

MATTI MATIKAINEN
Eurovaaliehdokas Kotro: EU-kauppapolitiikka uhka hyvinvoinnille ja demokratialle
Perussuomalaisten eurovaaliehdokas Olli Kotro suhtautuu kriittisesti EU:n harjoittamaan kauppapolitiikkaan, jonka katsoo edistävän vain suuryritysten voitontavoittelua ja vallan keskittämistä ylikansalliselle tasolle.
Olli Kotron mielestä EU:n neuvottelemissa kauppasopimuksissa ongelmakohtia ovat edistyksellisiä normeja heikentävä paine sekä valtion itsenäisyyttä heikentävä investointisuoja.
EU:n suunnitelmissa on neuvotella kauppasopimukset mm. Vietnamin, Australian, Indonesian, Meksikon ja Yhdysvaltojen kanssa. Euroopan parlamentilla on vaikutusvaltaa, sillä kauppapolitiikka on EU:n yksinomaisessa toimivallassa.
Kotrolla on selvä kauppapoliittinen linja:
– Meppinä en sallisi minkäänlaisia kauppasopimuksia, jotka heikentävät ympäristönsuojelua, kuluttajia, maataloutta, terveyttä, työelämää, kulttuuria tai tietosuojaa koskevia normeja, toteaa Kotro.
Riitojenratkaisumenettely murentaisi demokratiaa
Erityisen ongelmallisena Kotro näkee EU-kauppasopimuksiin usein ehdotetun investointisuojan eli sijoittajan ja valtion välisen riitojenratkaisumenettelyn, joka antaisi yritykselle mahdollisuuden haastaa Suomen oikeuteen esimerkiksi ympäristölainsäädännön vuoksi.
– Suomen oikeuslaitoksessa kansainvälisiä investoijia suojelevat jo nyt kansainvälisen oikeuden periaatteet. Tämän vuoksi ehdotukset ulkopuolisesta riitojenratkaisumenettelystä on nähtävä pyrkimyksenä murentaa kansallisvaltion itsenäisyys ja kansallinen demokratia, perustelee Kotro.
Puolueet tukemassa palkkatason alentamista
Kotro näkee Suomen ammattiyhdistysliikkeen unohtaneen työväenluokan edut myös kauppapolitiikassa. Kotro viittaa SAK:n yhdessä EK:n ja MTK:n vuonna 2015 julkaisemaan kannanottoon, jossa SAK vaati säilyttämään riitojenratkaisumenetelmän osana EU:n ja Yhdysvaltojen välistä TTIP-kauppa- ja investointisopimusta.
– Kokoomus, keskusta ja SDP tukevat kaikki kauppapolitiikkaa, joka alentaisi bruttokansantuotetta, työllisyyttä ja palkkatasoa Suomessa, sanoo Kotro.
Kansallismieliset poliitikot kokoontuvat Tallinnassa
Kotro osallistuu tänään Tallinnassa järjestettävään Euroopan kansallismielisten poliitikkojen tapaamiseen. Tilaisuuteen osallistuvat myös Ranskan kansallisen kokoomuksen (Rassemblement National) puheenjohtaja Marine Le Pen, Tanskan kansanpuolueen europarlamentaarikko Anders Vistisen sekä Viron hallituspuolue EKRE:n kansanedustaja Jaak Madison.
– Tapaaminen osoittaa kansallismielisen linjan olevan Euroopan tulevaisuutta ja hyödyttävän hyvin erilaisia maita ympäri maanosan.
Tapaamisen järjestämisestä esitettyä kritiikkiä Kotro ei ymmärrä.
– Euroopan unionista liittovaltiota puuhaavia tahoja pelottaa heidän vastustajiensa lähentyessä toisiaan.
Kotro edusti perussuomalaisia myös Italian sisäministeri Matteo Salvinin Lega-puolueen Milanossa 8. huhtikuuta järjestämässä Euroopan kansallismielisten puolueiden konferenssissa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- kansallismieliset poliitikot investointisuoja kauppasopimukset Anders Vistisen Matteo Salvini Olli Kotro Jaak Madison Marine Le Pen perussuomalaiset Eurovaalit EU
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Eurovaaliehdokas Kotro: Suomen olisi viisainta pitäytyä sotilasliittojen ulkopuolella ja keskittyä tiukasti oman kansallisen puolustuksensa kehittämiseen

Eurovaaliehdokas Kotro: EU vie leivän suomalaisen pöydästä
Viikon suosituimmat

Media puolusti olympiakultaa naisten sarjassa voittanutta algerialaisnyrkkeilijää ja leimasi epäilijät kiusaajiksi – Antikainen: ”Totuus Imane Khelifistä on nyt julki”
Kun fyysisesti selvästi muita naisia vahvempi algerialainen nyrkkeilijä Imane Khelif voitti kultaa Pariisin olympialaisissa 2024 naisten sarjassa nousi esiin huoli naisten turvallisuudesta ja naisten urheilun reiluudesta. Nämä huolensa esittäjät leimattiin nopeasti transfobisiksi, tietämättömiksi tai jopa Kremlinin kätyreiksi.

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”
Citroënin, Fiatin ja Chryslerin taustalla oleva autonvalmistaja Stellantis on ilmoittanut täyskäännöksestä sähköautoihin painottuneessa strategiassaan. Yhtiö tekee 22 miljardin euron alaskirjaukset, peruu useita sähköautomalleja ja lisää tuotantoa Yhdysvalloissa. Yhtiön tulevaisuutta ohjaa jatkossa kysyntä, eivät viranomaisten tai poliitikkojen määräykset.

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”
Antifan aktivisti tuomittiin Unkarissa kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta Budapestissa kolme vuotta sitten tehtyihin poliittisiin joukkopahoinpitelyihin. Europarlamentin vasemmistoryhmä - johon myös Li Andersson kuuluu - on esittänyt tukensa tuomitulle "ei-binaariselle antifasistille". Vasemmiston meppien mielestä kyseessä oli antifasistinen toiminta, joka "ei ole terrorismia vaan demokraattinen velvollisuus".

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen on kuullut maailmalta ilouutisia somalikysymykseen: Somalian ja Saudi-Arabian tuore puolustussopimus vahvistaa Punaisenmeren alueen turvallisuutta ja vakautta. Tynkkynen korostaa, että sopimus romuttaa perusteet somalien turvapaikoille Euroopassa – kun Somalia ja Saudi-Arabia rakentavat turvallisuutta yhdessä, on somalien loogista suunnata kulttuurillisesti läheiseen naapurimaahan eikä arktiseen Suomeen.

Empatiafanatismi paisuu Tampereella – intersektionalismia ja etnistä erityiskohtelua yritetään nyt ujuttaa kouluihin
Kohutusta empatiataulusta tuttuja identiteettipoliittisia hankkeita on nyt vaivihkaa ujutettu Tampereen uuden koulutuspoliittisen ohjelman osaksi. Asian esille nostanut perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius moittii etenkin kokoomusta ja keskustaa, jotka ovat hyväksyneet empatiataulun uudet sovellukset kaupunginhallituksessa.

Uusi kansalaisaloite: Turve määriteltävä uusiutuvaksi ja pois EU-päästökaupan piiristä
Tuoreessa kansalaisaloitteessa esitetään, että turve tulee poistaa päästökaupan piiristä ja luokitella se uusiutuvaksi energiaksi vuotuisen kasvun osalta, jotta sen käyttö edullisena energiamuotona sekä välttämättömänä raaka-aineena voidaan turvata - Itse olen edistänyt ja edistän tätä asiaa eduskunnassa kaikin mahdollisin keinoin, kansanedustaja Juha Mäenpää kommentoi aloitetta.

Antikainen tyrmää SDP:n Elorannan ehdotuksen: ”En aio kumarrella punakaartilaisille”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää jyrkästi Eeva-Johanna Elorannan (sd.) ehdotuksen, jossa esitetään Neuvostoliittoon paenneiden ja Stalinin vainoissa kuolleiden entisten kansanedustajien “kunnioittamista” eduskunnassa hiljaisella hetkellä.

Kanadan joukkoampumisesta epäilty on 18-vuotias naiseksi identifioituva mies – taustalla vakavia mielenterveysongelmia
Tumbler Ridgen kouluampumisesta epäilty Jesse Van Rootselar syntyi miehenä, kävi läpi sukupuolenvaihtoprosessia ja identifioitui sen jälkeen naiseksi. Hän oli ollut poliisin kanssa tekemisissä vakavien mielenterveysongelmiensa vuoksi. Kanadan ampumistragediassa kuoli 9 ihmistä.

Päivän pointti: Iltalehden haastattelema vihreä poliitikko lyttää asiantuntijan tittelillä ps-ministerin ajamaa kansalaisuuskoetta – asiantuntijan puoluetaustaa ei kerrota lukijoille

Purra: Tämä häkkyrä ylläpitää halpamaahanmuuttoa ja syrjäyttää kouluttamattomat ihmiset työmarkkinoilta – ”Sosiaaliturvaa pitää uudistaa”
Suomen maatiloilla on tällä hetkellä vaikeuksia löytää työntekijöitä. Kotimaassa tekijöitä kyllä olisi tarjolla, mutta työnteon kannustinongelmat nousevat usein esteeksi työn tekemiselle. Samaan aikaan monissa paikoissa haikaillaan Suomeen lisää ulkomaista halpatyövoimaa.
















