

Helsingin Poliisin twiittejä Helsinki Callingista. / TWITTER
Hesarin raivokkaasti markkinoima Helsinki Calling -mielenosoitus lässähti – osallistujamäärä jäi pieneen murto-osaan tavoitteesta
NÄKÖKULMA | Helsingin Sanomien päivittäin harjoittaman EU-markkinoinnin ja populistien haukkumisen ohella suomalaiset ovat saaneet viimeisen viikon ajan ”nauttia” kolmannestakin kesäherkusta – nimittäin vimmaisiin mittasuhteisiin yltäneestä Trump-vastaisen Helsinki Calling -mielenosoituksen markkinoinnista.
HS on käytännössä joka päivä rummuttanut tulevaa mielenosoitusta yltiöpäisemmin kuin tapahtuman järjestäjät itse.
Otsikkoja ja sitaatteja viime päiviltä:
”Kansainväliset jättimediat kiinnostuivat sunnuntaille suunnitellusta Helsinki Calling –mielenosoituksesta”
”Helsinki Calling -mielenosoitus on saamassa valtavan potin kansainvälistä huomiota”
”Tuhansien mielenosoittajien odotetaan kulkevan Kaisaniemestä Senaatintorille – Helsinki Calling varmisti nimekkäitä puhujia sunnuntain mielenosoitukseen”
”Helsinki Calling -mielenosoituksessa puhuu sunnuntaina nimekkäitä aktiiveja Suomesta ja ulkomailta.”
”Suurimpaan, Helsinki Calling -mielenosoitukseen, odotetaan useita tuhansia ihmisiä.”
”Helsinki Callingin Facebook-tapahtumassa oli maanantaina vajaat 10 000 osallistujaa ja tapahtumasta kiinnostunutta. Mielenosoitukseen odotetaan jopa 15 000 osallistujaa.”
”Trumpia ja Putinia saattaa odottaa Helsingissä jättimielenosoitus – järjestäjät odottavat peräti 15 000:ta osallistujaa”
Ilmaisesta mainoskampanjasta ei ollut apua. Viidentoista tuhannen osallistujan hehkutus lässähti noin pariin tuhanteen – ja siinäkin luvussa on mukana täysin viattomia turisteja.
Pari sanaa rooleista
Normaaleille demokratioille on tyypillistä, että neutraalit mediat uutisoivat mielenosoituksista, eivät varsinaisesti osallistu niihin. Mutta tällaisesta perushygieniasta ei ollut sunnuntaisessa Helsingissä tietoakaan.
Syistä, jotka ovat tavallisille kuolemattomille tuntemattomia, HS oli mielenosoituspuffiensa lisäksi tapetoinut Helsinginniemen englannin- ja venäjänkielisillä kettuilumainoksilla, joissa yhtiö sättii maahamme saapuvia suurvaltojen valtionpäämiehiä ja yrittää ilmeisesti samalla poseerata jonkinlaisena sananvapauden lähettiläänä. Erikoinen tempaus, ei voi muuta sanoa. Yhtiön oma toiminta epädemokraattisen EU:n tauottomassa markkinoinnissa sekä itsenäisyysmielisten suomalaisten loputtomassa leimaamisessa ei ole mitään muuta kuin sitä itseään, mistä lehti muita syyttää.
MATIAS TURKKILA
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tältä näytti Yhdysvaltain presidentin saattueletka – katsojat hurrasivat ”We love Trump” (video)

HS myöntää jo itsekin oman asenteellisuutensa
Viikon suosituimmat

Kelan hurjat luvut julki: Jo yli 40 % perustoimeentulotuista vieraskielisille – Vigelius: ”Täysin kestämätöntä’’
Kelan maksamat keskeisimmät toimeentuloa turvaavat etuudet vieraskielisille ovat viime vuonna kasvaneet noin 1,8 miljardiin euroon. Osuus on viidenneksen koko väestöstä. Luvut käyvät ilmi Kelan tuoreesta julkaisusta.

Ex-ministeri Liisa Hyssälä järjestöleikkauksista: Mahdollisuus, ei uhka – varakkaat järjestöt käyttäkööt omia rahojaan
Aiemmin Kelan pääjohtajanakin toiminut, entinen sosiaali- ja terveysministeri Liisa Hyssälä (kesk) pitää hallituksen päättämiä järjestöleikkauksia mahdollisuutena, ei uhkana. Hänen mukaansa päällekkäistä järjestökenttää on karsittava, ja järjestöjen on yritysten tavoin kannettava vastuunsa taloudellisesti vaikeina aikoina.

AfD voitti Saksassa Saksi-Anhaltin osavaltiovaalit mutta jäi ovensuukyselyn mukaan paikan tai kahden päähän ehdottomasta enemmistöstä

Toimenpidealoite: Yle jaettava kahdeksi yhtiöksi
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew aikoo jättää eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa Yleisradio jaettaisiin kahdeksi erilliseksi yhtiöksi. Toinen olisi verorahoitteinen yhteiskunnallinen yhtiö ja toinen markkinaehtoisesti toimiva viihdeyhtiö. Garedewin mukaan tavoitteena on vahvistaa Yleisradion ensisijaista tehtävää tiedonvälittäjänä ja vähentää valtion menoja.

Ceutan kriisi sai jo koko Espanjan kaduille – Sánchezia vaadittiin eroamaan, poliisi vastasi kyynelkaasulla
Ceutan hallitsemattoman maahantulon aiheuttama kriisi on muuttumassa yhä vakavammaksi sisäpoliittiseksi ongelmaksi Espanjassa. Sadat tuhannet espanjalaiset osoittivat keskiviikkona mieltään eri puolilla maata vaatien ratkaisua Ceutan tilanteeseen ja pääministeri Pedro Sánchezin vasemmistohallituksen eroa. Madridissa poliisi vastasi mielenosoittajille kyynelkaasulla ja kumiluodeilla.

Kela julkaisi hämmentävän tiedotteen, joka johtaa harhaan – edelleen yli 40 prosenttia toimeentulotuesta menee vieraskielisille
Kelan tuore tiedote kehuu, että aiempaa harvempi vieraskielinen saa toimeentulotukea. Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen tyrmää uutisoinnin puolitotuutena – samaan aikaan jo 41 prosenttia kaikesta toimeentulotuesta menee vieraskielisille.

Pikkukaupungin idylli murtui: Raivoisa tappelu keskellä kirkasta päivää – viidakkoveitsikin heilui
Englantilainen hillitty elämänmeno sai elokuussa vakavan särön ja teekupit menivät lopullisesti nurin, kun cornwallilaisen pikkukaupungin keskustassa puhkesi raivoisa joukkotappelu keskellä kirkasta päivää. Veristen viidakoveitsien heiluttelu johti keskusteluun siitä, mihin maa on oikeasti menossa.

Antikainen vastaa Amnestyn toiminnanjohtajalle: ”Suomen sotilasjohdon natsittelu tekee Suomesta kohteen”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen paheksuu jyrkästi Amnestyn Suomen osaston toiminnanjohtajan Frank Johanssonin ulostuloa, jossa tämä rinnasti Suomen Puolustusvoimain komentajan natsi-Saksan sotarikolliseen Adolf Eichmanniin.

Kommunisti kääntyi nuivaksi ja sai potkut vasemmistopuolueesta – haluaa lopettaa turvapaikkarallin ja keskittyä palautuksiin
Vaikka eliitti ja valtamedia muuta väittävät, maahanmuuttokriittisyys on tänään politiikan vuolainta valtavirtaa Euroopassa. Sen todistaa osaltaan entinen ruotsalainen kommunisti, joka oli liian kriittinen vasemmistopuolueelle. Nyt omassa puolueessaan näyttäisivät valtiopäivien ovet olevan apposen auki. Perusajatus on se, että kansalaisia on kahta lajia: “tuottavia ja loisivia”.

Pride-aktivistit maalittavat tieteentekijöitä – toiminta on kansainvälisesti verkostoitunutta ja systemaattista
Aktivistien maalituksen kohteeksi joutunut lääkäri Riittakerttu Kaltiala sanoo, ettei maalittaminen Pridessa voinut tulla järjestäjille yllätyksenä. Suomessa on niin pienet piirit, että on selvää, että henkilöt ovat keskenään verkostoituneita.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää













