

Huhtasaaren ratkaisu laskevalle väestönkehitykselle: ”Kuunnellaan perheitä, tuetaan heitä vanhemmuudessa ja tarjotaan kaikille hyvät elämän edellytykset”
Varapuheenjohtajan kyselytunnilla Laura Huhtasaarelta kysyttiin myös väestönkehityksestä, sillä suomalaisten syntyvyys on kääntynyt laskuun. Mikä siis neuvoksi?
Vähenemme kovaa vauhtia, ja vastaavasti vieraskielisten osuus nousee kiihtyen. Millä keinoilla pyrkisit lisäämään suomalaisten syntyvyyttä?
– Tuskin on enää odotettavissa sen kaltaista ”baby-boomia” kuin nähtiin toisen maailmansodan jälkeen. Monet eivät enää nykyään halua kymmentä lasta, ihmisten ajattelu on muuttunut. Toisaalta kaikki eivät edes saa lapsia. Sanoisin, että kaikki keinot, joilla voimme tukea perheitä, kuten neuvola- ja muut palvelut sekä työn ja perhe-elämän yhteensovittaminen ovat hyviä.
– Kuitenkin, jos suomalaiset hieman vähentyvät, sitten vähentyvät. Voimme kuitenkin edelleen tukea perheitä. Meidän pitää vain hyväksyä se tosiasia, että ihmiset eivät enää halua niin paljon lapsia. Mielestäni Jussi Halla-aho sanoi väestön vanhenemisesta hyvin ottaen esille Japanin mallin: sielläkin väestö vanhenee, mutta he käyttävät hyväkseen esimerkiksi robotisaatiota, eivätkä he ole Japanissa ryhtyneet vaihtamaan väestöä sen vuoksi, että syntyvyys on vähentynyt.
Huhtasaaren mielestä Suomessa pitää tehdä ”niitä hyviä toimia” ja kuunnella perheitä, että voimme tukea heitä vanhemmuudessa ja tarjota hyvät elämän edellytykset kasvattaa Suomessa perhettä. Siihen liittyvät myös elintason kustannukset.
Miksi äänestit eutanasian laillistamista vastaan?
– Se oli asia, jota mietin ja pohdin aika pitkään. Päädyin sitten siihen, että en halua sitä, että ihminen päättää elämästä ja kuolemasta. Tai että vaaditaan jonkun toisen ihmisen päättävän siitä. Meillähän on kuitenkin jo olemassa saattohoito, jota pitää edelleen kehittää. Ihmisellä ei tietenkään saa olla kipuja.
Olet ollut viime aikoina esillä myös sen vuoksi, että olet luvannut selvittää 1990-luvun pankkikriisin ja laman uhrien kokemia vääryyksiä. Mitä tälle hankkeelle nyt kuuluu?
– Olen äskettäin jättänyt kirjallisen kysymyksen, jossa kysyn hallitukselta ja asianomaiselta ministeriltä, mitä hallitus aikoo tehdä läpivalaistakseen päätöksen, jolla pankit pelastettiin ja lainanottajista tehtiin maksumiehiä. Miten hallitus aikoo korvata niille, joiden velat myytiin pilkkahintaan kansainvälisille sijoittajille voitonteon välineeksi. Mitkä valtion tehtävät oikeuttavat omaisuudenhoitoyhtiö Arsenalin toiminnan jatkumisen yhä ja miten nopeasti hallitus aikoo lopettaa Arsenalin toiminnan, että velkojen perintä saadaan viimein lopetettua ja asiat tutkittua uudestaan ja velvoittaa valtio yhteisvastuullisesti korvaamaan yrittäjille ja heidän takaajilleen aiheutetut vahingot.
– Odotan nyt ensin vastausta näihin kysymyksiin. Olen jättänyt kysymyksen, ja aikaa vastata kirjalliseen kysymykseen on kolme viikkoa. Tämä on asia, josta minuun on oltu hyvin paljon yhteydessä. Vaikkei tämä asia ole koskettanut minua henkilökohtaisesti, ja asia oli kaukainen myös lapsena ja nuorena, niin tähän liittyvää tuskaa on kuitenkin minulle jaettu ja kerrottu hyvin paljon. Päätin sitten, että käydään tämä asia nyt läpi.
Mitä aiot tehdä viikonloppuna?
– Viikonloppuna menen Pomarkku-päiville lauantaina. Sinne tulee paljon perussuomalaisia ja ylipäätään paljon ihmisiä. Siellä on hyvä tunnelma, joten tervetuloa vähän kauempaakin!
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- väestönkehitys varapuheenjohtajan kyselytunti Syntyvyys Japani Laura Huhtasaari Jussi Halla-aho lapsiperheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Immonen syntyvyyden laskusta: Massamaahanmuutto lopetettava – ”Käytössä olevat varat kohdennettava suomalaisille lapsiperheille”

Halla-aho: Merkittävä osa Suomessa syntyvistä lapsista syntyy maahanmuuttajille – ”Tulevaisuudessa entistä pienempi joukko suomalaisia elättää entistä suurempaa joukkoa vapaamatkustajia”

Huhtasaari: Pankkikriisin loppuselvittely aloitetaan nyt – ”Velkaorjuuden vaikutukset heijastuvat perheisiin jo toisessa polvessa”
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajat riehuvat kaduilla – Seppänen: Ranskan tilanne on katastrofi
Ranskan kadut ovat toimineet toistuvasti maahanmuuttajien väkivaltaisuuksien ja rettelöinnin näyttämönä. Perussuomalaisten kansanedustaja Sara Seppänen pitää Ranskan tilannetta vakavana varoituksena Suomelle, joka on otettava vakavasti ennen kuin ongelmat ovat täälläkin hallitsemattomia.

Riikka Purra varoittaa Suomea Ranskan kaksoiskatastrofista: Finanssikriisi ja epäonnistuneen massamaahanmuuton seuraukset
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra varoittaa Facebook-päivityksessään Suomea Ranskan kaltaisesta kaksoiskatastrofista. Hänen mukaansa Ranskan talousvaikeudet ja yhteiskunnalliset jännitteet voivat kärjistyä yhtä aikaa.

Perussuomalaiset kokoontuvat Vantaalla – katso kuvat
Reipas joukko perussuomalaisia kokoontuu Vantaalla puolueen kokoontumisajoihin. Viikonlopun tilaisuudessa keskitytään yhdessäoloon ja toiminnan kehittämiseen. Kokoontumisajot järjestetään nyt kolmatta kertaa.

Maahanmuuttajien työttömyys paisuu Helsingissä – silti vihreiden Soininvaara ja elinkeinoelämä vaativat lisää väkeä ulkomailta
Helsingin työttömyyden kasvusta lähes kaksi kolmasosaa tuli elokuussa vieraskielisistä. Silti lähes kaikki Helsingin valtapuolueet hokevat, että työperäinen maahanmuutto on Suomelle välttämättömyys. Valtamedia tuskin koskaan kysyy, mihin tehtäviin uudet tulijat työllistyisivät, kun edellisetkään eivät ole kiinni työn syrjässä.

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen jyrähtää Facebookissa Berliinin osavaltiovaalien jälkipuinnista ja Euroopan vasemmiston suunnasta. Tynkkynen nostaa esiin saksalaisen vasemmistopuolue Die Linken yhteydet rikollisklaaneihin ja terroristijärjestö Hamasin tukijoihin sekä vaatii Suomea ottamaan Saksan ja Ruotsin tapahtumat vakavana varoituksena.

Kehitysjärjestö Fingo ryhtyi kielipoliisiksi – haluaa kieltää toistakymmentä vakiintunutta sanaa
Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo kehottaa uudessa oppaassaan luopumaan sanoista kehitysapu ja kehitysmaa. Ohje koskee kieltä, jota käyttävät myös toimittajat ja poliitikot. Fingon toiminta on pääosin ulkoministeriön rahoituksen varassa.

Grönroos varoittaa Espoon koulujen tilanteesta: ”Vakavassa syöksykierteessä”
Espoon koulujen turvallisuustilanne on espoolaisen kaupunginvaltuutetun ja Suomen Perusta -ajatuspajan toiminnanjohtaja Simo Grönroosin mukaan vakava. Grönroos nostaa ongelmien taustalla esiin muun muassa maahanmuuton kasvun ja suomalaisen koulujärjestelmän viime vuosien muutokset.

Suomen Perustalta selvitys Trumpin maahanmuuttopolitiikasta: Täyskäännös on mahdollinen, jos poliittista tahtoa löytyy
Presidentti Donald Trump on pysäyttänyt laittoman maahanmuuton Yhdysvaltoihin ja kiihdyttänyt karkotuksia. Seurauksena väkivaltarikokset, huumekuolemat ja työttömyys ovat kaikki lähteneet laskuun. Suomen Perustan julkaisema raportti kertoo ydinasiat maahanmuuttopoliittisesta täyskäännöksestä, dosentti Markku Ruotsilan laatima selvitys paljastaa.

Sateenkaarihypetys hiipuu – Helsinki Priden rahoitus sakkaa
Kiinnostus Pride-yhteistyöhön näyttää hiipuvan eri puolilla Suomea. Esimerkiksi Helsinki Pride -yhteisön kumppanuusmyynnin romahdus on heikentänyt yhdistyksen taloustilannetta. Perussuomalaisten kansanedustaja Jaana Strandman pitää yritysten vetäytymistä ideologisista tukikampanjoista tervetulleena kehityksenä.

Kokoomuksen leikkauslista julki – Mäkelä: Hyvä ettei veroja koroteta, mutta tulevaan yhteistyöhön vaaditaan joustoja
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jani Mäkelä arvioi kokoomuksen juuri julkaistua Jarrua velalle -ohjelmakokonaisuutta, joka kuvaa ensi kauden sopeutuksia. Mäkelä pitää kokoomuksen esittämää sopeutuksen suuruusluokkaa sinänsä oikeana, mutta hän kyseenalaistaa erityisesti eläkkeistä haettavat 2 miljardin säästöt sekä indeksijarrujen pysyvyyden. Listan pohjalta hieman epäselväksi myös jää, onko kokoomus valmis riittävästi leikkaamaan kehitysavusta, Yleisradiosta tai ilmastotoimista.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää










