Hallituksen tiedotustilaisuus välineellistetyn maahantulon torjumisesta tänään klo 12.45 (suora lähetys)

15.03.2024 |11:17

Hallitus on selvittänyt keinoja välineellistetyn maahantulon torjumiseksi. Pääministeri Petteri Orpo ja sisäministeri Mari Rantanen kertovat asiaa koskevan lainsäädäntöhankkeen etenemisestä tiedotustilaisuudessa klo 12.45 alkaen. Tilaisuus on katsottavissa suorana Youtube-lähetyksenä.

Paikalla ovat myös hallitusneuvos Sanna Palo sisäministeriön rajavartio-osastolta ja apulaispäällikkö Markku Hassinen Rajavartiolaitoksesta.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Financial Times torppaa Antti Lindtmanin haaveilut: Espanjan maahanmuuttomalli täysin yhteensopimaton Suomeen – kielimuuri, kulttuurierot ja osaamistaso esteenä, johdattaisi tulijat sossun luukulle

06.06.2026 |15:00
3.
Suomen uutiset logo

Vigelius vaatii Ylelle suursiivousta: ”Sata miljoonaa euroa pois hömppäviihteestä ja takaisin ydintehtäviin”

05.06.2026 |18:15
4.
Suomen uutiset logo

Tilastokeskus: Raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia ulkomaalaistaustaisia

01.06.2026 |16:19

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää