

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Helsingin Perussuomalaisten valtuustoryhmän mielestä yhdenvertaisuuslaki ei toimi
Helsingin sosiaali- ja terveyslautakunta käsitteli 26.3. kokouksessaan valtuutetun aloitetta, jossa vaadittiin yli 65-vuotiaiden vammaisten palveluiden järjestämistä vammaispalveluna eikä vanhuspalveluina, silloin kun vammaisuus on ollut ihmisellä jo ennen 65 ikävuotta.
Lautakunnan mukaan yhdenvertaisuuslaki estää sen, että yli 65-vuotiaat vammaiset voisivat saada vammaispalveluna päivätoimintaa. Se olisi lautakunnan näkemyksen mukaan syrjivää muita yli 65-vuotiaita ei-vammattomia kohtaan.
Vammaisuus ei ole etuus
Päivätoiminta vammaispalveluna on asiakkaalle subjektiivinen oikeus ja maksutonta, samoin kuin matkat sinne. Kun päivätoimintaa järjestetään vanhuspalveluina, on palvelu harkinnanvaraista ja maksullista.
Perussuomalaisen valtuustoryhmän mielestä vammaisuus ei ole etuus eikä se poistu vuosien myötä. Valtuustoryhmä haluaa myös muistuttaa, että usein vammaiset ovat hyvin pienituloisia eläkeläisiä ja näin ollen palveluiden maksullisuus on vammaisten elämään merkittävä asia.
– Mikään laki ei estäisi kuntaa tekemästä asukkailleen parempia palveluja kuin laki alimmillaan vaatii, toteaa valtuustoryhmän puheenjohtaja Mika Raatikainen.
– Mikäli yhdenvertaisuuslaki estää suomalaisille paremmat palvelut takaavan järkevän toiminnan, on lakia muutettava.
Yhdenvertaisuusshoppailua
Sosiaali- ja terveyslautakunnan jäsen Mari Rantanen ihmettelee, että sama laki yhdenvertaisuudesta ei estänyt esimerkiksi laittomasti maassa olevien lain yli menevät palveluja.
– On suorastaan absurdia, että laittomasti maassa oleville tarjotaan lain ylittävät palvelut maksuttomana, samoin kuin HSL:n matkakortit, mutta laki yhdenvertaisuudesta ei takaa samaa kaupungin asukkaille ylipäänsä, Rantanen ihmettelee.
Helsingin Perussuomalaisten valtuustoryhmän mielestä yhdenvertaisuuslakia olisi tulkittava siten, että se ei mahdollista yhdenvertaisuusshoppailua poliittisissa kysymyksissä. Muussa tapauksessa laki tulisi päivittää.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- yhdenvertaisuuslaki valtuustoryhmä vammaiset palvelut laittomasti maassa olevat Mari Rantanen Mika Raatikainen perussuomalaiset Helsinki
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Juvonen: Vanhuksiin ja vammaisiin kohdistuvat seksuaalirikokset törkeyden huippu – kirjattava erikseen rikoslakiin

Helsingin PS-valtuustoryhmä vaatii toimia heikentyneen turvallisuustilanteen takia: ”Päätös laittomasti kaupungissa olevien turvapaikanhakijoiden laajennetuista terveys- ja sosiaalipalveluista purettava”

PS ei hyväksynyt Helsingin budjetin sulle-mulle-sosialismia, Vapaavuori sähähti – ”Meillä on sopimisen kulttuuri, olen pettynyt”

Tynkkynen: Millä konkreettisilla toimilla hallitus aikoo parantaa vammaisten työllistymismahdollisuuksia?
Viikon suosituimmat

14-vuotias tyttö joutui joukkoraiskauksen uhriksi Porvoossa – poliisikansanedustaja Nieminen: Kyse on jälleen raa’asta grooming‑tapauksesta
Groomingin uhriksi joutunut lapsi nousi autoon ulkomaalaistaustaisten miesten houkuttelemana. Miehet veivät tytön syrjäiselle alueelle metsään, jossa he raiskasivat hänet.

Purra täräytti melkoisen uutisen eduskuntasalissa: EU-komissio ei vaadi Suomelta alijäämämenettelyn takia mitään lisäsäästötoimia, koska tämä hallitus on toimet jo tehnyt

Purra tyrmää Espoon koulusuunnitelman: ”Suomalaiset pannaan maksamaan epäonnistuneesta maahanmuutosta”
Espoossa on ryhdytty valmistelemaan toimia maahanmuuttajakoulujen ongelmien vähentämiseksi tasaamalla vieras- ja suomenkielisten määrää eri koulujen välillä. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa somekanavillaan niitä päättäjiä jotka nyt esittävät maahanmuuton ongelmien ratkaisuksi keinotekoista koulujen oppilaaksiottoalueiden muuttamista.

Ruotsalainen tutkimuslaitos: Nuoret vierastavat yhä enemmän homoseksuaaleja sekä transihmisiä – ulkomaalaistaustaiset kaikkein kielteisimpiä
Ruotsalainen tutkimuslaitos on havainnut selvän muutoksen koululaisten asenteissa HBT-väkeä kohtaan. Oppilaat sietävät vähemmistöryhmistä kaikkein vähiten juuri nyt homoja, biseksuaaleja sekä transihmisiä. Asenteiden jyrkkyys yllätti tutkijan.

Espanja laillistaa puoli miljoonaa laitonta maahanmuuttajaa, pyytää heti EU:lta apua taakanjakoon – Tynkkynen: ”Kuin suoraan sosialismin oppikirjasta”
Espanjan sosialistihallitus on juuri ilmoittanut laillistavansa massiivisen määrän laittomia maahanmuuttajia, ja heti perään Espanja pyytää EU:lta apua näiden maahanmuuttajien uudelleensijoittamiseen muihin EU-maihin. Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen lähettäisi tulijat veneillä takaisin Välimeren toiselle puolelle.

Yhdysvaltain yliopistot purkavat DEI‑käytäntöjä: ”Edes Trumpin vastustajat eivät kaipaa DEItä takaisin”
DEI‑ideologia on parhaat päivänsä nähnyt. Julkisuudessa monet ovat arvelleet näin käyneen ainakin Yhdysvalloissa, jossa useat tunnetut yritykset ovat lopettaneet julkisuushakuiset yhdenvertaisuuskampanjansa ja niihin liittyvät työtehtävät.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomen on uskallettava ottaa käyttöön Tanskan malli
Sisäministeri Mari Rantasen mukaan Suomen maahanmuutto- ja kotouttamispolitiikan suunnanmuutoksen on saatava jatkoa. Ulkomaalaisten heikko työllisyys, kasvava riippuvuus sosiaaliturvasta ja hallitsematon työperäinen maahanmuutto kuormittavat yhteiskuntaa. Ratkaisuksi Rantanen kannattaa perussuomalaisten puheenjohtajan Riikka Purran esittämää velvoittavampaa linjaa – Tanskan mallia.

Oodi kielsi sananvapautta käsitelleen paneelin, vaikka sallii muut ideologiset tapahtumat – professori: ”Tämä avaa Pandoran lippaan syrjinnälle”
Hallinto-oikeus hyväksyi Helsingin kaupungin keskustakirjasto Oodin ja Helsingin yliopiston päätökset estää sananvapautta käsitellyt paneeli. Professori Jason Lepojärvi katsoo ratkaisun avaavan vaarallisen tulkintalinjan, jossa uskonnollinen neutraalius voi muuttua poissulkemisen välineeksi.

Vasemmisto älähti Purran risusavottamallista, mutta fakta on, että antelias Kela-tuki passivoi maahanmuuttajia yhteiskunnan ulkopuolelle – Tanska ratkaisi ongelman, malli mahdollinen Suomessakin

Kolumni: Vihreä siirtymä meni pois muodista
Teollisuuden hätähuudot energian kalleudesta ovat saaneet Euroopan johtajat pakittelemaan aiemmasta ilmastoinnostaan, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.
















