

Helsingin Poliisin twiittejä Helsinki Callingista. / TWITTER
Hesarin raivokkaasti markkinoima Helsinki Calling -mielenosoitus lässähti – osallistujamäärä jäi pieneen murto-osaan tavoitteesta
NÄKÖKULMA | Helsingin Sanomien päivittäin harjoittaman EU-markkinoinnin ja populistien haukkumisen ohella suomalaiset ovat saaneet viimeisen viikon ajan ”nauttia” kolmannestakin kesäherkusta – nimittäin vimmaisiin mittasuhteisiin yltäneestä Trump-vastaisen Helsinki Calling -mielenosoituksen markkinoinnista.
HS on käytännössä joka päivä rummuttanut tulevaa mielenosoitusta yltiöpäisemmin kuin tapahtuman järjestäjät itse.
Otsikkoja ja sitaatteja viime päiviltä:
”Kansainväliset jättimediat kiinnostuivat sunnuntaille suunnitellusta Helsinki Calling –mielenosoituksesta”
”Helsinki Calling -mielenosoitus on saamassa valtavan potin kansainvälistä huomiota”
”Tuhansien mielenosoittajien odotetaan kulkevan Kaisaniemestä Senaatintorille – Helsinki Calling varmisti nimekkäitä puhujia sunnuntain mielenosoitukseen”
”Helsinki Calling -mielenosoituksessa puhuu sunnuntaina nimekkäitä aktiiveja Suomesta ja ulkomailta.”
”Suurimpaan, Helsinki Calling -mielenosoitukseen, odotetaan useita tuhansia ihmisiä.”
”Helsinki Callingin Facebook-tapahtumassa oli maanantaina vajaat 10 000 osallistujaa ja tapahtumasta kiinnostunutta. Mielenosoitukseen odotetaan jopa 15 000 osallistujaa.”
”Trumpia ja Putinia saattaa odottaa Helsingissä jättimielenosoitus – järjestäjät odottavat peräti 15 000:ta osallistujaa”
Ilmaisesta mainoskampanjasta ei ollut apua. Viidentoista tuhannen osallistujan hehkutus lässähti noin pariin tuhanteen – ja siinäkin luvussa on mukana täysin viattomia turisteja.
Pari sanaa rooleista
Normaaleille demokratioille on tyypillistä, että neutraalit mediat uutisoivat mielenosoituksista, eivät varsinaisesti osallistu niihin. Mutta tällaisesta perushygieniasta ei ollut sunnuntaisessa Helsingissä tietoakaan.
Syistä, jotka ovat tavallisille kuolemattomille tuntemattomia, HS oli mielenosoituspuffiensa lisäksi tapetoinut Helsinginniemen englannin- ja venäjänkielisillä kettuilumainoksilla, joissa yhtiö sättii maahamme saapuvia suurvaltojen valtionpäämiehiä ja yrittää ilmeisesti samalla poseerata jonkinlaisena sananvapauden lähettiläänä. Erikoinen tempaus, ei voi muuta sanoa. Yhtiön oma toiminta epädemokraattisen EU:n tauottomassa markkinoinnissa sekä itsenäisyysmielisten suomalaisten loputtomassa leimaamisessa ei ole mitään muuta kuin sitä itseään, mistä lehti muita syyttää.
MATIAS TURKKILA
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tältä näytti Yhdysvaltain presidentin saattueletka – katsojat hurrasivat ”We love Trump” (video)

HS myöntää jo itsekin oman asenteellisuutensa
Viikon suosituimmat

Antikainen: Irakilaiselle perheelle henkivartijat 2,5 miljoonalla – ”Ei voi olla hyväksyttävää missään”
Irakilaiselle perheelle ostettiin kilpailuttamatta 2,5 miljoonalla turvallisuuspalveluita avohuollon tukitoimenpiteenä ja täydentävänä toimeentulotukena, kertoi Yle. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää päätöstä käsittämättömänä.

Saksa on häviämässä taistelun rikollisuutta vastaan – poliisit paljastavat uutuusteoksessa, mistä asioista virallinen Saksa vaikenee
Me menetämme tämän maan on nimeltään saksalaisen tutkivan toimittajan Liv von Boetticherin ajankohtainen kirja, johon hän on haastatellut laajalla otannalla saksalaisia poliiseja heidän kokemuksistaan Saksassa vallitsevasta rikollisuudesta ja sisäisestä turvallisuudesta. Hän avaa kirjassaan asioita, jotka saksalainen politiikka haluaisi lakaista mieluiten maton alle. Rikollisuuden kasvun keskeisiä tekijöitä ovat olleet kontrolloimaton maahantulo, puuttuva integraatio, järjestäytynyt rikollisuus sekä valtion kyvyttömyys ja haluttomuus puuttua tapahtumien kulkuun.

Helsingin Sanomat julistaa Wille Rydmanin epäonnistujaksi, kommentoijat eri mieltä: ”Äänestäjät aivan erityisen tyytyväisiä”
Valtamedian kuplan ja sosiaalisen median keskenään erilaiset todellisuudet ajautuvat törmäyskurssille Helsingin Sanomien juttukokonaisuudessa, jossa Hesari julistaa ministeri Wille Rydmanin epäonnistujaksi. Jutun kommenttiketjun perusteella tällainen kehystys ei lukijoille maistu.

Kuka hyötyy järjestöavustuksista – selvitys paljastaa varakkaat STEA-tuensaajat ja identiteettityön puuhastelijat
Suomen Uutiset selvitti, miltä STEA-avustuksia saavien järjestöjen kenttä näyttää – ja miksi sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin avustusten jakoprioriteetit ovat perusteltuja.

Ruotsalaispoliisi pahoinpideltiin hengiltä MM-kisakatsomossa – Tanskan ulkoministeri ”täynnä surua ja raivoa”
Ruotsalaispoliisi oli kaikessa rauhassa seuraamassa jalkapallo-ottelua televisiosta MM-kisakatsomossa Kööpenhaminassa, kunnes hänet hakattiin ja potkittiin hengiltä. Poliisi on pidättänyt rankan rikoshistorian omaavan päätekijäksi epäillyn. Somessa ihmetellään jälleen, miten tämä oli mahdollista.

Pääkaupunkiseudun katuturvallisuus vaihtelee alueittain – Vantaan kaduilla pitää olla valppaana ja varuillaan, kun liikkuu yksin
Vantaa on keikkunut poliisin turvattomuustilastoissa kärkipaikoilla jo pitkään. Poliisin käyttämän häiriöindeksin mukaan Vantaa on Suomen turvattomin kaupunki. Katja Pirhonen kertoo omista kokemuksistaan, millaista on asua Myyrmäessä.

Rasisminvastaisia työpajoja nelivuotiaille ja lomarahaa palkansaajille – näihin STEA-avustuksiin veronmaksajan rahat menevät
STEA jakaa vuosittain satoja miljoonia euroja sosiaali- ja terveysjärjestöille. Avustusaineiston läpikäynti paljastaa joukon kohteita, joilla ei ole selvää yhteyttä heikoimmassa asemassa olevien auttamiseen tai terveyden edistämiseen.

Rydman tyrmää mediassa kiertämään lähteneet uusimmat väärät väitteet: Kela päättää itse lääkekorvauksista
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman korjaa vanhassa mediassa ja somessa leviävää virheellistä käsitystä, jonka mukaan hän tai hallitus olisivat leikkaamassa eräiden kalliiden lääkkeiden korvauksia. Asia koskee Kelan itsenäistä linjausta, ei ministerin päätösvaltaa.

Antikainen vastaa Virralle: ”Vaarallista on vihreiden maahanmuuttopolitiikka”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vastaa vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran väitteeseen, jonka mukaan sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin toiminta olisi vaarallista. Virta syytti Rydmanin järjestörälssileikkausten olevan vaarallista instagram päivityksessään.

Bangkokista lähes 32 kiloa kannabista kuljettanut malesialaismies tuomittiin vankeuteen – vetosi oikeudessa ”ladyboy”-identiteettiinsä
Itä-Uudenmaan käräjäoikeus on tuominnut Malesiassa asuvan Fortanias Ignatius Anak Sitenin kahden vuoden ja kuuden kuukauden ehdottomaan vankeuteen törkeästä huumausainerikoksesta. Hänen matkalaukuistaan löytyi Helsinki-Vantaan lentoasemalla lähes 32 kiloa kannabista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää









