Artikkeli kuva

Turvapaikkapuhuttelupöytäkirja Maahanmuuttovirastossa. / LEHTIKUVA

Halla-aho: Turvapaikkapoliittista keskustelua on Suomessa käytävä faktapohjalta, ei pakolaisaktivistien ja punavihreiden tarjoaman vääristyneen kuvan perusteella

07.05.2018 |13:02

Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho vaatii, että Suomen turvapaikkapoliittista keskustelua käytäisiin faktapohjalta. Turvapaikkapoliittista keskustelua ovat Suomessa pari viimeistä vuotta dominoineet punavihreiden poliitikkojen ja pakolaisaktivistien äänenpainot, jotka ovat vääristäneet kuvaa Suomen ulkomaalaislainsäädännöstä.

– Suomesta on luotu virheellisesti julkisuudessa kuva turvapaikanhakijoiden oikeuksien polkijana, vaikka Suomella on tällä hetkellä pohjoismaiden sallivin linja muun muassa ulkomaalaisten oleskelulupien, perheenyhdistämisten ja rajakäytäntöjen suhteen, Halla-aho sanoo.

Lännen median tänään julkaisemassa artikkelissa sisäministeriön korkea virkamies Jorma Vuorio sanoo Ruotsin turvapaikkapolitiikan kiristymisen lisäävän Suomen houkuttelevuutta turvapaikanhakukohteena. Vuorion mukaan Ruotsilla on jo nyt Suomea tiukemmat säännökset niin kansainvälistä suojelua saaneille myönnetyissä oleskeluluvissa kuin perheenyhdistämisissä. Turvapaikanhakijoiden määrän voimakasta kasvua Suomessa voivat kuitenkin Vuorion mielestä hillitä Tanskan ja Ruotsin rajatarkastukset.

Halla-ahon mielestä Suomella ei voi olla naapurimaistaan poikkeava turvapaikkapoliittinen linja.

– Se, että Suomen vastaanottamien turvapaikanhakijoiden määrä ei ole vielä Ruotsin tasolla, ei ole mikään syy noudattaa sallivampaa maahanmuuttolinjaa. Suomen ei pidä odottaa maahanmuuttopolitiikan tiukennuksia siihen asti, että meillä on suurimmissa kaupungeissa ulkomaalaislähiöitä, joihin eivät pelastus- ja poliisiviranomaiset enää uskalla mennä. Ruotsi on varoittava esimerkki.

– Poliitikkojen tärkein tehtävä ei ole vain puuttua nykyisiin yhteiskunnallisiin ongelmakohtiin, vaan myös ehkäistä potentiaalisia tulevia uhkia, Halla-aho kiteyttää.

 

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö

09.03.2026 |14:01
3.
Suomen uutiset logo

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä

09.03.2026 |13:07
4.
Suomen uutiset logo

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan

10.03.2026 |12:06
5.
Suomen uutiset logo

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön

07.03.2026 |13:25
9.
Suomen uutiset logo

Bergbom paljastaa opposition vaihtoehdot: Vihreät sulkisi metsätehtaita, vasemmistoliitolta miljardien veronkorotukset ja keskustalta 40 000 uutta maahanmuuttajaa vuodessa

05.03.2026 |18:00
10.
Suomen uutiset logo

Ex-valtiovarainministeri Suvi-Anne Siimes: Maahanmuuttajilla liian helppo tie Kelan eläkkeille

10.03.2026 |14:50

Uusimmat

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää