

LEHTIKUVA
Islamistifalangi noussut ruotsalaisdemareiden nuorisojärjestön johtoon
Egyptin sotilashallinnon edustaja, homofobisen islamin kannattaja, avoimesti juutalaisvihamielinen järjestöaktiivi? Arvasitte oikein, kyse on ruotsalaisista sosiaalidemokraateista. Asiasta kirjoittavat Expressen ja Aftonbladet.
Ruotsin sosialistisen nuorisoliiton toimet Skånessa ovat saaneet emopuolueen syvän hämmennyksen tilaan.
– Olen toiminut 20-vuotta työväenliikkeessä enkä ole koskaan kokenut mitään vastaavaa, sanoo tapahtumia todistanut piirijärjestön toveri.
Tilannetta on katsottu läpi sormien, koska kovan linjan johto on tuonut nuorisoliittoon ja puolueeseen paljon uusia, ulkomaalaistaustaisia jäseniä.
Sosiaalidemokraattien Malmön piiri on saanut vuosien saatossa raportteja vakavista ongelmista Skånen sosiaalidemokraattisessa nuorisoliitossa. Liittoa on Expressenin mukaan johtanut porukka, joka on koostunut mielipiteiltään perinteiselle ruotsalaiselle työväenliikkeelle vieraista henkilöistä. Johto on myös käyttäytynyt jäsenistöä kohtaan sen verran uhkaavasti, että poliisiakin on kaivattu kokouspaikalle. Kohu on kiusallinen, sillä nuorisoliitosta on perinteisesti kivuttu puolueen huipulle asti.
Juntan nainen ja moskeijan mies
Skånen sosialidemokraattisen nuorisoliiton entinen puheenjohtaja edustaa kiisteltyä Ahmadiya-liikkeen moskeijaa, jonka imaami on antanut avoimen homofobisia lausuntoja. Nokkamies on samaten todennut, että ateismi on moraalitonta sekä vaatinut islaminopetuksen laajentamista. Nuorisoliiton johto on myös boikotoinut pride-marsseja, joka on erityisen raskauttava tekijä riidassa ja suivaannuttanut muuta sosiaalidemokraattista puolueväkeä.
Nuorisoliiton varapuheenjohtaja on ilmoittanut työskennelleensä Egyptiä käytännössä johtavan sotilasjuntan palveluksessa, maan ulkoministeriössä. Järjestön aktiiveihin kuuluva henkilö joutui puolestaan jättämään puolueen jäsenyyden esitettyään juutalaisvastaisia mielipiteitä sosiaalisessa mediassa. Hän jatkaa politikoimista sitoutumattomana sosiaalidemokraattina.
Usko mennyt työväenliikeeseen
Sosiaalidemokraattien paikallinen puoluejohto Malmössä on antanut välttelevä lausuntoja nuorisoliiton tilanteesta, vaikka jäsenistön mukaan islamistinen meno on ollut yleisesti tiedossa. Puolueen sisäisissä raporteissa johtoporukan toimia on kuvailtu ”syvästi vahingolliseksi järjestölle sekä aktiiviselle jäsenistölle ja se on vähentänyt uskoa sekä luottamusta työväenliikkeeseen”. Asioita läheltä seuranneet sanovat Aftonbladetissa, että tilannetta on katsottu läpi sormien, koska kovan linjan johto on tuonut nuorisoliittoon ja puolueeseen paljon uusia, ulkomaalaistaustaisia jäseniä.
– Jos joku on tuonut esiin mainittuja asioita ja se voidaan todistaa, niin silloin kyseisten henkilöiden on erottava nuorisoliitosta, sanoo valtakunnallisen nuorisoliiton puheenjohtaja Philip Botström. Hänen mukaansa sosialidemokraateissa ei ole tilaa puolueen perusarvoja loukkaaville mielipiteille.
Botströmin aseman tekee oudoksi se, että hän on tiettävästi itse ollut läsnä vuosikokouksessa, jossa paikallisjohto on esittänyt homofobisia lausuntoja. Hän ei kuitenkaan ole tilaisuudessa puuttunut asiaan. Riidoista nuorisojärjestön sisällä kertoo sekin, että on epäselvää, oliko Botström kokouksessa vai lentokentällä mainittuun aikaan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Suomalaisten veronmaksajien ei tarvitse jatkossa enää rahoittaa kiinalaisten opiskelijoiden toisen asteen opintoja – keskusta närkästyi
Eduskunnassa kävi eilen selväksi, että keskustaa närästävät hallituksen aikeet ulottaa lukuvuosimaksut EU- ja Eta-alueiden ulkopuolisille opiskelijoille myös ammatilliseen koulutukseen ja lukioihin.

Vihreistä kovaa kritiikkiä Ylelle – Vigelius: ”Nytkö Ylen politisoiminen sopiikin oppositiolle?”
Ylen päätös Suomen osallistumisesta Euroviisuihin on herättänyt kovaa kritiikkiä. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta sekä varapuheenjohtaja Jenni Pitko vaativat nyt Yleä perumaan päätöksen osallistumisesta. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius kummeksuu vihreiden ulostuloa.

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”
-Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Hamasia ylistänyt palestiinalaismies menettää Saksan kansalaisuuden rikottuaan uskollisuusvalansa
Berliinissä asuva palestiinalaismies ylisti sosiaalisessa mediassa terroristijärjestö Hamasin taistelijoita sankareiksi sillä seurauksella, että viranomaiset päättivät perua hänelle vain päivää aikaisemmin myönnetyn Saksan kansalaisuuden.

Maahanmuuttovirasto toteuttaa operaation somalien asuttamilla alueilla – Trump haluaa valheellisilla perusteilla maahan tulleet ulos
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi kabinettinsa kokouksessa, ettei halua somalisiirtolaisia Yhdysvaltoihin. Hänen mukaansa Itä-Afrikan maan asukkaat ”eivät tuo Yhdysvalloille mitään”, vaan elävät avustusten varassa.

Suomessa saa yhä sosiaaliturvaa pelkän asumisen perusteella – malli alkaa olla jo aikansa elänyt
Suomeen on ajan kuluessa vähitellen rakentunut sosiaalivaltio, jonka menot on mitoitettu Nokia-klusterin huumavuosien mukaisiksi. Budjettivaje on nyt luokkaa 13 miljardia euroa, eli valtion ja kuntien rahat eivät riitä kaikkiin saavutettujen etujen ja tukien kattamiseen. Korjausliike on nyt menossa ja päämäärä on kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva.

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä
Kuten aiempinakin vuosina, myös tämän vuoden itsenäisyyspäivänä Helsinki ilman natseja -mielenosoituksessa esiintyi väkivaltaisuuksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen katsoo, että tapaukset osoittavat äärivasemmistolaisten mielenosoitusten muodostavan vuosittaisen, ennakoitavissa olevan uhan viranomaisille ja muille mielenosoittajille.

Antikainen: Savo-Karjalan demarikansanedustajat paljastivat todellisen linjansa – äänestivät sudenmetsästystä vastaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi demarien, vihreiden ja vasemmistoliiton yritystä estää sudenmetsästyksen käynnistyminen 1.1.2026 alkaen.

PS-tunnelmia Linnan juhlista
Perussuomalaiset juhlistivat Suomen itsenäisyyttä Presidentinlinnassa.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomi on meidän maamme – ja tätä maata me haluamme puolustaa
Tänään kunnioitetaan menneiden sukupolvien työtä, mutta itsenäisyyspäivä on myös tulevaisuuden rakentamista, korosti sisäministeri Mari Rantanen puheessaan itsenäisyyspäivän valtakunnallisessa lipunnostotilaisuudessa Helsingin Tähtitorninmäellä. Suomen Uutiset julkaisee ministerin puheen kokonaisuudessaan.
















