Artikkeli kuva

Halla-aho ja Terho suorassa verkkolähetyksessä – mitä Välimeren alueella oikein tapahtuu?

21.08.2014 |09:36

Perussuomalaisten europarlamentaarikot Jussi Halla-aho ja Sampo Terho suorassa verkkolähetyksessä klo 10:00 alkaen. Terho arvioi taloussäätelyä, maahanmuuttoa ja Suomen teollisuuden kilpailukykyä, Halla-aho puolestaan EU:n kuumaa keskusteluaihetta – Välimeren alueen siirtolaisuutta.

Tuore meppi Jussi Halla-aho  valittiin kevään eurovaaleissa valiokuntaan, joka käsittelee mm. maahanmuutto-, turvapaikka- ja liikkuvuuskysymyksiä, ulkorajavalvontaa, oikeus- ja poliisiyhteistyötä sekä ihmis- ja vähemmistöoikeuksia. Toisen kauden meppi Sampo Terho valittiin puolestaan varsinaiseksi jäseneksi talousvaliokuntaan ja varajäseneksi teollisuusvaliokuntaan.

Twiitit tagilla #tuumaustunti



Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”

15.02.2026 |18:50
8.
Suomen uutiset logo

Sääntöjen rajoja venytetään Helsingissä: Voiko uskonto oikeuttaa uima-asun käyttöön julkisessa saunassa?

16.02.2026 |12:59

Uusimmat

Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää