

LEHTIKUVA
Huhtasaari haluaa tukea kotimaista ruokatuotantoa: ”Kysymys on huoltovarmuudesta, puhtaudesta ja myös eläinten oikeuksista”
Perussuomalaiset on valmis panostamaan ruokatuotannon omavaraisuuteen. Laura Huhtasaari nostaa kuitenkin samalla esille myös ilmastopoliittiset näkökohdat. – Onko se ilmastoteko, jos tilaamme tänne kanoja Brasiliasta?
Kansalaiset lähettivät Laura Huhtasaarelle kysymyksiä maatalouspolitiikasta ja ylipäätään maaseudun elämästä. Varapuheenjohtajan kyselytunnilla haastattelija Riikka Purra pohjusti aihetta toteamalla, kuinka Suomi on iso maa ja kuinka sen eri puolilla asuvat ihmiset eivät aina ymmärrä toisiaan.
Perussuomalaiset eivät halua maaseudun autioituvan tai ruokatuotannon siirtyvän muualle. Mitä muuta tämän eteen konkreettisesti voisi tehdä, kuin kepulaisittain antaa lisää maataloustukia tai muuten siirtää rahaa?
– Nythän EU:n uudessa rahoituskehyksessä ollaan pienentämässä meidän omavaraisuuttamme. Ja kuten sanoin, sehän on meidän omaa rahaamme.
– Maataloustuet ovat protektionismia, ja niin pitää ollakin. Olen itse valmis pitämään omavaraisuudesta huolta, koska ”mahallaan ne sotilaatkin marssivat.” Kysymys on samalla huoltovarmuudesta, turvallisuudesta, puhtaudesta ja myös eläinten oikeuksista. Siis siten, että pystymme vahtimaan sitä, että meillä Suomessa pidetään eläimistä hyvää huolta. Perussuomalaiset ei hyväksy minkäänlaista eläinten kiduttamista.
Huhtasaari nostaa esille myös ilmastokysymyksen
– Onko se ilmastoteko, jos tilaamme tänne kanoja Brasiliasta?
”Tarvitsemme kaikenlaisia tiloja”
Huhtasaaren mukaan perussuomalaiset on siis monin tavoin valmis panostamaan ruokatuotannon omavaraisuuteen.
– Tarvitsemme tänne kaikenlaisia tiloja, myös keskisuuria eikä pelkästään isoja. Jos epidemia tai muu sairaus tulee isolle tilalle, niin se on riski omavaraisuudellemme.
Huhtasaaren mielestä ensimmäinen ratkaisu olisi EU-tulonsiirtojen lopettaminen
– En minä halua maksaa muiden maiden maataloustukia tai infraa. Haluan laittaa suomalaisten kansallisesti keräämät rahat suomalaisten infraan ja suomalaisten maataloustukiin. Samalla voimme katsoa, miten olisi mahdollista helpottaa byrokratiaa ja tuotteiden markkinoille pääsyä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hallitus leikkasi ruoka-avun tuen nolliin – yli sata ruoka-apupistettä jää kokonaan vaille tukea

Rantanen: Laittomasti maassa olevien hätämajoitukseen myönnetyt rahat olisivat kuuluneet Hurstin ruoka-avulle – ”Nälkä ei odota”

Lapsiperheiden köyhyys näkyy kouluissa: ”Ope, mulla on nälkä”

Meri: Tiloja lopetetaan, maanviljelijät ahdingossa – kotimainen ruuantuotanto loppuu, jos emme muuta toimintapojamme

Perussuomalaiset pettyivät hallituksen toimiin viljelijöitä kohtaan – ”Tekohengitystä”
Viikon suosituimmat

Vouti vie pian huumeparonin arvokellot ja loistoauton – Oikeusministerin viesti nuorille: ”Rikos ei kannata”
Hallitusohjelman mukaisesti oikeusministeriö on valmistellut rikoslain muutoksia, joiden tarkoituksena on iskeä vakavan järjestäytyneen rikollisuuden ytimeen. Kotietsintään sekä vangitsemisperusteisiin on tulossa muutoksia ja vääryydellä hankitun mammonan voi menettää valtiolle entistäkin helpommin. Rikos ei siten Suomessa kannata ja tulevaisuudessa vieläkin heikommin.

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi
Helsinki on ilmeisen aktiivisesti luopumassa kotimaisen polttoaineen käytöstä kaukolämmön tuotannossa. Energiayhtiö Helen lämmittää pääkaupunkia pähkinänkuorilla, jotka on laivattu Afrikan Norsunluurannikolta asti. Lieneekö kyseessä aito ympäristöteko, vai onko pähkinäralli pelkkää punaviherkokoomuslaisten poliittista hyvesignalointia.

Perussuomalaiset julkaisee uuden voikukka-logon, Purra fiilistelee: ”Tiedättehän tuon kauniin kukkasen, joka kasvaa kaikilla pihoilla ja jota on ihan mahdoton kitkeä”
Perussuomalaiset julkisti päivitetyn logonsa ja uuden sloganin lauantaina puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa. Kasvisruoan ystävänä tunnettu puoluejohtaja Riikka Purra korosti myös PS-kukan terveyshyötyjä.

Purra: En halua espanjalaista sosialismia Lindtmanilta, Palestiinan tunnustamista Razmyarilta enkä Tuppuraista neuvottelemaan Saksaan
Puheenjohtaja Riikka Purra piti tänään perussuomalaisten puoluetilaisuudessa energisen puheen, jossa hän täsmensi perussuomalaisten ja SDP:n eroja konkreettisella tavalla.

Kolumni: EU:n ”huippudiili” – Maksa 7 000 miljoonaa euroa, saa 2 000 miljoonaa euroa
Espanjassa on paljastunut, että sosialistihallitus on käyttänyt vuosina 2024–2025 yli kymmenen miljardia euroa EU-elvytysrahoja eläkkeisiin ja valtion sosiaalimenoihin. Siis käytännössä jokapäiväisen kulutuksen paikkaamiseen, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Tynkkynen: Vasta Brysselissä tajusin, millainen hirviö EU on – ”Vallan väärinkäyttöä, joka ohittaa demokratian
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen puhui viikonloppuna Helsingissä puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa, ja kertoi, että vasta kahden vuoden työskentely Brysselissä on avannut hänelle silmät sille, kuinka syvälle EU on jo mennyt itsenäisten maiden vallan viemisessä.

Nuorten julma joukkopahoinpitely ja puukotus tallentuivat videolle, yksi tekijöistä alle 15-vuotias – Rasinkangas varoittaa väkivallan raaistumisesta
MTV:n Rikospaikka-ohjelmassa esitettiin video Espoon Kauklahdessa tapahtuneesta nuorten tekemästä joukkopahoinpitelystä ja puukotuksesta. Tekijät jahtasivat heille entuudestaan tuntematonta uhria lähijunassa ja seurasivat häntä asemalta alikulkutunneliin, jossa he pahoinpitelivät uhrin.

Päivän pointti: Ilta-Sanomat kutsui vihreiden eduskuntavaaliehdokkaan arvioimaan perussuomalaisten uutta logoa

Työttömyyden kasvu johtuu edellisten hallitusten maahanmuuttopolitiikasta – Mäkelä: Sosialistien opit tuottavat vain kurjuutta ja leipäjonoja
Perussuomalaiset korostaa, että julkisen talouden sopeutustoimet tulee jatkossakin kohdentaa hyvinvointiyhteiskunnan kannalta toissijaisiin kohteisiin. Erilaisten mielipidetiedustelujen mukaan myös suurin osa Suomen kansasta kannattaa menosäästöjen kohdentamisia epäolennaisiin kohteisiin, kuten Yleisradioon ja kehitysapuun.

Purra ja Rantanen Kiihdytysajoissa: ”Yksikään muu puolue ei tule tekemään maahanmuutolle mitään”
Valtiovarainministeri Riikka Purra ja sisäministeri Mari Rantanen debatoivat maahanmuutosta perussuomalaisten puoluetapahtuma Kiihdytysajojen paneelikeskustelussa.














