Artikkeli kuva

Vastavalittu puheenjhtaja Jussi Halla-aho Jyväskylän puoluekokouksessa. / LEHTIKUVA

Halla-aho: ”Millainen linjaus olisi ollut osoitus aidosta halusta jatkaa?”

12.06.2017 |23:39

Puheenjohtaja Jussi Halla-aho pureskelee Juha Sipilän ja Petteri Orpon kanssa käymiään neuvotteluja. Hän pohtii, minkälaista kädenojennusta Sipilä ja Orpo olisivat edellyttäneet, jotta yhteistyö olisi voinut jatkua. Halla-aho esitti Sipilälle ja Orpolle pitäytymistä nykyisessä hallitusohjelmassa pidättäytymistä. Tämä ei kokoomukselle ja keskustalle kelvannut.

Hän kirjoittaa Facebookissa:

– Mietin tässä lehtiä lukiessani, että jos yksiselitteinen sitoutumiseni yhdessä sovittuun hallitusohjelmaan oli ovela uhriutumisstrategia ja laskelmoitu keino hallituksen hajottamiseksi, millainen linjaus olisi ollut osoitus aidosta halustani jatkaa hallitusyhteistyötä?

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”

10.02.2026 |10:09
6.
Suomen uutiset logo

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”

09.02.2026 |10:47
9.
Suomen uutiset logo

Empatiafanatismi paisuu Tampereella – intersektionalismia ja etnistä erityiskohtelua yritetään nyt ujuttaa kouluihin

09.02.2026 |17:26

Uusimmat










Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää