HS: Kreikan lainaneuvotteluissa tuumaustauko

30.09.2013 |14:26

Kreikan kansainväliset lainoittajat ilmoittavat pitävänsä Kreikan lainaneuvotteluissa tuumaustauon, kertoo Helsingin Sanomat. Aiemmin tämä on merkinnyt tyytymättömyyttä Kreikan säästöohjelmaan, mutta Troikan eli Euroopan keskuspankin, Kansainvälisen valuuttarahaston IMF:n ja Euroopan komission edustajien mukaan keskustelut maan säästöohjalmasta ovat edenneet tällä kerralla hyvin.

Kreikan leikkaukset eivät ole syntyneet rutinatta. Maan julkisen sektorin edustajat menivät viime viikolla jo toistamiseen tässä kuussa lakkoon julkiseen sektoriin kohdistuneiden kovien leikkausten takia.

PS VERKKOTOIMITUS


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Ranskan pelätty tuhotiistai päättyi yhteenottoihin – ”Islam haluaa valloittaa kerran niin suurenmoisen maan”

07.10.2026 |11:29
4.
Suomen uutiset logo

Britannian vihreät ohjeistavat: Älä käytä sanoja äiti tai isä

08.10.2026 |10:31
8.
Suomen uutiset logo

The Economist varoittaa instituutioihin leviävästä islamismista – vaatii poliittiselta keskikentältä rohkeutta

10.10.2026 |14:01
10.
Suomen uutiset logo

Mäenpää selvittää siviilipalveluksen outoja opetussisältöjä ja ideologista tuputusta – työministeri puuttui Elokapina-koulutuksiin

06.10.2026 |16:01

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi