

Mika Raatikainen (ps) Helsingin kaupunginvaltuuston ylimääräisessä kokouksessa 4. huhtikuuta 2018. Arkistokuvaa. / LEHTIKUVA
Helsingin PS-valtuustoryhmä vaatii toimia heikentyneen turvallisuustilanteen takia: “Päätös laittomasti kaupungissa olevien turvapaikanhakijoiden laajennetuista terveys- ja sosiaalipalveluista purettava”
Helsingin perussuomalaisten valtuustoryhmä on huolissaan kaupungin turvallisuustilanteesta viimeaikaisten lapsiin kohdistuneiden seksuaalirikosten tultua ilmi. Ryhmä esittää konkreettisia toimenpiteitä sellaisen vetovoimatekijöiden karsimisesta, jotka edesauttavat laittomasti maahan jäämistä.
– Valtuustoryhmä ei ole yllättynyt tapausten johdosta, koska näistä haittamaahanmuuton kielteisistä ilmiöistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia. Nyt esille tulleiden lapsiin kohdistuneiden seksuaalirikosten lisäksi tähän mennessä on jo useita turvapaikanhakijoiden tekemiä vakavia rikoksia, kuten Turun terrori-isku, tappoja ja raiskauksia. Valtuustoryhmä uskoo, että lisää rikoksia on tapahtumassa ja tulossa julkisuuteen, kansanedustaja Mika Raatikaisen (ps.) allekirjoittamassa valtuustoryhmän tiedotteessa todetaan.
Raatikainen on siviiliammatiltaan poliisi.
– Yksikin turvapaikanhakijan tekemä rikos on liikaa, joten on korkea aika tehdä konkreettisia korjaavia tekoja uusien vakavien rikosten ennaltaehkäisemiseksi.
“On korkea aika tehdä konkreettisia korjaavia tekoja uusien vakavien rikosten ennaltaehkäisemiseksi.”
– Vetovoimatekijöitä on karsittava. Helsingin kaupunginvaltuusto teki marraskuussa 2017 perussuomalaisten vastustaman päätöksen laajentaa laittomasti maassa oleskelevien sosiaali- ja terveyspalveluita. Päätös laajentaa palveluita oli ryhmän mielestä selkeä virhe. Suurin osa laittomasti maassa olevista henkilöistä oleskelee useiden arvioiden mukaan juuri Helsingissä. Laajennetut palvelut ovat vetovoimatekijä, joka kerää pääkaupunkiin erityisen paljon turvapaikanhakijoita ja laittomasti maassa olevia henkilöitä. Se on myös osaltaan syy, miksi turvallisuustilanne pääkaupunkiseudulla on huonontunut.
Ryhmän mukaan on aika tehdä korjausliikkeitä – yksi niistä on turvapaikanhakijoiden laajennettujen terveys- ja sosiaalipalveluista tehdyn päätöksen purkaminen.
Ryhmäaloite tulossa
Raatikainen kertoo, että perussuomalaiset aikovat tehdä ryhmäaloitteen, jossa esitetään päätöksen laajennetuista sosiaali- ja terveyspalveluista purkamista.
– Tämä osaltaan parantaisi Helsingin turvallisuutta ja vähentäisi kaupungissa laittomasti olevien määrää ja hakeutumista alueelle.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Eurovaaliehdokas Raatikainen: Hallitsematon maahanmuutto pysäytettävä tai terrori-iskujen määrä kasvaa entisestään
Viikon suosituimmat

EU haluaa terveydelle haitallisen puunpolton aisoihin – saunojen ja takkojen piippuihin sähköiset savukaasujen puhdistimet
Brysselin vallan kammareissa oli 12. helmikuuta tarkoitus esitellä lakiluonnos, joka asettaisi entistä selvästi tiukemmat rajat muun muassa puulämmitteisten tulisijojen haitallisille hiukkaspäästöille vuodesta 2027 alkaen. Sitten otettiin järki käteen - ainakin toistaiseksi.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttilalle tiukka kysymys kansalaisaloitteen kuulemistilaisuudessa: Onko Yleisradio tietoisesti hakenut säästöjä suosituimmista ja näkyvimmistä toiminnoistaan?
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta järjesti tänään julkisen kuulemisen, jonka aiheena oli Yle kuriin nyt! -kansalaisaloite. Kuulemistilaisuudessa aloitteen tekijät kertoivat syitä, miksi aloite on tehty, ja esittivät tarkemmin, mitä muutoksia Yle-lainsäädäntöön haluttaisiin. Paikalla oli myös Yleisradion toimitusjohtaja Merja Ylä-Anttila.

Suomalaisyritys markkinoi maahantulopaketteja Iranissa ja Lähi-idässä – yrityksen somepäivityksessä kerrotaan Suomen tarvitsevan 60 000 maahanmuuttajaa vuodessa
Oikeudellista konsultointia tarjoavan oikeustoimiston neuvonantaja-asiantuntija-tittelillä esiintyvä henkilö markkinoi maahantulopaketteja Suomeen Iranissa ja Lähi-idässä. Helmikuun lopulla neuvonantajan Facebook-päivityksessä kerrottiin, että Suomi tarvitsee 60 000 maahanmuuttajaa vuosittain. Lisätietoja 4 500 euron hintaisesta maahantulopaketista saa 70 euroa maksavan puhelun kautta.

Garedew: Vanhemmilla on lakiin perustuva oikeus kieltää sateenkaari-ideologian opettaminen lapsilleen
Seta ry kiertää jälleen kouluja ja järjestää koulutuksia myös päiväkotien opettajille. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew vaatii loppua tälle lasten seksualisoinnille. Vanhemmilla on oikeus kieltäytyä vakaumuksensa vastaisesta materiaalista ja opetuksesta lapsilleen.

Vance: Eurooppa on tekemässä itsemurhaa massamaahanmuuton kautta
Yhdysvaltain varapresidentti Vance on sitä mieltä, että Eurooppa on vaarassa ajautua yhteiskunnalliseen itsemurhaan, koska liian monet Euroopan maat ovat kyvyttömiä tai haluttomia kontrolloimaan rajojaan. Vance on huolissaan siitä, että rajojensa valvonnan sijasta monet EU-maat haluavat mieluummin rajoittaa omien kansalaistensa sananvapautta. Hän mainitsi Saksan esimerkkinä maasta, joka on ajautumassa tuhoon massamaahanmuuton takia. Vancen mielestä massamaahanmuutto vaarantaa myös tavallisten amerikkalaisten työläisten oikeuden "amerikkalaiseen unelmaan".

Vasemmisto reagoi tunteella maahanmuuttopolitiikan kiristyksiin – sisäministeri Rantanen muistutti, että Suomessa ei enää voi olla muita Pohjoismaita löperömpiä sääntöjä
Eduskunnassa käsiteltiin tänään hallituksen esityksiä ulkomaalaislain muuttamiseksi. Suomen maahanmuuttopolitiikan muutos kohti tiukempaa yleiseurooppalaista tasoa demokraattisen prosessin kautta osui syvälle tunteisiin vasemmistoliiton kansanedustajalle Veronika Honkasalolle.

YK:n tuomari sai tuomion naisorjan pitämisestä
Yhdistyneiden kansakuntien tuomari on tuomittu Iso-Britanniassa nuoren naisen pakottamisesta orjatyöhön.

Kansalaisaloitteen tekijät: Ylen rahoitusta leikattava Ruotsin tasoon eli 76 euroon per asukas
Yle kuriin nyt! -kansalaisaloitteen laatijoiden mielestä Yleisradio on tietoisesti hakenut säästöjä kaikista näkyvimmistä ja suosituimmista toiminnoista esimerkiksi irtisanomalla työntekijöitä ja vihjaamalla katsojaluvuiltaan suosituimpien ohjelmien lopettamiseen.

Päivän pointti: Helsingin Sanomat ilmastosyyllistää ja leimaa suomalaiset tuholaisiksi – vaikka Suomi on hiilinegatiivinen maa

Trump lennätti väkivaltaisen venezuelalaisjengin jäseniä El Salvadorin jättivankilaan – ihmisoikeusaktivistit kauhuissaan
Trump lennätti satoja karkotettavia El Salvadorin jättivankilaan 227 vuotta vanhan lain perusteella. Ihmisoikeusaktivistit ovat kauhuissaan, koska jättivankila on epämiellyttävä paikka ja karkotukset suoritettiin ilman oikeuden istuntoa. Demokraatit hakivat välittömästi toimeenpanokiellon karkotuksille, mutta lentokoneet ehtivät kansainväliseen ilmatilaan ennen tuomarin kieltoa. Trumpin näyttävä PR-tempaus onnistui yli odotusten, mutta juridinen vääntö tulee jatkumaan korkeimmassa oikeudessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää