Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Hallitukselta turvallisuuspolitiikan kunnianpalautus – Immonen: ”Perussuomalaiset on aina korostanut, että Ottawan sopimukseen liittyminen oli virhe”

16.05.2025 |18:47

Maailmanpoliittinen tilanne on murroksessa, ja turvallisuusympäristö on muuttunut Suomen kannalta yhä epävarmemmaksi. Perussuomalaisten kansanedustaja ja puolustusvaliokunnan jäsen Tomi Immonen kiittää hallitusta sen aloittamista toimista jalkaväkimiinat kieltävästä Ottawan sopimuksesta irtautumiseksi.

Kansanedustaja Tomi Immonen nosti torstaina eduskunnan kyselytunnilla esiin hallituksen historiallisen päätöksen nostaa puolustusmenot vähintään kolmeen prosenttiin bruttokansantuotteesta vuoteen 2029 mennessä.

– Tämä tarkoittaa yli kolmen miljardin euron vuosittaisia lisäpanostuksia puolustukseen.

Immonen korosti päätöksen olevan perusteltu, koska rajanaapurinamme on aggressiivinen ja arvaamaton Venäjä.

– Suomen on vahvistettava omaa puolustuskykyään realistisen uhka-arvion pohjalta.

Perussuomalaista turvallisuuspolitiikkaa

Perussuomalaiset oli ainoa puolue, joka äänesti eduskunnassa jokaisen paikalla olleen kansanedustajan voimin jalkaväkimiinat kieltävää Ottawan sopimusta vastaan vuonna 2011. Perussuomalaiset näki sopimuksen mukanaan tuomat ongelmat jo tuolloin. Immonen kiitteli puheessaan sitä, että nykyinen hallitus on aloittanut toimet sopimuksesta irtaantumiseksi.

– Perussuomalaiset on aina korostanut, että Ottawan sopimukseen liittyminen oli virhe. Jalkaväkimiinojen palauttaminen vahvistaa maamme puolustusta konkreettisella ja kustannustehokkaalla tavalla, Immonen sanoi.

Suomella on yli 1 300 kilometriä itärajaa, jonka puolustaminen on keskeinen kansallisen turvallisuuden kysymys. Maanpuolustukseen suunnatuilla lisäpanostuksilla taataan Suomen vahva puolustuskyky, alueellinen koskemattomuus ja itsenäisyyden säilyminen.

PS ARKISTO

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Mäenpää tyytyväinen hallituksen aikeisiin esittää miinakieltosopimuksesta irtautumista: ”Vihdoinkin vuoden 2011 strateginen virhe korjataan”

02.04.2025 |12:08

Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Professori: Jaettu inho länttä kohtaan yhdistää woke-liikkeen ja islamistit

24.06.2025 |08:19
9.
Suomen uutiset logo

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta

27.06.2025 |09:17
10.
Suomen uutiset logo

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle

28.06.2025 |09:10

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää