Ihalainen selvittää Ruotsin potkumallia

13.06.2013 |14:54

Työministeri Lauri Ihalainen (sd.) selvittää Ruotsissa käytössä olevan potkumallin vaikutuksia. Ruotsissa irtisanotaan aina ensin työntekijät, jotka ovat tulleet työpaikalle viimeisinä.

– Olemme hankkineet tietoa tästä Ruotsin-mallista ja sen vaikuttavuuksista. Asiaa työstetään parhaillaan, Ihalainen kertoo Nykypäivässä.

Ideana olisi suitsia työmarkkinoiden ikäsyrjintää, joka sortaa etenkin vanhimpia työntekijöitä. Mutta ajatus ei ole ongelmaton: Ihalainen on huolissaan nuorten ja ikääntyneiden työntekijöiden välille mahdollisesti syntyvästä vastakkainasettelusta.

– Missään tapauksessa ei saisi asettaa vastakkain yli kuusikymppisiä ja nuorten ensimmäisen työpaikan saantia.

Ihalainen muistuttaa, että eri alojen sopimuksissa on jo vastaavia järjestelyitä, vaikka lakisääteisyys vielä puuttuukin.

 

ps verkkotoimitus


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Tynkkynen jyrähtää kokoomuksen Sirpa Pietikäisen vihervasemmistolaisesta äänestyslinjasta EU:ssa

02.11.2026 |15:20
3.
Suomen uutiset logo

Muslimit ja äärivasemmisto menestyivät USA:n vaaleissa – Alaskassa Mary Peltola voitti molemmat Dan Sullivanit

05.11.2026 |12:00
7.
Suomen uutiset logo

Useissa kaupungeissa tuhansien eurojen tukia vain ulkomaalaisten työllistämiseen – Vigelius: ”Laillistettua syrjintää”

04.11.2026 |14:51
8.
Suomen uutiset logo

Oikeus tuomitsi kaksi ulkomaalaistaustaista nuorta – pahoinpitelivät ja puukottivat 15-vuotiasta Helsingin Kaivopuistossa

06.11.2026 |11:05

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi