

Herttaista Ruotsi-meininkiä? Voodoomafia Black Axe herättää kauhua brutaaleilla teloitusvideoilla
Black Axe -rikollisjärjestö perustaa toimensa pelotteluun ja uhkailuun, salakuljetuksen ja huumekaupan ohella. Ruotsin tulli on saanut haltuunsa kymmeniä murhavideoita, joita voodoolla uhoava järjestö levittää kuriiriensa ja kilpailijoidensa keskuuteen. Asiasta kertoo Aftonbladet.
Black Axe on lähtöisin Nigeriasta, mutta se on laajentunut voimakkaasti ja on tänään läsnä lähes jokaisessa Euroopan maassa. Göteborgin käräjäoikeudessa on nyt nostettu syyte 15 rikollisjärjestöön tavalla tai toisella liittyvää henkilöä vastaan. Black Axen epäillään salakuljettaneen Hollannista Ruotsiin heroiinia ja kokaiinia 100 miljoonan kruunun (9,6 miljoonaa euroa) arvosta. Oikeudenkäynnin arvellaan jatkuvan vuoden 2020 toukokuuhun asti.
Järjettömiä raakuuksia
Tullin tutkijoita kohtasi järkytys, kun he tutkivat kahden syytetyn takavarikoituja puhelimia. Puhelinten sisältämillä videoilla näkyi muun muassa maassa makaavia ihmisiä, joita paloiteltiin machetella. Seuraavassa rainassa säkistä poimitaan irtopää ja sitä esitellään kameralle. Ja vielä eräässä otoksessa nainen ja pieni lapsi surmataan automaattiaseen sarjatulella.
– Tanskalaiset rikostutkijat ovat hekin saaneet haltuunsa puhelimia, jotka sisältävät teloitusvideoita. Surmatut henkilöt ovat viranomaisten arvelun mukaan huumekuriireita. Saman tyyppistä aineistoa on takavarikoitu myös Italiassa, kertoo syyttäjä Anna Svedin Aftonbladetissa.
Uhreista tai murhaajista ei tietoa
– On epäilyjä siitä, että materiaalia käytetään pelottelutarkoituksiin. Huumekuriirit saadaan väkivaltaan vihjaamalla toimimaan rikollisorganisaation haluamalla tavalla, Svedin valaisee.
Toisen syyttäjän esittämän teorian mukaan teloitusvideoita lähetellään ympäriinsä ketjukirjeiden tapaan. Näin väkivallan sanoma toimisi vstaavalla periaatteella kuin ISIS-terroristijärjestön levittämät länsimaisten uhrien teloitusvideot.
Black Axen videot on luultavimmin kuvattu Afrikassa. Tekijöitä tai uhreja on Euroopasta käsin lähes mahdotonta selvittää, eikä Ruotsissa ole meneillään tähän liittyvää tutkintaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Nöyryytysryöstöistä lievät rangaistukset – Halla-aho kirjoitti ongelmasta jo 2006
Viikon suosituimmat

Työpaikkalähteet: Tytti Tuppurainen huutaa ja nöyryyttää – eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho: ”Tilanne on karmea”
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtajaa Tytti Tuppuraista syytellään toistuvasta epäasiallisesta käytöksestä, joka kohdistuu hänen avustajiinsa ja muihin kansanedustajiin. Väitteiden mukaan Tuppuraisen käytös on huutamista, nöyryyttämistä, nolaamista julkisesti sekä tylyä ja käskyttävää johtamistyyliä.

Ilmari Nurmisen huoleton rahankäyttö puhututtaa tamperelaisia: Pormestarimenot paisuvat – samaan aikaan kaupunki leikkaa ankarasti
Uuden edustusauton käyttöönsä juuri saanut Tampereen pormestari Ilmari Nurminen teetti äskettäin itsestään uudet edustuskuvat, joiden hintalappu nousee selkeästi tavanomaista korkeammalle. Nuoren pormestarin rahankäyttö herättää keskustelua, kun samaan aikaan Tampere kärvistelee talousahdingossa.

Vasemmistosirkus Vantaan valtuustossa – Antikainen tyrmää ulosmarssin: ”Kun faktat eivät riitä, alkaa kyynelshow ja marttyyrileikki”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen puolustaa Vantaan valtuutettu Juha Järää ja ihmettelee, miksi kokoomuksen puheenjohtaja antoi vasemmistoliiton muuttaa valtuustosalin poliittiseksi teatteriksi.

Eerola ihmettelee somaliperheiden ristiriitaista toimintaa: Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan
Perussuomalaisten kansanedustaja Juho Eerola kommentoi Facebookissa Ylen MOT-dokumenttia, joka paljastaa somalialaisten perheiden lähettävän lapsiaan ankariin kurinpitolaitoksiin Somaliaan. Eerola kysyy, miksi turvaa hakeneet vanhemmat altistavat jälkeläisensä samalle vaaralle, josta itse pakenivat.

Vantaalla ei haluta puhua maahanmuuton haittavaikutuksista: Valtuuston kokous meni hulinaksi – joukko valtuutettuja marssi ulos
Vantaan kaupunginvaltuustossa nähtiin maanantaina vihervasemmistolainen episodi, kun kokouksessa puhuttiin maahanmuutosta. Perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu Juha Järän puheenvuoroa häirittiin välihuutelulla, kun hän puhui maahanmuuton haitoista. Lopulta joukko vasemmistosiipeen kuuluvia valtuutettuja käveli ulos kokouksesta, joka jouduttiin keskeyttämään.

Ylen faktantarkistus maahanmuuton talousvaikutuksista on hataralla pohjalla – Suomen Perustan tutkija kertoo nyt, mitä Yle jätti kertomatta
Useita maahanmuuton talousvaikutuksiin keskittyviä tutkimuksia toteuttanut Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen ei ole vakuuttunut Ylen faktantarkistuksen laadusta. Salminen avaa X-tilillään Ylen faktantarkistuksen puutteet.

Antikainen syyttää Tuppuraista huomion ohjaamisesta pois SDP:n kiusaamiskulttuurista – myös Lindtman saa täystyrmäyksen johtajuuden puutteestaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee Tytti Tuppuraista siitä, että tämä hänen mukaansa yritti laajentaa demariryhmän kiusaamiskulttuurin koko eduskuntaa koskevaksi. Antikainen moittii myös SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmania tämän hiljaisuudesta ja katsoo, että tapaus paljastaa vakavia johtamisongelmia oppositiopuolueen sisällä.

Trump antaa tonnin ”pesämunan” jokaiselle lapselle – osakesäästötilin tuoton saa haltuunsa 18-vuotiaana
Presidentti Trump on luonut lapsille uuden osakesäästötilin, johon valtio lahjoittaa tuhat dollaria pesämunaksi jokaiselle Trumpin toisen kauden aikana syntyneelle Yhdysvaltain kansalaiselle. Monet sijoittajat ja suuryritykset ovat lähteneet mukaan tukemaan Amerikan lasten tulevaisuutta. Myös rap-artisti Nicki Minaj aikoo lahjoittaa rahaa faniensa lasten Trump-tileille.

Sebastian Tynkkynen: X-tilini jäädytettiin Irania koskeneen julkaisun jälkeen
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen kertoo viestipalvelu X:n jäädyttäneen hänen tilinsä väliaikaisesti sen jälkeen, kun Tynkkynen arvosteli Euroopan parlamentin vasemmiston linjaa Irania koskevassa päätöslauselmassa.

Valtiovarainministeri Purralta kova vastaus Lindtmanille, joka vastusti säästöjä vuosikausia, mutta nyt vaatii enemmän – ”Pupu mennyt pöksyyn”
SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtman myöntää viimein EU-paineen alla, että hallituksen pitää tehdä tarvittaessa lisää sopeutusta julkiseen talouteen. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa nyt SDP:ta ja oppositiota epäjohdonmukaisuudesta.
Uusimmat

KSML: Pitkäaikainen poliitikko Pekka Kataja on menehtynyt

Jopas nyt! WEF hylkäämässä massasiirtolaisuuden ihanteet

Nieminen Ylen aamussa: Toimeentulotuki ei voi olla elämäntapa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää










