IL: Juha Sipilään käytiin käsiksi

12.01.2021 |14:35

Iltalehti kertoo, että kansanedustaja, ex-pääministeri Juha Sipilään (kesk.) käytiin käsiksi eduskunnan edessä 7.tammikuuta. Asiasta on tehty rikosilmoitus.

– Tulkitsen tapahtuman niin, että siinä on ollut ihan animaalinen reaktio. (Henkilö) tulee vastaan suojatiellä ja sitten sitä pitää tönäistä ja alkaa soittamaan suuta, eduskunnan turvallisuusjohtaja Jukka Savola kommentoi Iltalehdelle.

Sipilä ei ole itse kommentoinut asiaa.

Eduskunnan puhemies Anu Vehviläinen (kesk.) kommentoi Twitterissä:

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

6.
Suomen uutiset logo

Tynkkynen varoittaa vasemmiston klaanikytköksistä: ”Kyse on todellisuudesta, jota meidän on turha katsoa sormien läpi”

02.10.2026 |13:10
7.
Suomen uutiset logo

Ranskan koululaisprotestit levisivät maahanmuuttajalähiöistä valtakunnalliseksi väkivallaksi – tuhansia otettu kiinni, satoja loukkaantunut

05.10.2026 |10:29
8.
Suomen uutiset logo

Suomen Perustalta selvitys Trumpin maahanmuuttopolitiikasta: Täyskäännös on mahdollinen, jos poliittista tahtoa löytyy

03.10.2026 |13:41

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi