IMF: Kreikka tarvitsee toisen velkahelpotuksen – Saksa kiistää

08.06.2013 |12:12

IMF arvioi, että Kreikka tarvitsisi toisen velkahelpotuksen, jotta sen velkataakka voisi keventyä suunnitellun ohjelman mukaan, eli 124 prosenttiin bruttokansantuotteesta vuoteen 2020 mennessä ja alle 110 prosentin vuoteen 2022 mennessä, kertoo Talouselämä.

Saksan valtiovarainministeri Wolfgang Schauble torjuu IMF:n arvion. Hänen mukaansa IMF on väärässä, eikä velkojen lisäleikkaus ole mahdollinen, kertoo saksalainen Handelsblatt.
Handelsblattin mukaan IMF oli arvioinut seuraavan velkaleikkauksen mahdolliseksi ensi vuonna. Saksan tyrmäys asettaa tämän ehkä omaan arvoonsa.

– Tämä oli vain yksi IMF:n esitys, Schauble totesi Handelsblattin mukaan. Saksan talousministeriö ei aio osallistua minkäänlaisiin Kreikan avustuksiin.

 

ps verkkotoimitus


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

5.
Suomen uutiset logo

SDP aiheutti itse ongelmat, nyt esittää maahanmuuton kiristyksiä – ”Kun todellisuutta ja täysin tietoisten tekojen seurauksia ei enää pääse karkuun, alkaa tällainen veivaus”

17.08.2026 |11:19
7.
Suomen uutiset logo

Piisinen nauraa demarien takinkäännölle: ”Toverit vetivät lennosta maiharit jalkaansa”

17.08.2026 |09:21
10.
Suomen uutiset logo

Valtion tukemat nuorisoasunnot päätyivät sijoittajien käsiin – myyjäyhtiön omistaa liitto, jonka hallituksessa istuvat neljän puolueen nuorisojärjestöt

19.08.2026 |12:22

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää