

LEHTIKUVA
Hallitusneuvottelut etuajassa, maahanmuuttolinjaus saatiin valmiiksi
Hallitusneuvottelut ovat edenneet ripeästi ja tuloksia on saatu aikaan odotettua nopeammin. Maahanmuutto- ja EU-työryhmä ovat saaneet työnsä hilkkua vaille valmiiksi ja ulko- ja turvallisuuspoliittinen ryhmäkin on loppusuoralla. Talousneuvottelut alkavat huomenna.
Maahanmuuttoryhmään osallistunut veteraanipoliitikko Raimo Vistbacka kehui nopeaa neuvottelutulosta.
– Toiminta oli yhteistyöhakuista, eikä kukaan joutunut menettämään oikeastaan mitään. Saimme tuloksen aikaan kivuttomasti. Kaikki olivat tyytyväisiä ja kaikkien eduskuntaryhmät hyväksyivät lopputuloksen, Vistbacka kertoi tiedotustilaisuuden jälkeen.
”Kukaan ei tule pettymään”
Kun yhteisymmärrys saavutettiin näin jouhevasti, tulevatko asiaa tiukimmin odotuksin seuranneet kenties pettymään?
– Minun mielestäni eivät tule. Tavoitteet on saatu läpi. Ainahan niissä on yhteensovittamisia toisten ryhmien kanssa, mutta pääperiaatteet ovat kohdallaan, Visbacka kertoi.
Löytääkö oppositio paperista kuitenkin kauhistelun aihetta?
– Ainahan he löytävät, 24 vuoden kokemuksella tiedän, että on aivan sama minkälaisen paperin heille työntää.
Paperit julkistetaan keskiviikkona
Niin maahanmuutto- ja EU-politiikan kuin ulko- ja turvallisuuspolitiikankin sopimukset julkaistaan keskiviikkona tiedotustilaisuudessa kello 15.30, samoin hallituksen strategia.
Myös puheenjohtajat kehuivat työryhmien työtä.
– Olen tyytyväinen kaikkien kolmen ryhmän tuloksiin ja toimintatapaan. Puheenjohtajat ovat tehneet hyvää työtä. Välitulokset on nähty ja me hyväksyimme ne, Juha Sipilä (kesk.) kiitteli.
– Hyviä papereita, Alexander Stubb (kok.) kehui.
EU-politiikasta kovin vääntö
Timo Soini arvioi eduskuntaryhmän kokouksen jälkeen, että kovimmat väännöt käydään EU-poliittisessa ryhmässä. Ryhmän toimintaan osallistunut Toimi Kankaanniemi sanoi tiedotustilaisuuden jälkeen, että ryhmän työ on ihan pientä tarkistelua vaille valmis, mutta siihen ei päästy helposti.
– Kyllä meillä oli ankaraa vääntöä. Ne ovat meille niin tiukkoja periaatteen kysymyksiä – ja ihan Suomen edun valvominen on tiukka paikka. Ei ollut helppoa, mutta tehtiin töitä monta tuntia.
Kahdeksan ryhmää
aloittaa työnsä
Keskiviikkona työnsä aloittavat strategisten valintojen alle sijoittuva ryhmä, talousryhmä, sisäisen turvallisuuden ryhmä ja reformiryhmä.
Strategisia painopistealueita on valittu viisi. Ensimmäinen liittyy hyvinvointiin, toinen työllisyyteen, kolmas koulutukseen ja osaamiseen, neljäs puhtaisiin ratkaisuihin ja biotalouteen ja viides toimintatapoihin: digitalisaatioon, sääntelyn ja normien purkamiseen ja kokeiluihin.
Soini: Hyvin on edetty
Soini kehui asioiden sujuneen hyvin, ja työryhmät alkavat olla jo aikalailla valmiita.
– Siinä on jokaisella ollut puheenjohtaja. Jokainen on saanut ryhmänsä toimimaan. Visio alkaa olla selkeä ja ryhmitykseen haetaan taas uutta voimaa, Soini kertoi.
Stubb sanoi prosessin etenevän systemaattisesti ja varsinkin isossa kuvassa on edetty. Visiotyössä ja kolmessa ryhmässä on edistytty.
– Systemaattisesti etenemme kohti maalia. Olen erittäin tyytyväinen, Stubb kiitteli.
Naisiakin löytyy
tiukkoihin paikkoihin
Puheenjohtajilta kysyttiin hallituksen sukupuolijakaumasta. Sipilä sanoi, ettei päätöstä ole tehty, mutta painotti, että tasa-arvoa hyvä pitää lähtökohtana.
Stubb sanoi kokoomuksella olevan hyviä asiantuntijoita ja asiantuntemuksen olevan peruste valinnoille sukupuolen sijaan.
Soini aikoi odotella ensin, mitä salkkuja kukin ryhmä saa.
– Perussuomalaisten linja on, että parhaat valitaan ja kyvykkäimmät nostetaan kovimpiin paikkoihin. Niihin löytyy sekä miehiä että naisia, Soini linjasi.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Soini: Puolustus on vahvoilla – armeijalle lisää rahaa

Eurooppa-politiikassa suurimmat väännöt

Soini: ”Sorvi pyörii, töitä tehdään hartiavoimin”
Viikon suosituimmat

Kolumni: Maahanmuuttajien sosiaaliturvaa on rajattava
Tulevan vaalikauden 8–10 miljardin euron sopeutustoimet ovat niin mittavia, että kaikkia julkisia kustannuksia on pakko tarkastella kriittisesti. Koska kansantalous nojaa vahvasti verotuloihin, maahanmuuton taloudellisella nettopositiivisuudella – eli maksettujen verojen ja aiheutettujen julkisten menojen erotuksella – on kriittinen merkitys taloudellisissa vaikeuksissa kamppailevalle Suomelle, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Asmo Maanselkä.

Psykologi selittää woken sekä maahanmuuttosokeuden – narsismi mädätti kulttuurin ja some nuorten aivot
Uutuuskirjassaan Liisa Keltikangas-Järvinen pohtii, miksi voimme huonommin kuin koskaan, vaikka elämme monella mittarilla parasta aikaa. Legendaarisen psykologin näkemykset valaisevat myös woke-hysteriaa sekä narsistisen eliitin maahanmuuttosokeutta.

Helsingin Sanomat punoi tarinan taksikuskeja häiritsevistä suomalaisista naisista
Helsingin Sanomat pysyy linjalleen uskollisena ja löytää jälleen suomalaiset mahdollisiksi syyllisiksi maahanmuuton lieveilmiöihin. Hesarin tarinankerronnassa häirinnän kohteina takseissa ovatkin itse asiassa maahanmuuttajataustaiset taksikuskit. Näkökulmaa vaihtamalla todellisuus todellakin näyttää toiselta.

Ex-meppi lopetti Helsingin Sanomien tilauksen mielipidesensuurin vuoksi: ”En halua sentilläkään tukea punavihreää propagandaa”
Entinen europarlamentaarikko Pirkko Ruohonen-Lerner on saanut tarpeekseen Helsingin Sanomien mediasisällöistä. Tilaus on mennyt katkolle jo aikapäiviä sitten, koska lehden mielipidekäytävä on hämmästyttävän kapea. Hesaria Ruohonen-Lerner kutsuu suoraan punavihreäksi propagandaksi.

Pitkän linjan keskustavaikuttaja perussuomalaisiin – aloittaa Purran erityisavustajana
Valtiovarainministeri Riikka Purra on kutsunut erityisavustajakseen valtiotieteiden maisteri Janne Laineen. Hän aloittaa tehtävässään tänään. Laine on tehnyt pitkän uran kuntajohtajana ja keskustan luottamustehtävissä.

Tynkkynen jyrähtää kokoomuksen Sirpa Pietikäisen vihervasemmistolaisesta äänestyslinjasta EU:ssa
AssistEU-palvelun kautta meppien toimintaa seuraavalla perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysellä on jo pitkään ollut tuntuma kokoomuksen Sirpa Pietikäisen toimien vihervasemmistolaisuudesta. Enää se ei ole vain tuntuma, todistaa AssistEU:n uusi ominaisuus, joka yhdistää kaikkien meppien toimintadatan ja antaa valmiit graafit siitä, mikä mepin todellinen suuntautuminen on.

Poliisi otti useita huumerikoksista epäiltyjä kiinni Helsingin Puhoksen ostoskeskuksessa – Tynkkynen: ”Puhos on oikeasti menetetty”
Helsingin poliisi otti perjantai-iltana useita henkilöitä kiinni huumausainerikoksista epäiltyinä Puhoksen ostoskeskuksen alueella. Poliisi epäilee, että rikolliset pyörittävät alueella järjestäytynyttä huumausainekauppaa.

Ay-liikkeen Israel-boikotti jakaa jäsenistöä – kritiikki kohdistuu politikointiin
SAK, STTK, Tehy ja Erto julistivat tiistaina kuluttajaboikotin Israelin tuotteille. Päätös on herättänyt vastalauseita jäsenistössä, jonka mukaan edunvalvontajärjestön tehtävä ei ole ajaa ulkopolitiikkaa.

Sitran aika on ohi – miljardi kuuluu Suomen tulevaisuuteen, ei pysyvälle ajatusklubille
Perussuomalaiset lakkauttaisi Sitran ja käyttäisi vapautuvan noin miljardin euron omaisuuden kasvuun, perusopetukseen tai velan lyhentämiseen.

Fingo vääristelee kehitysavun tuloksia – faktantarkistus sangen valikoivaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo vastasi perussuomalaisten vaatimukseen lopettaa kehitysyhteistyö ”faktantarkistuksella”. Järjestö vaikenee täysin Suomen kehitysavun epäonnistumisista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää














