Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Ikäihmiset tyytyväisiä Kelan kokeiluun – 10 000 lääkärikäyntiä kolmessa viikossa

02.10.2025 |11:45

Kelan valinnanvapauskokeilu 65 vuotta täyttäneille on lähtenyt vauhdikkaasti liikkeelle. Ensimmäisten kolmen viikon aikana tehtiin arviolta yli 10 000 lääkärikäyntiä, kertoo Hyvinvointiala Hali ry:n kysely palveluntuottajille.

Kyselyn mukaan ikäihmiset arvostavat erityisesti lääkärien ammattitaitoa, hoitoon pääsyn nopeutta ja mahdollisuutta pysyvään lääkärikontaktiin. Moni on saanut apua nopeammin kuin terveyskeskuksesta ja perunut aiemmin varaamansa ajan.

– Kokeilu palvelee valtaosaa ikäihmisistä erinomaisesti, jopa yllättävän hyvin. Kaikille 20 minuutin käynti ja kolmen käynnin vuosittainen katto ei kuitenkaan riitä. Näiden asiakkaiden tarpeita olisi hyvä arvioida tarkemmin, jotta kokeilun sisältöä voidaan kehittää vieläkin paremmaksi kaikille 65 vuotta täyttäneille, toteaa Hyvinvointiala Hali ry:n toimitusjohtaja Sanna Aunesluoma.

Kokeilun sisältöä kehitettävä edelleen

Kokeilun alkuviikkoina on diagnosoitu muun muassa aiemmin toteamatonta diabetesta ja tarkistettu kansantautien lääkityksiä. Hali korostaa, että kokeilun sisältöä on kehitettävä matkan varrella, jotta se palvelee kaikkia ikäihmisiä mahdollisimman hyvin.

Kokeiluun on ilmoittautunut 281 toimipistettä, joista 163 tarjoaa jo palvelua. Palveluntuottajat toivovat, että Kelan hintakattoa ja käyntimäärärajoja tarkistetaan, jotta tarjontaa voidaan laajentaa.

– Ikäihmisten pompottelun ja tuplakäyntien välttämiseksi hyvinvointialueiden on tärkeää hyväksyä kokeilun piiristä tulevat lähetteet jatkohoitoon. Ikäihmisten sujuvan jatkohoidon toteutuminen on jokaisesta alueesta kiinni, Aunesluoma muistuttaa.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Hyvinvointiala Hali ry kannattaa vientivetoista työmarkkinamallia – toteutuessaan hallituksen esitys lisäisi työmarkkinoiden ennakoitavuutta ja vakautta

22.11.2024 |12:13

Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa

31.10.2025 |15:48
3.
Suomen uutiset logo

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa

01.11.2025 |14:41
5.
Suomen uutiset logo

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa

03.11.2025 |16:00
10.
Suomen uutiset logo

Lontoon junassa joukkopuukotus – poliisi ei pidä tekoa terrori-iskuna

02.11.2025 |18:52

Uusimmat

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää