Artikkeli kuva

Matti Matikainen

Europarlamentin EFD-ryhmä sparrasi perussuomalaisten EU-ehdokkaita

28.11.2013 |17:34

Perussuomalaisten EU-ehdokkaat saivat korkeimman tason opastusta kevään eurovaaleihin, kun Vapaan ja demokraattisen Euroopan (EFD) karismaattinen varapuheenjohtaja Morten Messerschmidt (kuvassa 6. vasemmalta) saapui perussuomalaisten päämajaan yhdessä euroedustaja Sampo Terhon ja ryhmän ylimpien virkamiesten kanssa. Keskustelutilaisuutta isännöi perussuomalaisten puheenjohtaja Timo Soini.

Messerschmidt nousi europarlamenttiin vuonna 2009 Tanskan suurimmalla äänisaaliilla. Hänen puolueensa Tanskan kansanpuolue on saanut 2000-luvulla noin 13 prosentin kannatuksen.

Vaikka Messerschmidt ei halua ennustaa tulevien vaalien tulosta pilkulleen, hän odottaa tulevilta vaaleilta paljon, koska kansalaisten mielialat ovat kääntyneet eurobarometrien mukaan eurovastaisiksi koko Euroopassa.

Messerschmidt toivoo, että perussuomalaisten hyvä menestys toimii hyvänä mallina niin Tanskassa kuin muuallakin Euroopassa.

ps verkkotoimitus


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää

16.09.2025 |19:25
3.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
5.
Suomen uutiset logo

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa

16.09.2025 |09:20
6.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
7.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
8.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää