

Ilpo Haalisto ehdolle varapuheenjohtajakisaan
Kasvatustieteiden maisteri Ilpo Haalisto asettuu ehdolle puolueen viikonloppuna järjestettävissä varapuheenjohtajavaaleissa. Haalisto perustelee ehdolle asettumistaan sillä, että puoluejohtoon tarvitaan eduskunnan ulkopuolista näkemystä.
– Puolue tarvitsee nyt eduskunnan ulkopuolista näkemystä. Poikkean valtavirrasta edunvalvojana EU:n ytimessä. Puolue saa minusta uutta voimaa ja kokemusta puheenjohtajistoonsa. Tutkijakoulutettuna puhun sujuvaa ranskaa ja saksaa kotimaisten lisäksi, Haalisto kertoo tiedotteessaan.
– Minua on tähän kentältä pyydetty toimiessani EU:n Alueiden komiteassa maakuntien lähettiläänä ECR-ryhmän Bureau-jäsenenä ja ECON-talouskomission koordinaattorina.
Haalisto kertoo neuvottelevansa tavallisia kansalaisia koskevista ruohonjuuritason direktiiveistä komission ja parlamentin kanssa Suomen valtuuskunnassa. Hän lobbaa myös Suomelle aktiivisesti EU:n rakennerahoja.
– Toimin isäntänä syksyllä ECR:n huippukokouksessa Turussa jossa esittelen nopean TEN-T-moottoritien Turusta Kirkkoniemeen Oulun kautta. Tie toimii Pohjois-Euroopan merisilkkitienä Kiinaan Kirkkoniemeltä, sekä datakaapeliyhteytenä Euroopasta Suomen kautta Kirkkoniemestä merenpohjaa pitkin Japaniin ja Kiinaan.
Ehdokkaan kertoo, että Tukholma-Turku-Oulu-Kirkkoniemi-moottoritien kaistojen väliin mahtuu myös rautatie parantamaan pohjoisen malmikuljetuksia sekä työmatkaliikennettä.
– Suomella avautuu mahdollisuus omaan Jäämeren laivastoon jäänsärkijätelakoineen saattoaluksina talvimerenkulkuun Koillisväylällä. Neste saa oman tukiaseman Greenoil-öljynporauksilleen. Suomi Euroopan Pohjoisen ulottuvuuden transitioväylänä saa uuden alueellisen kasvun mahdollisuuden strategisesti tärkeässä TEN-T-verkostossa, Haalisto kirjoittaa.
Hän haluaa muuttaa Suomen passiivista tukipakettipolitiikkaa Etelä-Euroopan ongelmiin. Hän haluaa myös pitää koko Suomen asuttuna ja työllisyyden kasvussa pohjoisia maakuntia myöten.
Haalisto sanoutuu ECR-ryhmän kanssa irti Välimeren yli suuntautuvasta maahanmuuttotulvasta.
– Siinä sotketaan työperäinen maahanmuutto ja pakolaisuus. Emme sulje silmiämme vaan haluamme olla ratkaisemassa ongelmaa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Mohammed teki tiliä kaupungin tuetulla vuokrakämpällä – tulot jopa 2 000 euroa kuukaudessa
Tuetun asumisen käyttäminen yksittäisen henkilön tulonhankintaan on kiellettyä ja törkeätä sekä asunnon todellista tarvitsijaa, että veronmaksajaa kohtaan. Nyt esille tulleet mahdolliset väärinkäytökset saattavat olla vain jäävuoren huippu. Ruotsissa tukipetokset ja hyvinvointiyhteiskunnan lypsäminen ovat jo järjestäytyneen rikollisuuden ydintä ja miljardibisnes.

Maahanmuuttajien haaliminen työvoimapulaan johti 300 suomalaisen potkuihin – Lehtinen: ”Pakko kysyä, mikä järki tällaisessa toiminnassa on?”
Attendo irtisanoi 300 suomalaista hoitajaa haalittuaan työvoimaa ulkomailta. - Suomessa on koko ajan pyritty ratkaisemaan ongelmia lisäämällä maahanmuuttoa. Tulos näkyy nyt karulla tapaa niin suomalaisten työntekijöiden kuin hoidettavien arjessa, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen.

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”
Demarien Tytti Tuppuraisen tunteikas avautuminen maahanmuutosta ja ilmastotoimista liittyy Yhdysvaltain ulkoministerin Marco Rubion tuoreeseen puheeseen, jonka Tuppurainen tulkitsee eurooppalaisten arvojen vastaiseksi. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra antaa kritiikkiä demarien linjalle. Järki-ihminen ei voi kannattaa SDP:n maahanmuuttopolitiikkaa, Purra kirjoittaa.

Kolumni: Demarit edustavat maahanmuuttokannoillaan Euroopan vähemmistöä
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppuraisen väite siitä, että vapaan maahanmuuton salliminen olisi eurooppalainen arvo, ei edusta eurooppalaista todellisuutta, eikä myös Euroopan nykyistä mielipideilmapiiriä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän EU- ja ulkopolitiikan asiantuntija Mikael Lith.

Antikainen: SDP kutsuu maailman jälleen kylään – maahanmuuton rajoittaminen ei demareille käy
SDP on valmis täyttämään Suomen massamaahanmuutolla. - Demareiden arvopohja on selvä. Suomalaiset se laittaa maksamaan ja ulkopuolelta se kutsuu lisää väkeä tänne loikoilemaan ja äänestämään demarit itsensä valtaan, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen.

Sääntöjen rajoja venytetään Helsingissä: Voiko uskonto oikeuttaa uima-asun käyttöön julkisessa saunassa?
Helsingin uimahalleissa on viime aikoina havaittu tapauksia, joissa sinivalkoista, niin sanottua käyttöoikeusranneketta on käytetty uima-asun pitämiseen pesutiloissa ja saunassa uskonnollisin perustein – vaikka Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliiton ohjeistus rajaa rannekkeen myöntämisen niille henkilöille, joilla on terveydellisistä syistä tarve peittää kehoa uimahallissa.

Antikainen: Naisille oma taksi – suora seuraus haittamaahanmuutosta
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan pelkästään naisille suunnatun taksipalvelun perustaminen on vakava hälytysmerkki. Kun kuljettajien seksuaalirikokset ovat taannoisen taksiuudistuksen jälkeen moninkertaistuneet ja tekijöissä korostuvat ulkomaalaistaustaiset miehet, on uskallettava tunnustaa, mistä ilmiössä on kyse.

Vasemmisto älähti Purran risusavottamallista, mutta fakta on, että antelias Kela-tuki passivoi maahanmuuttajia yhteiskunnan ulkopuolelle – Tanska ratkaisi ongelman, malli mahdollinen Suomessakin

Kolumni: Hyvinvointi lähti lapasesta eikä palaa entiselleen
Hyvinvointivaltiollamme ei ole edellytyksiä jatkaa entisellään. Suomi käyttää eniten rahaa Euroopassa ns. hyvinvointiin, muutkin menot ovat kasvussa ja talouskasvu on Venäjän kainalossa surkeaa. On karsittava valtion menoja ja purettava etuoikeuksia, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Miljardöörin mukaan Britanniasta on tullut siirtomaa – maahanmuutto maksaa liikaa ja ajaa saarivaltakunnan talousahdinkoon
Miljardööri ja Manchester Unitedin omistaja sanoo maahanmuuton maksavan liikaa ja se ajaa saarivaltakunnan talousahdinkoon. - Britannia on korkean verotuksen, korkean maahanmuuton ja korkean rikollisuuden maa, Jim Ratcliffe lataa. Työväenpuoluetta edustavan pääministerin mukaan miljardöörin kommentit ovat loukkaavia ja vääriä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää














