

Antti Aimo-Koivisto Lehtikuva
Hallitusneuvottelijat julkaisivat EU- ja maahanmuuttopolitiikan yhteiset linjaukset
Hallitusneuvottelijat ovat julkaisseet yhteistyönsä ensimmäiset pitävät tulokset. Julkisuudessa kovaksi kiistakapulaksi ennakoitu maahanmuuttopoliittinen linjaus on nyt julkaistu, samoin kuin EU-poliittinen ja ulko- ja turvallisuuspoliittinen linjaus.
Maahanmuuttopoliittinen linjaus syntyi lopulta varsin pienellä vaivalla. Paljon tiukemmat väännöt käytiin EU-politiikan kysymyksistä. Ulko- ja turvallisuuspolitiikasta ei syntynyt kiistanaiheita.
Riippumaton selvitys maahanmuuton hinnasta
Hallitus kannustaa avoimeen keskusteluun maahanmuuttopolitiikasta, mutta rasismia ei sallita. Hallitus edistää suvaitsevaista ja ihmisarvoa kunnioittavaa kansallista keskustelukulttuuria.
Hallitus laatii riippumattoman selvityksen maahanmuuton kustannuksista ja vaikutuksista yhteiskunnassamme. Se mahdollistaa tosiasioihin pohjautuvan keskustelun ja paremman kotouttamispolitiikan sekä päätöksenteon.
Kiintiöpakolaiset nykyisellä tasollaan
Kiintiöpakolaisten määrä pidetään ainakin viime vuosien tasolla ja tällä osallistutaan kansainväliseen taakanjakoon. Valtio lisää yhteistoimintaa kuntien kanssa ja takaa riittävät resurssit.
Turvapaikanhakijoiden määrä päätetään itse
Suomi ottaa nyt noin 1050 kiintiöpakolaista vuodessa. Kiintiötä on lisätty 300:lla Syyrian kriisin vuoksi. Määrä pidetään yhteisen päätöksen mukaan toistaiseksi nykyisellä tasolla.
Alexander Stubb (kok.) huomautti Suomen olevan kymmenen suurimman pakolaisia vastaanottavan maan joukossa väkilukuun verraten.
Mutta turvapaikan hakijoiden määrästä Suomi päättää jatkossakin itse mahdollisista EU:n ratkaisuista huolimatta.
– Se perustuu kansalliseen vapaaehtoisuuteen, Stubb tulkitsi ja sanoi, ettei EU voi pakottaa meitä suurempaan vastaanottoon kuin itse haluamme.
Viranomaiskäsittelyä nopeutetaan
Sopimuksen mukaan maahanmuuton pitää olla hallittua. Viranomaisprosesseja turvapaikkahakemusten käsittelyssä nopeutetaan, päätökset palauttamisineen tehdään viipymättä ja väärinkäytöksiä torjutaan.
Osallistuminen YK:n tai EU:n terroristijärjestöksi luokitellun organisaation toimintaan kriminalisoidaan.
Törkeisiin rikoksiin syyllistyneiden, rikoksen uusijoiden ja yleiselle järjestykselle vaarallisten henkilöiden maasta poistamista nopeutetaan.
Työperäistä maahanmuuttoa pidetään myönteisenä, mutta työvoiman tarvehankinnassa jatketaan pääsääntöisesti nykyisiä käytäntöjä.
Tämä vastaa perussuomalaisten vanhoja linjauksia.
Mutta aloilla, joilla työvoiman tarve on erityisen polttava, voidaan EU-alueen ulkopuolisen työvoiman tarveharkintaa lieventää, kun se on työllisyyden ja julkistalouden kannalta perusteltua.
Se mahdollistaa erityisosaajien työllistämisen nopeasti yrityskohtaisesti.
Työmarkkinoilla noudatetaan työehtosopimuksia.
Kotouttamista tehostetaan
Kotouttamista aiotaan tehostaa lisäämällä kielen opetusta huomioiden nykyistä paremmin lähtötaitotason, parantamalla tukihenkilötoimintaa ja lasten osallistumista varhaiskasvatukseen.
Perheenyhdistämisten kriteereitä tarkennetaan EU:n perheenyhdistämisdirektiivin mukaisesti.
Kolmen linjaukset yhdistyivät EU-linjauksessa
EU-linjauksessa päästiin tulokseen, jossa kahden eri laidan – perussuomalaisten ja kokoomuksen – tekemät linjaukset yhdistettiin synteesiksi, josta tuli hallituksen lopulta linjaus. Yhteisessä tekstissä on molempien puolueiden kantoja mukana, mutta koko paperi vastaa hallituksen yhteistä linjausta.
– Tässä välissä oli hyvä seurata tekstin syntymistä: näin siitä tuli automaattisesti oikea, Sipilä myhäili.
Yksi kappale yhdistää
Linjaus tiivistyy tekstin toiseen kappaleeseen tavalla, joka tyydyttää niin euromyönteisiä kuin –kriittisiäkin lukijoita.
EU:n jäsenyys on poliittinen valinta, joka kytkee Suomen läntiseen arvoyhteisöön. Unionia on uudistettava ja sen toimintaa parannettava, mutta hallitus ei pidä perussopimusten muuttamista nyt ajankohtaisena. Suomi kunnioittaa yhteisiä sääntöjä ja odottaa muiden jäsenvaltioiden toimivan samoin. Suomi on aktiivinen, käytännönläheinen ja ratkaisuhakuinen jäsenvaltio. Hallitus yhdistää rakentavan kriittisellä ja yhteistyöhakuisella tavalla kansallisen ja yhteisen eurooppalaisen edun Suomen EU-politiikassa.
Vakaus-kappale kuin PS:n kynästä
EU:n vakautta koskeva kappale taas on kuin suoraan perussuomalaisten kynästä.
Hallitus suhtautuu kielteisesti Suomenvastuiden kasvattamiseen eurokriisin hoidossa. Ensisijainen keino euromaan rahoitusongelmien hoitoon ovat maan kansalliset toimet talouden tervehdyttämiseksi ja julkistaloutensa vakauttamiseksi. Jos nämä keinot eivät riitä, toissijaisena keinona on sijoittajavastuun toteuttaminen. Kahdenväliset luotot eivät kuulu hallituksen keinovalikoimaan eurokriisin hoidossa. Mikäli Euroopan vakausmekanismia joudutaan vielä käyttämään, sen tulee tapahtua vain mekanismin nykyisen kapasiteetin ja pääomarakenteen puitteissa. Euroalueen vakauttamistoimia koskevat päätökset hallitus tekee Suomen kansallisen edun näkökulmasta.
Soini painottaa: yhteisvastuuta ei saa lisätä
Puheenjohtajat nostivat tiedotustilaisuudessa esiin tiettyjä EU-linjauksen kohtia. Soini painotti tiedotustilaisuudessa yhteisen linjauksen kohtaa, jonka mukaan talous- ja rahaliitto EMU:a ei tule kehittää siten, että se lisäisi yhteisvastuuta eurokriisin hoidossa. Hallituksen on suhtauduttava kriittisesti Suomen vastuun lisäämiseen eurokriisin hoidossa.
– Jos kokoomus olisi kirjoittanut yksin, olisi se ollut toisenlainen ja jos perussuomalaiset olisivat kirjoittaneet tämän yksin, olisi se toisenlainen. Mutta hallitus tekee päätökset Suomen kansallisen edun mukaan. Ja sen päätämme me, jos hallitus on syntyäkseen, Soinin muotoili.
– Ja jos keskusta sen kirjoittaisi, olisi se suunnilleen tämä, Sipilä nauratti kuulijakuntaa.
Sääntely valjastettava työllisyyden kasvuun
Puolueita yhdistää tavoite vähentää EU:n turhaa sääntelyä. Unionin pitää keskittyä olennaisimpiin kysymyksiin, eikä integraatiota ole tarpeen syventää kaikilla politiikan aloilla.
Hallitus arvioi kaikkea EU-sääntelyä talouskasvun, kilpailukyvyn ja työllisyyden näkökulmasta ja edellyttää vastaavaa käytäntöä myös EU:n toimielinten tasolla.
Suomi tavoittelee nykyistä vähemmän, mutta parempaa ja kevyempää sääntelyä.
Hallitus ei lisää kilpailukykyä haittaavaa ylimääräistä taakkaa EU-sääntelyn kansallisessa toimeenpanossa ja vahvistaa Suomen kykyä arvioida EU-sääntelyn taloudellista merkitystä ja oikeudellisia ulottuvuuksia.
Tätä seikkaa – Suomen omaa osuutta byrokratian lisääjänä ovat perussuomalaiset painottaneet paljon menneellä vaalikaudella.
Kymmenen työryhmää jatkaa
Keskiviikosta alkaen hallitusohjelmaa rakentaa peräti kymmenen työryhmää. Johtoryhmään kuuluvat puheenjohtajat avustajineen.
Kolme työryhmää on saanut puheenjohtajan perussuomalaisten kansanedustajista. Sote-veteraani Hanna Mäntylä johtaa hyvinvointi-työryhmää, maa- , metsä- ja energiatalouteen vahvasti perehtynyt Pirkko Mattila johtaa biotalousryhmää ja veteraanipoliisikansanedustaja Raimo Vistbacka johtaa sisäisen turvallisuuden ryhmää.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Soini: ”Sorvi pyörii, töitä tehdään hartiavoimin”
Viikon suosituimmat

Hallitusta rasismista kouluttaneet paljastuivat itse rasisteiksi – Rostila: THL levittää syrjivää pseudotiedettä valkoisten etuoikeuksista
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila syyttää hallitukselle rasismikoulutuksen järjestänyttä Terveyden ja hyvinvoinnin laitosta itse rasistiseksi, THL:n omat verkkosivut nimittäin pursuavat pseudotieteellisen, valkoihoisia syrjivän "valkoisuustutkimuksen" oppeja.

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta
Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut verkkosivuillaan laajan identiteettipoliittisen sanaston, jossa esiintyy mm. termit "valkoinen etuoikeus", "antirasistinen pedagogiikka" ja "suomalaisuusmyytti". Woke-henkinen sanasto herättää hämmennystä, sillä se kyseenalaistaa suomalaisen kansallisuuskäsityksen "myyttinä". Jopa maahanmuuttajien kotouttamista tarkastellaan ongelmallisena "pakkoassimilaationa". Sosiaalisessa mediassa monet keskustelijat ihmettelevät, miten tällainen ideologinen terminologia liittyy ylipäätään kansanterveyteen. Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun THL:n nähdään wokettavan. Jo vuosien ajan THL on leikannut tieteellisestä asiantuntijatyöstään pitämällä kiinni poliittisesta aktivismista.

Expressen: Muslimiyhteisöt haluavat segregaatiota
Expressenin kolumnisti Sofie Löwenmark seurasi muslimiyhteisöjen verkostoitumista Ruotsissa. Hän kirjoittaa, että samaan aikaan, kun poliittisessa keskustelussa korostetaan integraatiota, vahvistuu rinnakkaisyhteiskunta muslimiyhteisöjen tiiviiden verkostojen voimalla. Eikä se ole hänen mukaansa sattumaa.

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”
Puolustusministeriön rakennuksen julkisivu töhrittiin vaaleanpunaisella maalilla lauantain vastaisena yönä. Poliisi tutkii asiaa rikosnimikkeellä törkeä vahingonteko. Rikoksen tekijäksi on ilmoittautunut palestiinalaisia tukeva Palestine Action -järjestö, joka uhkaa “eskaloida toimintaansa”, ellei Suomi katkaise suhteitaan Israeliin ja peru asekauppoja.

Virallinen Suomi ei ole koskaan tehnyt kattavaa selvitystä maahanmuuton kokonaiskustannuksista, mutta nyt tekee – Purra ilmoitti asiasta kyselytunnilla

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia
Greta Thunbergin purjehdusreissulle osallistuneen aktivistiseurueen jäsenet ovat oman kertomansa mukaan valmiita vain rauhanomaiseen ja väkivallattomaan vastarintaan. Yksi Gretan purjehduskavereista on kuitenkin osallistunut terroristijärjestö Hizbollahin johtajan Hassan Nasrallahin hautajaisiin. Matkalle osallistunut ranskalainen vasemmistomeppi puolestaan väitti Hamasin kaappaaman vauvan, 4-vuotiaan lapsen sekä heidän äitinsä kuolleen Israelin miehityksen ja kolonisaation seurauksena.

Perussuomalaisten puoluekokousviikko käynnissä – seuraa tapahtumia suorana lähetyksenä

Ari Koponen raivostui liikemiehen koulutusbisnekselle: ”Vesterbacka sumuttaa aasialaisia opiskelijoita ja hyväksikäyttää suomalaista koulutusjärjestelmää”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja sivistysvaliokunnan varapuheenjohtaja Ari Koponen raivostui uutisesta, joka koskee Peter Vesterbackan johdolla tapahtuvaa ulkomaalaisten opiskelijoiden maksullista rekrytointia suomalaisiin lukioihin.

Hamas hyökkäsi GHO:n avustustyöntekijöiden kimppuun raa’asti Gazassa – tappoi ainakin viisi ja otti useita panttivankeja
Yhdysvaltain tukema humanitaarinen avustusjärjestö GHF kertoo, että useita avustustyöntekijöitä surmattiin Gazassa tiistai-iltana. Järjestön mukaan Hamas on hyökkäyksen takana. GHO:n työntekijät olivat bussimatkalla jakelukeskukseen Khan Younisin länsipuolella.

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi
Vaikka muualla länsimaissa puhutaan DEIn olevan mennyttä tai vähintään uudelleenmäärittelyn tarpeessa, Väestöliitto asettuu siilipuolustukseen DEIn puolesta ja syyttää globaaleja jättejä takinkääntäjiksi. Kampanja leimaa DEI-toimintojen karsimisen yksioikoisesti tasa-arvon vastaiseksi. Se sivuuttaa DEI:n ristiriitaisuudet ja perustellun kritiikin. Kampanja ei näytä pyrkivän rakentavaan keskusteluun haastavasta aiheesta. Vielä enemmän suomalaiset saattavat ihmetellä, kuuluuko polarisoiva DEI-aktivismi juuri Väestöliiton ydintehtäviin.