IMF: Kreikka tarvitsee toisen velkahelpotuksen – Saksa kiistää

08.06.2013 |12:12

IMF arvioi, että Kreikka tarvitsisi toisen velkahelpotuksen, jotta sen velkataakka voisi keventyä suunnitellun ohjelman mukaan, eli 124 prosenttiin bruttokansantuotteesta vuoteen 2020 mennessä ja alle 110 prosentin vuoteen 2022 mennessä, kertoo Talouselämä.

Saksan valtiovarainministeri Wolfgang Schauble torjuu IMF:n arvion. Hänen mukaansa IMF on väärässä, eikä velkojen lisäleikkaus ole mahdollinen, kertoo saksalainen Handelsblatt.
Handelsblattin mukaan IMF oli arvioinut seuraavan velkaleikkauksen mahdolliseksi ensi vuonna. Saksan tyrmäys asettaa tämän ehkä omaan arvoonsa.

– Tämä oli vain yksi IMF:n esitys, Schauble totesi Handelsblattin mukaan. Saksan talousministeriö ei aio osallistua minkäänlaisiin Kreikan avustuksiin.

 

ps verkkotoimitus


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Avoin internet kuoli hiljaa – länsimaat tekivät sananvapaudesta turvallisuusriskin

21.08.2026 |18:49
6.
Suomen uutiset logo

Saksan AfD-puolue tavoittelee Sachsen-Anhaltin osavaltiovaaleissa ehdotonta enemmistöä – muut puolueet, kirkko ja ay-liike käyvät yhdessä Antifan kanssa rajua vastakampanjaa

24.08.2026 |12:12
10.
Suomen uutiset logo

Ministeri Tavio lakkauttaa kehityspolitiikan alivaltiosihteerin tehtävän – 280 000 euron säästö vuodessa

27.08.2026 |14:31

Uusimmat

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää