on ja missä päin maata he ovat.
Müncheniin tuli 12 000 turvapaikanhakijaa lauantaina. Maan joiltain vastaanottokeskuksilta on loppunut tila ja tarvikkeet.
Saksalaispäättäjien puheet vihjaavat, että he toivovat muidenkin maiden osallistuvan taakanjakoon. Se tarkoittaa pääosin Lähi-idästä tulevien ihmisten tasaamista pitkin Eurooppaa. Euroopan komission ehdotuksen mukaan taakanjakoa pitäisi kasvattaa tuntuvasti, sekä tehdä siitä pakollisen.
Saksaan jopa miljoona
turvapaikanhakijaa tänä vuonna
Saksan varakansleri Sigmar Gabriel nosti arvioita maahan tulevista turvapaikanhakijoista kuluvan vuoden aikana. Arviota nostettiin neljänneksellä 800 000:sta miljoonaan.
Gabriel kuitenkin korosti, ettei rajatarkastuksia palautettu turvapaikkaa hakevien määrän vuoksi. Tarkastuksiin piti palata maahanmuuttajien saapumisvauhdin käytyä kestämättömäksi.
Rajatarkastukset kuitenkin puurouttavat maahanmuuttovirran kauttakulkumaissa. Vaarana on, että ketjureaktion lailla Kreikkaan salakuljetetut turvapaikanhakijat myös joutuvat jäämään Kreikkaan. Maa painii valmiiksi suurten talousvaikeuksien kanssa ja on kykenemätön huoltamaan omin avuin näin suuria määriä turvapaikanhakijoita.
Sisäministerien kokouksessa
ei yksimielisyyttä
Saksan ja Ranskan toiveena on saada komission ehdotus pakollisista pakolaiskiintiöistä voimaan. Tsekin tasavalta ja Unkari vastustivat kuitenkin vastustivat jyrkästi ehdotusta. Romania ja Slovakia eivät myöskään suostuneet pakollisiin kiintiöihin.
Kuusi tuntia kestäneessä kokouksessa ei päästy yksimielisyyteen. Lokakuussa järjestetään uusi kokous kiintiöiden tuntuvasta korottamisesta. Talouslehti Financial Timesin mukaan kokousta edeltää todennäköisesti diplomaattinen painostus saada komission esitys läpi.
Komission ehdotuksen takana seisovat maat voivat yrittää saada kiintiöt voimaan määräenemmistöpäätöksellä. Enemmistöpäätös on EU-lakien mukainen, mutta sitä ei tavata käyttää poliittisesti arkaluonteisissa asioissa.
Unkari ilmoitti kärsivänsä turvapaikkaa hakevien ihmisten vyörystä, koska Kreikka ei ole onnistunut kontrolloimaan maahantuloa. Unkarista voi tulla turvapaikan hakijoille loukku, koska maahantulijat eivät haluaisi jäädä Unkariin.
Maa pyrkii siirtämään asian käsittelyä EU-johtajien kokoukseen. Pääministeritason kokouksissa vaaditaan yksimielisiä päätöksiä.
Pakkokiintiöitä ajetaan
väkisin läpi?
Euroopan komissiossa myönnetään tilanteen kiperyys. Komission varapuheenjohtaja Frans Timmermansin mukaan rajoja ei voida laittaa säppeen. Toisaalta hän pitää epärealistisena ajatuksena rajojen pitäminen avoimena niin, että kuka tahansa voi liikkua missä tahansa.
– Silloin kun emme onnistu, yritämme uudelleen, summaa maahanmuutosta vastaava komissaari Dimitris Avramopoulos komission päättäväisyyttä saada voimaan pakolliset kiintiöt.
Henri Myllyniemi
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tanska kieltäytyi komission ehdottomasta turvapaikanhakijoiden jakamisesta

Hallitus pureutuu toden teolla turvapaikkakriisiin – massiivinen toimenpidelista

Siirtolaisia tulee nyt 180 000 hengen vuosivauhdilla – Halla-aho vaatii Ruotsin-vastaisen rajan sulkemista

ISIS-taistelijat ostavat syyrialaispasseja
Viikon suosituimmat

Financial Times torppaa Antti Lindtmanin haaveilut: Espanjan maahanmuuttomalli täysin yhteensopimaton Suomeen – kielimuuri, kulttuurierot ja osaamistaso esteenä, johdattaisi tulijat sossun luukulle
Kansainvälinen talouslehti Financial Times (FT) on julkaissut analyysin Suomen ja Espanjan työmarkkinoiden kehityksestä. Lehden artikkeli tarjoaa kylmää vettä niiden suomalaisten puolueiden niskaan, jotka ovat vuosia väittäneet kehitysmaamaahanmuuton olevan ratkaisu Suomen huoltosuhdeongelmiin ja työvoimapulaan. FT:n analyysi osoittaa selvästi, miksi Suomen korkean osaamisen talousmalli ja SDP:nkin haikailema massasiirtolaisuus ovat täysin yhteensopimaton yhtälö.

Vigelius vaatii Ylelle suursiivousta: ”Sata miljoonaa euroa pois hömppäviihteestä ja takaisin ydintehtäviin”
Kansanedustaja Joakim Vigelius kritisoi Ylen sisältövalintoja ja rahoitusta. Hänen mukaansa yhtiö on etääntynyt julkisen palvelun ydintehtävistään ja käyttää verovaroja liiaksi viihteeseen. Vigelius ehdottaa 100 miljoonan euron budjettileikkausta ja painopisteen siirtämistä luotettavaan uutisointiin, kriisiviestintään ja suomalaisen kulttuurin tukemiseen.

Grönroos: ”Työvoimapula on naurettava väite – meillä on 300 000 työtöntä”
Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos tyrmää väitteet maahanmuuton tarpeellisuudesta. Tilastot osoittavat, että maahanmuutto maksaa Suomelle miljardeja.

Somalialaistaustainen rikollisryhmä salakuljetti ihmisiä Suomeen – kaksi tuomittiin vankeuteen
Alaikäisen somalitytön salakuljettaminen Suomeen johti järjestäytyneen ihmissalakuljetusryhmän paljastumiseen. Käräjäoikeus on tuominnut kaksi ryhmän jäsentä ehdottomiin vankeusrangaistuksiin.

Siviilipalveluskeskuksen opetuksessa kehotettiin osallistumaan Elokapinaan – Mäenpää: ”Onko toiminnan valvonta puutteellista?
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää on jättänyt kirjallisen kysymyksen Siviilipalveluskeskuksen järjestämän koulutuksen sisällöstä. Kansanedustajien korviin on kantautunut huolestuttavia tietoja, miten keskus kouluttaa siviilipalvelukseen osallistuvia.

Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa – vihervasemmisto jatkaa painostusta
Kesäkuu tuo mukanaan tutun rituaalin: vihervasemmisto vaatii kuntia liputtamaan sateenkaarilipulla, ja kunnat jakautuvat. Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin kyse olisi virkavelvollisuuden laiminlyönnistä.

Wolt-kuskina työskennellyt Intiasta vuonna 2021 opiskelemaan tullut mies tuomittiin lapsenraiskauksesta ja huumausainerikoksesta
Intiasta Suomeen opiskelemaan vuonna 2021 tullut mies on tuomittu neljän vuoden vankeuteen lapsenraiskauksesta ja huumausainerikoksesta.

Antikainen kauhuissaan hoivakodin potilasturvallisuustapauksesta: Hoitajat kirjoittivat raportteja käännössovelluksella, toimitusjohtaja kaunisteli jäljet
Yle uutisoi vakavasta potilasturvallisuustapauksesta kotihoitoyhtiö Keltakulta Hoivassa Uudellamaalla. Hoitajat kirjoittivat asiakkaiden hoitoraportteja käännössovellusten avulla, ja kun kirjaukset paljastuivat, toimitusjohtaja kävi siistimässä ne jälkikäteen. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi tapausta ankarasti.

Etnistä erityiskohtelua Britanniassa: Sikhi puukotti hengiltä brittiopiskelijan – poliisi laittoi kuolevan käsirautoihin
Southamptonissa puhkesi rajuja mielenosoituksia, kun paikallisen opiskelijan puukotuksesta julkaistiin poliisin haalarikameralla taltioima video. Poliisi laittaa kuolevan käsirautoihin, koska puukottaja syyttää tätä rasistisesta hyökkäyksestä. Nyt Britanniassa selvitetään, mikä rooli etnisellä erityiskohtelulla oli traagisissa tapahtumissa.

Hälyttäviä tilastoja Suomen vankiloista ‒ oikeusministeri Meri selvittää ulkomaalaisten vankien maasta poistamisen edellytyksiä
Ulkomaalaisten vankien maasta poistamisen edellytyksiä selvittävän tutkimuksen on määrä valmistua vuoden loppuun mennessä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää














