HS: Kreikasta ei saatukaan vakuuksia

31.05.2013 |22:31

Suomi ei saanutkaan Kreikasta vakuuksia, kertoo Helsingin Sanomat. Vakuutena markkinoitu sopimusjärjestely ei olekaan varsinainen vakuus, vaan monimutkainen johdannaissopimus, jonka ehdot rajoittavat mahdollisia korvauksia Suomen lainatakauksille.

Lehden mukaan valtiovarainministeriön laskelma sopimuksen tuotosta on oletus, joka ei välttämättä toteudu.

Jo valtiovarainministeri Jutta Urpilaisen (sd.) perusväite: ”Suomi on saanut Kreikalta vakuudet” oli vale: paitsi että vakuuksia ei ole, Suomi ollut myöskään tehnyt sopimusta Kreikan valtion kanssa, vaan kreikkalaisten liikepankkien kanssa. Pankit eivät ole antaneet Suomelle vakuutta. Niiden kanssa on tehty luottojohdannaissopimus.

Suomi voi saada hyvityksen vain, jos Kreikka rikkoo sopimustaan Euroopan vakautusvälineen ERVV:n kanssa. Jos taas eurovaltiot sopivat ERVV:n lainojen leikkauksista tai muista huojennuksista ja Suomi saa tästä takaustappioita, Suomi ei saa ”vakuusjärjestelystä” hyvitystä.

Kreikan velkojen leikkaus näyttää todennäköiseltä, koska maan julkisen talouden velka kasvaa tänä vuonna yli 180 prosenttiin BKT:sta.

 

ps verkkotoimitus


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Saksa velvoittaa turvapaikanhakijat yleishyödyllisiin töihin – kieltäytyminen leikkaa avustusta

23.01.2026 |11:09
4.
Suomen uutiset logo

Vantaalla ei haluta puhua maahanmuuton haittavaikutuksista: Valtuuston kokous meni hulinaksi – joukko valtuutettuja marssi ulos

27.01.2026 |16:30
7.
Suomen uutiset logo

Antikainen syyttää Tuppuraista huomion ohjaamisesta pois SDP:n kiusaamiskulttuurista – myös Lindtman saa täystyrmäyksen johtajuuden puutteestaan

28.01.2026 |17:21
8.
Suomen uutiset logo

Yhdysvalloissa 2,6 miljoonaa laitonta maassaolijaa vähemmän kuin vuosi sitten – demokraatit yrittävät estää karkotuksia kaikin keinoin

24.01.2026 |12:00

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää