

PS ARKISTO
Antikainen: Onko poliittinen väkivalta hallituksen mielestä ongelma silloinkin, kun se kohdistuu oppositioon kotimaassamme?
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on huolissaan poliittisesta väkivallasta Suomessa ja ihmettelee hallituksen hiljaisuutta opposition kansanedustajaan kohdistuneen pahoinpitelyn suhteen. Asiasta kirjallisen kysymyksen tehnyt Antikainen haluaa tietää, pitääkö hallitus poliittista väkivaltaa ongelmana silloinkin, kun se kohdistuu perussuomalaisiin.
Poliittinen väkivalta nousi otsikoihin joulukuun alkupuolella, kun perussuomalaisten kolmas varapuheenjohtaja Sebastian Tynkkynen joutui pahoinpitelyn kohteeksi lahtelaisessa yökerhossa. Tapahtuneesta on tehty rikosilmoitus. Syksyllä Tynkkyseen käytiin käsiksi myös Elokapinan mielenosoituksen yhteydessä.
– Hallituksen hiljaisuus oppositiopuolueen kansanedustajaan kohdistuneen pahoinpitelyn suhteen kertoo kaiken siitä, miten paljon hallitusta kiinnostavat muiden kuin omien kavereidensa asiat. Syvä hiljaisuus seurasi myös aiemmin syksyllä, kun kaksi Elokapinan mielenosoittajaa kävi käsiksi edustaja Tynkkyseen eduskuntatalon edessä, perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen toteaa.
– Vihervasemmiston erityissuojeluksessa olevan Elokapinan suhteen asia ei yllätä, mutta sivullisen hyökkäys kansanedustajan kimppuun luulisi soittavan hälytyskelloja puoluetaustaan katsomatta.
Juha Sipilän kohdalla väkivalta tuomittiin
Alkuvuodesta myös keskustan kansanedustaja Juha Sipilä joutui pahoinpitelyn kohteeksi ylittäessään katua eduskuntatalon lähellä. Helsingin käräjäoikeus päätti koventaa Sipilään kiinni käyneen miehen tuomiota, sillä oikeus katsoi pahoinpitelyn motiivin olleen poliittinen.
– Edustaja Sipilän tapauksessa pääministeri Sanna Marin tuomitsi teon loukkaukseksi sekä yksilöä että koko eduskuntaa kohtaan. Perussuomalaisen joutuessa väkivallanteon kohteeksi seuraa ainoastaan syvä hiljaisuus.
– Poliittinen väkivalta ei ole ainoastaan vakava hyökkäys yksittäistä ihmistä kohtaan, vaan vaarantaa myös sekä sananvapauden että demokratian toteutumisen, eikä sille missään nimessä tule antaa jalansijaa maassamme. Hallituksen on yksiselitteisesti tuomittava kaikenlainen poliittinen väkivalta sen kohteesta riippumatta, Antikainen vaatii.
Edustaja Antikainen on jättänyt kirjallisen kysymyksen poliittiseen väkivaltaan liittyen.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Elokapina mielenosoitukset Poliittinen väkivalta kirjallinen kysymys vihervasemmisto oppositio Sanna Marin Sanna Antikainen Demokratia Sananvapaus Sebastian Tynkkynen Pahoinpitely Juha Sipilä hallitus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kansanedustaja Tynkkystä iskettiin naamaan Lahden yössä – tekee rikosilmoituksen: ”En suostu olemaan nyrkkisäkki”

IL: Juha Sipilään käytiin käsiksi

”Tapetaan AfD:n siat räjähteillä” – Antifa julkaisi tappolistan osoitteiden ja pommiohjeiden kera

Välikohtaus suorassa lähetyksessä, miehet hyökyivät Tynkkysen kimppuun – ”elokapinalaiset käyttävät väkivaltaa jopa kansanedustajia kohtaan”

Tynkkysen pahoinpitelijä tuomittiin 60 päiväsakkoon – poliittinen motiivi kovensi tuomiota
Viikon suosituimmat

Rutto leviää Venäjällä – Antikainen: Ei viisumeita venäläisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii EU:ta lopettamaan turistiviisumien myöntämisen Venäjän kansalaisille terveysturvallisuuteen vedoten. Taustalla on Irkutskin rutontutkimuslaitoksen työntekijän kuolemaan liittyvä ruttoepäily, ja epäselvät tiedot tilanteesta korostavat Antikaisen mukaan varautumisen tarvetta.

Ranskan pelätty tuhotiistai päättyi yhteenottoihin – ”Islam haluaa valloittaa kerran niin suurenmoisen maan”
Ranskan tiistain ”kouluprotesteihin” osallistui sisäministeriön arvion mukaan 266 000 ihmistä, joista 56 000 pelkästään Pariisissa. Agitaattorit puolestaan arvioivat valtakunnalliseksi osallistujamääräksi 450 000. Koululaisten tukena marssivat opettajat, vanhemmat, korkeakouluopiskelijat, ammattiliittojen jäsenet, maahanmuuttajat, vasemmistolaistet ääriainekset sekä sabotöörit.

Lapsensa murhannut mies vaihtoi Ruotsissa sukupuolta – pääsi naisvankilaan ahdistelemaan ja herättämään pelkoa
Ruotsin uusi translaki mahdollisti kahden lapsensa murhasta elinkautiseen tuomitun vangin siirtämisen miesten vankilasta naisvankilaan. Nyt naisvangit ja vankilan työntekijät kertovat pelosta, seksuaalisesta häirinnästä ja viranomaisten haluttomuudesta puuttua ongelmiin, raportoi Expressen.

Antikainen: Osa suomalaismepeistä puolusti terroristeja – ”Ei tätä voi ymmärtää”
Kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee demareiden, vasemmiston ja kokoomuksen meppejä, jotka vastustivat Muslimiveljeskunnan nostamista EU:n terroristilistalle.

Yhdysvallat virallisesti huolissaan Euroopasta – maahanmuutto uhkaa puolustusyhteistyötä
Euroopan tärkein liittolainen Yhdysvallat on toistuvasti ilmaissut huolensa Euroopan holtittomasta maahanmuuttopolitiikasta. Tiedotusvälineet esittävät kannanotot yleensä pinnallisesti ja väheksyen. Markku Ruotsilan kirjoittama ja Suomen Perustan julkaisema raportti kuvaa asian toisen puolen.

Britannian vihreät ohjeistavat: Älä käytä sanoja äiti tai isä
Britannian vihreä puolue on etääntymässä yhä kauemmas perinteisistä ympäristökysymyksistä. Puolue julkaisee kiellettyjen sanojen listoja ja opastaa jäseniään olemaan käyttämättä sanoja äiti tai isä, jotta sukupuolivähemmistöt eivät loukkaantuisi. Samaan aikaan muslimien äänet ovat vihreille yhä tärkeämpiä. Puoluekokous hyväksyi äskettäin linjauksen, jonka mukaan sionismi on rasismia. Torstaina nähdään, voittaako vihreiden juutalainen puheenjohtaja työväenpuolueen somalinaisen täytevaaleissa.

Miljoonia vuosittain veronmaksajilta nyhtänyt Suomen Pakolaisapu käynnistää muutosneuvottelut
Suomen Pakolaisapu käynnistää muutosneuvottelut, jotka koskevat 21 henkilöä. Neuvotteluissa harkitaan enintään 15 henkilön irtisanomista. Suomen Pakolaisapu on saanut vuosien varrella valtavia summia veronmaksajien rahaa avustuksina. Jatkossa järjestöjen STEA-rahoitusta kohdennetaan tarkemmin ja vaikuttavammin.

Purra kehitysavusta: ”Suomi on mällännyt epäapuun 30 miljardia – jatkossakin riittää saksille töitä”
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kyseenalaistaa kehitysavun määrän ja perusteet. Hänen mukaansa kuluvalla hallituskaudella tehtyjen leikkausten jälkeenkin kehitysavusta on karsittava jatkossa lisää.

The Economist varoittaa instituutioihin leviävästä islamismista – vaatii poliittiselta keskikentältä rohkeutta
Islam herättää Euroopassa kasvavaa epäluuloa maanosan tulevaisuudesta. Liberaali The Economist -lehti pyrkii käsittelemään aihetta avoimesti nostamalla esiin aiheellisia ongelmia ja myös toppuuttelemalla osaa uhkakuvista. Brittilehden mukaan Eurooppa ei ole näillä näkymin romahtamassa väestönvaihtoon eikä sharia-laista ole tulossa valtavirtaa. Sen sijaan vakavampi ongelma on väkivallattomasti ja salakavalasti leviävä islamismi, joka pyrkii soluttautumaan instituutioihin, kaventamaan sananvapautta ja radikalisoimaan maltillisia Euroopassa asuvia muslimeja. Yksipuolisesta äärioikeistojahdista poiketen liberaali lehti piikittelee valtavirran politiikkaa islamin edessä vaikenemisesta ja rasismileimojen pelosta. The Economist muistuttaa, että vasemmiston haluttomuus kohdata islamin ongelmia sekä poliittisen keskikentän pelokkuus ruokkivat vastareaktioita, joilla voi olla arvaamattomia seurauksia.

Trumpin Yhdysvalloissa maahanmuutto nettonegatiivista – väkivaltarikollisuus romahtanut, työllisyys nousee
Dosentti Markku Ruotsilan selvitys esittelee niitä toimenpiteitä, joilla Donald Trump on toisella kaudellaan suitsinut hallitsematonta maahanmuuttoa. Suomen Perustan julkaisema tuore raportti kuvaa ne konkreettiset keinot, joilla Trump on saavuttanut historiallisia tuloksia. Palettiin kuuluu kaikki karkotuksista paluumuuttoporkkanoihin.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää














