
Riihimäen vankilan paistinpannukohu on vain pieni osa ongelmaa – Purra: Kohta eduskunnassa halutaan muslimiystävällistä lainsäädäntöä – ”Kyse on islamisaatiosta”
Perussuomalaiset ovat varoittaneet väestöpohjan muuttumisen vaikutuksista jo vuosia.
Antti Aimo-Koivisto Lehtikuva
Euromaiden lainakorot ovat tulleet alas niin paljon, että markkinoilla arvellaan velkakirjojen hinnan olevan jo räikeästi yliarvostettuja eli kuplahintaisia, talouslehti Financial Times kertoo. Lainakorot ovat tulleet alas kolmesta syystä.
Euroopan keskuspankin pääjohtaja Mario Draghin arvellaan käynnistävän velkakirjaostot, jolloin markkinoilla on halu ostaa velkakirjat ”askeleen edellä” saadakseen myytyä ne sitten EKP:lle. Markkinat veikkaavat, ettei euroalue hajoa ja aiheuta velkasuorituksien laiminlyöntejä. Kolmanneksi euroalueen inflaatio on tullut niin alas, että reaalikorko on edelleen korkea, vaikka nimelliskorot näyttävätkin huokeilta.
Näiden tekijöiden vuoksi Espanjan ja Italian viiden vuoden velkakirjojen korot ovat nyt alempana kuin Ison-Britannian samanpituisten velkakirjojen korot. Korot ovat historiallisen alhaalla, ja ilmiö on levinnyt valtiolainoista myös yrityslainoihin. Kaikki eivät kuitenkaan pelkästään riemuitse matalista koroista.
– Tästä on tulossa hauska maailma. Pelkään, että markkinat ovat ymmärtäneet EKP:n ajatukset väärin, sanoo italialaisen suurpankki UniCreditin pääekonomisti Erik Nielsen.
EKP:n velkakirjaostoissa on sääntötekninen ongelma. EKP ei saa sääntöjensä mukaan rahoittaa jäsenmaitaan uskottavuuden turvaamiseksi. Toisaalta Euroopan pääomamarkkinat ovat liian heiveröisiä, että osto-ohjelma voisi koskea vain yrityslainoja.
– Ainoastaan valtiolainoissa on tarpeeksi syvyyttä luoda merkittävästi velkakirjaostoja, toteaa ranskalaisen suurpankin BNP Paribas’n korkostrategiaosaston johtaja Laurence Mutkin.
Osto-ohjelmaodotuksiin kohdistuvat pettymykset ovat FT:n mukaan suurin yksittäinen riski sille, että uusi pako velkakirjoista voisi alkaa sysäten lainakorot taas korkeuksiin. Toinen syy on se, että nähdystä noususta hyötyneet sijoittajat kotiuttaisivat voittonsa.
Artikkeliin liittyvät aiheet
Viikon suosituimmat
Perussuomalaiset ovat varoittaneet väestöpohjan muuttumisen vaikutuksista jo vuosia.
Saksan kristillisdemokraattien CDU:n ja CSU:n yritys rajoittaa hallitsematonta siirtolaisuutta ja raiteiltaan syöksynyttä turvapaikkapolitiikkaa onnistui vain puoliksi. Radikaaleja linjauksia sisältävä päätöslauselma meni läpi, mutta itse lakiesitys kaatui punavihreä rajuun vastarintaan ja omien rivien pettämiseen. Demarit varoittivat oikeistoa helvetin porttien avaamisesta. Entinen CDU-liittokansleri Angela Merkel puuttui peliin antamalla tukensa punavihreille. Täyden kannatuksen kristillisdemokraatit saivat vain vihaamaltaan AfD-puolueelta.
Demokraattien luoman USAID-sotkun selvittäminen on vasta alkanut. Jo nyt on paljastunut, että veronmaksajien rahoja on hätäavun sijasta käytetty LGBTQ- ja DEI-ideologioiden levittämiseen. Rahaa on käytetty myös median lahjomiseen eri puolilla maailmaa. Jatkossa Afganistanin talebanit joutuvat tulemaan toimeen ilman USAID-kondomeja. Rahankäyttöä tutkinut Elon Muskin "nörttitiimi" on jo saanut tappouhkauksia.
Poliisi vahvisti tiistai-illan tiedotustilaisuudessaan, että kymmenkunta ihmistä on saanut surmansa kouluampumisessa Campus Risberskan koulussa Örebrossa. Kuolleita on löytynyt aikuisoppilaitoksen sisältä. Poliisi ei kommentoi, löytyikö kuolleita myös ulkoa.
Ison-Britannian entinen pääministeri Tony Blair ehdottaa digitaalista henkilöllisyysjärjestelmää ja valvontateknologian laajentamista vastavetona oikeiston ja kansalaisten huolille lisääntyneestä turvattomuudesta ja hallitsemattomasta massamaahanmuutosta. Blairin mukaan tässä olisi konkreettinen ratkaisu ongelmiin, joista populistit puhuvat. Hän visioi, että tekoäly ja valvontateknologia voisivat myös tehostaa julkista sektoria. Entinen pääministeri korostaa, että yksityisyyden ja tehokkuuden välillä on tehtävä valinta ja uskoo kansalaisten olevan siihen valmiita. Kriitikot ovat puolestaan huomauttaneet, että valvontayhteiskuntaa ollaan nyt ajamassa ratkaisuksi vasemmiston itsensä aiheuttamiin ongelmiin.
Oikeusministeri Leena Meri ei tue huumausaineaktivistien esityksiä, koska se olisi väärä signaali yhteiskunnalle.
Useimmiten asiat alkavat mennä pieleen, kun perinteisen valtamedian sähköpostiin ilmestyy tiedote maahanmuuton vaikutuksia, etenkin taloudellisia vaikutuksia, käsittelevästä tutkimuksesta. Myös elinkeinoelämän lobbarit rakentavat omissa julkaisuissaan maahanmuuton vaikutuksista ruusuista kuvaa. Lähes aina pimentoon jää tavallisen veronmaksajan näkökulma, vaikka hän lopulta joutuu maahanmuuton kulujen maksajaksi.
Vasemmistoliitto ei tue rajaturvallisuuslain jatkamista, ja vasemmisto haluaa myös lisää työperäistä maahanmuuttoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä muistuttaa, että myös EU-komissio on nyt hyväksynyt sen, että turvapaikanhaun voi rajalla keskeyttää tietyssä tilanteessa.
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Suomen metsiä päästölähteiksi väittävä Luonnonvarakeskus irrottautuu poliittisesta ohjauksesta ja laatii uudet laskelmat, jotka perustuvat rehellisyyteen ja todellisuuteen.
Lue lisää
Lue lisää