PS VERKKOTOIMITUS

Häiriökäyttäytyminen jatkossa todistukseen?

30.05.2013 |15:15

Kansanedustaja Reijo Hongisto (ps.) on huolissaan koulurauhan rapautumisesta ja sen myötä kouluihin kasaantuvista ongelmista. Häiriköivät oppilaat terrorisoivat luokkatovereitaan ja vaikeuttavat heidän opiskeluaan, sekä lisäävät kohtuuttomasti opettajien työtaakkaa.

Opettajan aika on poliisitaustaisen Hongiston mukaan tarkoitettu opettamiseen eikä yleisen järjestyksen ja turvallisuuden ylläpitämiseen luokkahuoneessa.

– Tilanne kuormittaa henkisesti sekä opiskeluunsa panostavia oppilaita että opettajia. Opettajien työuupumus on lisääntynyt viime aikoina pitkälti juuri kurinpito-ongelmien vuoksi.

Hongisto pitää ongelmallisena sitä, ettei häiriökäyttäytymisestä tehdä merkintää oppilaan ero- tai päättötodistukseen. Hän kysyy torstaina eduskunnassa hallituksen kantaa siihen, pitäisikö oppilaiden päättötodistukseen jatkossa merkitä arvio käyttäytymisestä.


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Ennen näkemätöntä väkivaltaa Alankomaissa uudenvuoden aattona – poliiseja ammuttiin raketeilla ja kirkkokin poltettiin maan tasalle

03.01.2026 |11:16
3.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Tapahtuuko Suomessa sama kuin Minnesotassa?

07.01.2026 |10:40
5.
Suomen uutiset logo

Bergbom tyrmää Fröbelin palikat -kohun: ”Nyt tämä lapsellinen kaikesta loukkaantuminen sekä uhriutuminen saa luvan riittää”

07.01.2026 |16:07
7.
Suomen uutiset logo

Helsingin yliopiston väitöskirjatutkija lietsoo somessa vallankumousta ja vaatii kapitalistien hävittämistä

02.01.2026 |09:30
8.
Suomen uutiset logo

Britannian woke-pääministeri Starmerin ympärillä kuohuu – vasemmisto nimitti parlamentin ylähuoneeseen ”valetohtorin”

02.01.2026 |18:02

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää