

Helsingin Poliisin twiittejä Helsinki Callingista. / TWITTER
Hesarin raivokkaasti markkinoima Helsinki Calling -mielenosoitus lässähti – osallistujamäärä jäi pieneen murto-osaan tavoitteesta
NÄKÖKULMA | Helsingin Sanomien päivittäin harjoittaman EU-markkinoinnin ja populistien haukkumisen ohella suomalaiset ovat saaneet viimeisen viikon ajan ”nauttia” kolmannestakin kesäherkusta – nimittäin vimmaisiin mittasuhteisiin yltäneestä Trump-vastaisen Helsinki Calling -mielenosoituksen markkinoinnista.
HS on käytännössä joka päivä rummuttanut tulevaa mielenosoitusta yltiöpäisemmin kuin tapahtuman järjestäjät itse.
Otsikkoja ja sitaatteja viime päiviltä:
”Kansainväliset jättimediat kiinnostuivat sunnuntaille suunnitellusta Helsinki Calling –mielenosoituksesta”
”Helsinki Calling -mielenosoitus on saamassa valtavan potin kansainvälistä huomiota”
”Tuhansien mielenosoittajien odotetaan kulkevan Kaisaniemestä Senaatintorille – Helsinki Calling varmisti nimekkäitä puhujia sunnuntain mielenosoitukseen”
”Helsinki Calling -mielenosoituksessa puhuu sunnuntaina nimekkäitä aktiiveja Suomesta ja ulkomailta.”
”Suurimpaan, Helsinki Calling -mielenosoitukseen, odotetaan useita tuhansia ihmisiä.”
”Helsinki Callingin Facebook-tapahtumassa oli maanantaina vajaat 10 000 osallistujaa ja tapahtumasta kiinnostunutta. Mielenosoitukseen odotetaan jopa 15 000 osallistujaa.”
”Trumpia ja Putinia saattaa odottaa Helsingissä jättimielenosoitus – järjestäjät odottavat peräti 15 000:ta osallistujaa”
Ilmaisesta mainoskampanjasta ei ollut apua. Viidentoista tuhannen osallistujan hehkutus lässähti noin pariin tuhanteen – ja siinäkin luvussa on mukana täysin viattomia turisteja.
Pari sanaa rooleista
Normaaleille demokratioille on tyypillistä, että neutraalit mediat uutisoivat mielenosoituksista, eivät varsinaisesti osallistu niihin. Mutta tällaisesta perushygieniasta ei ollut sunnuntaisessa Helsingissä tietoakaan.
Syistä, jotka ovat tavallisille kuolemattomille tuntemattomia, HS oli mielenosoituspuffiensa lisäksi tapetoinut Helsinginniemen englannin- ja venäjänkielisillä kettuilumainoksilla, joissa yhtiö sättii maahamme saapuvia suurvaltojen valtionpäämiehiä ja yrittää ilmeisesti samalla poseerata jonkinlaisena sananvapauden lähettiläänä. Erikoinen tempaus, ei voi muuta sanoa. Yhtiön oma toiminta epädemokraattisen EU:n tauottomassa markkinoinnissa sekä itsenäisyysmielisten suomalaisten loputtomassa leimaamisessa ei ole mitään muuta kuin sitä itseään, mistä lehti muita syyttää.
MATIAS TURKKILA
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tältä näytti Yhdysvaltain presidentin saattueletka – katsojat hurrasivat ”We love Trump” (video)

HS myöntää jo itsekin oman asenteellisuutensa
Viikon suosituimmat

He päättivät Ylen johdon ökypalkkioista
Yleisradion johdon palkkiot jäädytettiin vuosina 2024 ja 2025 osana Ylen säästöpakettia. Ylen hallituksen päätöksellä palkitsemispolitiikkaan palaaminen kuohuttaa kansaa sekä myös Ylen henkilökuntaa, koska Ylessä toteutetaan edelleen eduskunnan linjaamia säästöjä. Säästöjen seurauksena muutosneuvotteluissa moni yleläinen on myös joutunut jättämään työnsä.

Professori: Ylen uutinen pakolaisten työllistymisestä virheellinen
Yle esitti uutisissaan viime syksynä, että Saksaan vuonna 2015 tulleista syyrialaispakolaisista 90% on työllistynyt. Tämä ei pidä paikkaansa, sanoo kansantaloustieteen emeritusprofessori Vesa Kanniainen. Kyseessä oli käännösvirhe.

Turkkilalta kritiikkiä ex-pääministeri Marinin muistelmateoksesta: ”Niin häpeilemättömän itsekeskeistä tekstiä että pahaa tekee”
Valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila syventyi tällä viikolla Sanna Marinin uuteen muistelmakirjaan, ja havaitsi lukevansa pinnallista teosta, josta ei omintakeisia ajatuksia juuri löydä. - Kirja sisältää päiväkirjamaista tarinaa itseensä läpikotaisin ihastuneesta ihmisestä, joka kokee ihan kaiken itsensä kautta, Turkkila arvioi.

Antikainen: Vasemmistonuoret kehottavat taisteluun – Minja Koskela piiloutuu
Iltalehti uutisoi (4.11.) Vasemmistonuorten pamfletista, jossa sanotaan suoraan, kuinka ”ainoa mahdollisuus on käydä taisteluun tuotantosuhteiden muuttamiseksi” eli kehotetaan suoraan työväkeä ”taisteluun”. Sen lopputuloksena pamfletissa halutaan työväen valtio. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan vasemmiston taistelukehotukset ovat suoraa jatkumoa kommunistisille opeille.

PS-Nuoriso: Mamujengit valtaavat maakunnatkin – ”Punavihreä unelma turvattomista monikulttuurikaduista on arkipäiväistymässä”
Perussuomalainen Nuoriso pitää hälyttävänä viime päiväisiä uutisista Jyväskylässä toimivasta 14-19-vuotiaiden ulkomaalaistaustaisten nuorten jengistä, joka on viikon mittaan ryöstellyt kadulla useita ihmisiä.

Vigeliukselta rajua kritiikkiä Tampereen säästöistä pormestari Nurmiselle: ’’Tämäkö on sitä SDP:n reilummin leikkaamista?’’
Tampereen kaupunginvaltuusto päättää tänään kaupungin ensi vuoden talousarviosta. Tärkeimpänä kokonaisuutena valtuusto on päättämässä pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla 37 miljoonan säästöistä.

Purra datakeskuksista: Sähkönkulutus on valtava – veronmaksaja ei voi loputtomasti tukea jättiyhtiöiden kasvavaa sähkönkulutusta
Jos hyvin käy, datakeskusinvestoinnit täydentävät Suomen elinkeinorakennetta. Maamme on vakautensa ja viileän ilmastonsa ansiosta edullinen alusta datakeskuksille. Pessimistisemmissä skenaarioissa puolestaan datakeskusten lisäarvo jää isäntämaalle varsin rajalliseksi.

Oululaisen lukion oppilas kertoo: Opettaja sanoi konservatiiveja tyhmiksi ja mollasi perussuomalaisia
Helsingin Sanomat on pyrkinyt hämärtämään Perussuomalaisen Nuorison esille nostamaa tapausta oululaisen lukion yhteiskuntaopin opetuksen politisoitumisesta. Suomen Uutisten tavoittama oululaisen lukion oppilas vahvistaa nyt itse yhteiskuntaopin tunnin opetustilanteen sisältäneen poliittista ohjausta.

PS:n Simo Grönroos luettelee vielä kerran ne syyt, miksi Tilastokeskuksen ex-pomon tekemä maahanmuuttotutkimus johtaa harhaan
Diakonia-ammattikorkeakoulun tuore tutkimus esittää kaunisteltua kuvaa maahanmuuton kuluista. Nyt tutkimuksen tekijä, Tilastokeskuksen entinen kehittämispäällikkö kuitenkin väittää mediassa, että ”joka ainoa euro” tutkimuksessa on huomioitu. Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos iskee nyt pöytään – vielä kerran – karut tosiasiat ja kertoo, mikä tutkimuksessa on mennyt pieleen.

Bergbom riemastui: Yksi demari ymmärsi, mitä työllistämisen helpottaminen tarkoittaa
Tänä aamuna SDP:n kansanedustaja Pia Hiltunen yllätti puolueensa rivit julkaisemalla Facebookissa kirjoituksen, jossa hän puolusti hallituksen lakiesitystä, jonka mukaan henkilöön liittyvässä irtisanomisessa riittäisi jatkossa perusteeksi asiallinen syy nykyisen asiallisen ja painavan syyn sijasta.














