

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Ruotsin imaamit ilmiriidassa – sisällissota kytee muslimien välillä
Ruotsin muslimeilla on meneillään kuolemanvakava taistelu oikeasta opista. Sekavaa ja vaikeasti todistettavia väitteitä kuhisevaa soppaa kauhovat myös maan hallitus, turvallisuuspalvelu sekä Lähi-Idän uskonnolliset valtiomahdit. Oppiriidan keskipisteessä on Eskilstunan Suuri moskeija.
”Jos salafistit saavat vallan ja aseita, he alkavat tappaa muita muslimeita. Muslimit ovat pian sisällissodassa, ellei turvallisuuspalvelu Säpo puutu asiaan. Syyrian, Libyan, Afganistanin ja Algerian tapahtumat toistuvat täällä”. Näin näkee näreet Eskilstunan moskeijan algerialainen intendentti Aftonbladetin erikoisartikkelissa.
”Kaikki jihadistit ovat salafisteja”
Salafistit ovat jo lähtökohdiltaan totaalisella törmäyskurssilla pohjoismaisen demokratian kanssa. Tasa-arvo ja demokraattiset oikeudet ovat salafistisen ajattelun ulkopuolella. Naisten vapautta ja tiettyjä oikeuksia voidaan rajoittaa, homofobia ja antisemitismi kukoistavat ja osallistumista yhteiskunnallisiin rientoihin sekä kontakteja ei-uskoviin rajoitetaan. Siinäpä päällimmäiset.
”Kaikki salafistit eivät ole jihadisteja mutta kaikki jihadistit ovat salafisteja”, opettaa Ruotsin maanpuolustuskorkeakoulu. Niin sanottu jumalan sana on ainoa oppi, joka pätee. Elämisen ja olemisen malli on peräisin silloisesta Lähi-idästä 1 400 vuotta sitten. Ja väkivaltaisesti suuntautunut islamismi on kymmenkertaistunut Ruotsissa kymmenen viime vuoden aikana.
”Kuin bolshevikit Venäjällä”
Abd al Haqq Kielan on Eskilstunan moskeijan imaami. Hän hyökkää voimakkaasti Västerosin ja Gävlen imaameita vastaan. Nämä ovat salafisteja, jotka haluavat elää, kuten muslimien ensimmäinen sukupolvi. Ruotsin hallitus on tosin päättänyt karkottaa heidät, mutta toimet jäivät puolitiehen.
-Salafistit ovat todellinen vaara Ruotsille, imaami sanoo.
-Heidän sanomansa on selvä, joko olet heidän puolellaan tai heitä vastaan. Kaikki muut ovat väärässä. Ja koska olet oikea muslimi, sinulla on oikeus tuhota kaikki muut. He ovat kuin bolshevikit aikoinaan Venäjällä.
Bonusta kirkkomoskeijasta
Eskilstunan moskeijan intendentti Abdel Salam (nimi muutettu) väittää, että Qatarista ja Saudi-Arabista peräisin olevat tahot ovat yrittäneet kaapata heidän pyhättönsä, joka on ollut toistuvasti taloudellisissa vaikeuksissa. Rahaa olisi tullut, jos valta annetaan rahoittajalle. Ja rahaa tulee kuin rännistä, jos uusi moskeija perustetaan entiseen kristilliseen kirkkoon.
– Meidän moskeijamme on osa salafistien suunnitelmaa kaapata moskeijoita Euroopassa, Abdel Salam uumoilee.
– Gävlen ja Örebron kautta he haluavat taas kaapata muita Ruotsin moskeijoita. Taktiikkana on iskeä silloin, kun kaapattava moskeija on menossa konkurssiin.
Turvallisuuspoliisi tuimana
Maltilliset miehet Eskilstunan Suuresta moskeijasta näkevät turvallisuuspoliisin väliintulon ainoaksi keinoksi estää mahdollinen muslimien jäsentenvälinen. Molemmat muslimit arvostavat – omasta kokemuksestaan – Säpon toimia asiantunteviksi ja seurantaa kattavaksi.
Myös kovuutta löytyy: Abdel Salam muistelee, että ensitapaamisellaan Säpon kanssa hänet hakattiin näytösluonteisesti ja uhattiin palauttaa makkaran muodossa Ranskaan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Epäillyn moskeijamafioson onni kääntyi – syyte törkeästä ampuma-aserikoksesta

Radikaali-islamistien karkotus kilpistyi huoleen kohdemaiden turvallisuudesta – imaamit vapaalle jalalle Ruotsissa

Imaami tuohtui uskonveljien vapauttamisesta Ruotsissa: ”Pöytä on katettu terroristeille”

Islamistifalangi noussut ruotsalaisdemareiden nuorisojärjestön johtoon

Päämies johtaa mafiaa moskeijasta – melkein koko Ali Khanin suku poliisin kirjoissa

Ruotsin turvallisuuspoliisi: Maassa jo nyt tuhansia radikalisoituneita – Isis-palaajat vain osa ongelmaa

Ovi Ruotsiin selällään: 122 000 uutta oleskelulupaa vuonna 2019

Ex-maahanmuuttoviraston pomo muistelee Ruotsin pakolaissyksyä 2015: ”Kenelläkään ei ollut homma hanskassa”

Ryöstäjät virtsasivat uhrinsa kasvoille – ruotsalaispoliisi kertoo syyn
Viikon suosituimmat

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan
Demokraattien luoman USAID-sotkun selvittäminen on vasta alkanut. Jo nyt on paljastunut, että veronmaksajien rahoja on hätäavun sijasta käytetty LGBTQ- ja DEI-ideologioiden levittämiseen. Rahaa on käytetty myös median lahjomiseen eri puolilla maailmaa. Jatkossa Afganistanin talebanit joutuvat tulemaan toimeen ilman USAID-kondomeja. Rahankäyttöä tutkinut Elon Muskin "nörttitiimi" on jo saanut tappouhkauksia.

Kansanedustaja Sanna Antikainen teki selvitystyön toimittajien puolesta: Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho on jakanut oppositiolle enemmän puheenvuoroja kuin edellinen puhemies Matti Vanhanen
Tällä viikolla valtamediassa on nostatettu tarinaa, jonka mukaan eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho toimisi puolueellisesti tehtävässään eduskunnan kyselytunneilla. Tarinan lähteenä on viime vaalikaudella puhemiehen nuijaa heiluttanut Matti Vanhanen (kesk.). Todellisuus on kuitenkin tarua ihmeellisempää, osoittavat eduskunnan tietopalvelun lukuihin perustuvat tiedot molempien puhemiesten kausillaan oppositiolle antamien puheenvuorojen määristä.

Vigelius: Ylen tulisi keskittyä perustehtäviinsä eikä mielipiteelliseen ja aktivistiseen tuotantoon
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen väläytti aiemmin tällä viikolla ajavansa Yleisradion lakkauttamista. Kansanedustaja Joakim Vigelius katsoo nyt, että tällä hetkellä on relevanttia keskustella siitä, mikä on sovelias Ylen rahoituksen taso, koska lähes kaikki eduskuntapuolueet edellyttävät yksimielisyyttä Yle-päätöksissä.

Oppositiopuolueilla enemmistövalta 18 hyvinvointialueella – ryhmärahoista ja palkkioista leikkaaminen on mahdollista, jos kepulla ja vihervasemmistolla on tahtoa luopua hillotolpista
Hyvinvointialueet ovat itsehallinnollisia alueita, jotka voivat itse päättää siitä, miten ja mihin kohteisiin alueiden saama valtion rahoitus käytetään. Ratkaisun avaimet ovat oppositiopuolueilla, joilla on 18 aluevaltuustossa 21:stä yksinkertainen enemmistö.

Yrittäjien vaalitentin saldoa – Purra: Antti Lindtmanilta kuultiin poskettomia väitteitä niin julkisen talouden korjaamisesta kuin demarien velkaantumishuolestakin
Moni odotti varmasti Suomen Yrittäjien vaalitentistä tiukkaa verokeskustelua, mutta koska kunnissa ja alueilla ei lopulta verotuksesta päätetä, käytettiin jälleen suurin osa ajasta soteasioiden setvimiseen. Jos tavoitteena oli selvittää, mikä on puoluejohtajien viesti yrittäjille kunta- ja aluevaaleissa, niin selväksi tuli ainakin se, että kaikki demareita myöten ovat olevinaan yrittäjien ystäviä.

Aluevaltuustojen hillotolppiin hupenee vuodessa yli 20 miljoonaa euroa – pelkän ryhmärahan lopettamisella voisi rahoittaa kokopäivähoidon kuukausikustannukset 1 600 vanhukselle
Perussuomalaisia lukuun ottamatta johtavat poliitikot ovat kunta- ja aluevaalien alla sangen haluttomia keskustelemaan aluehallinnon palkkioiden, kulukorvausten ja ryhmärahojen leikkauksista. Näistä kuluista säästämällä voitaisiin kuitenkin merkittävästi purkaa hoitovelkaa ja samalla voitaisiin keventää hoitotyötä tekevien terveydenhuollon ammattilaisten kuormaa.

Ex-puhemies Matti Vanhanen puhuu pötyä, ja media jättää yleisön virheellisen tiedon varaan – tilastot osoittavat, etteivät väitteet Halla-ahon puolueellisuudesta pidä alkuunkaan paikkaansa
Entinen puhemies Matti Vanhanen (kesk.) on syyttänyt tiedotusvälineissä nykyistä puhemiestä Jussi Halla-ahoa (ps.) puolueellisuudesta puheenvuorojen jakamisessa eduskunnan kyselytunneilla. Väitteet ovat saaneet laajaa huomiota mediassa, joka on kritiikittömästi toistanut niitä ilman faktapohjaista tarkastelua. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen omien tutkimusten perusteella väitteet eivät pidä ollenkaan paikkaansa.

Vasemmistoliitto ottaisi vastaan kaikki ihmiset, jotka vain pääsevät rajan yli Suomeen – Mäkelä: Vaarallista puhetta – ”Jos kaikki otettaisiin vastaan, se väki ei lopu koskaan”
Vasemmistoliitto ei tue rajaturvallisuuslain jatkamista, ja vasemmisto haluaa myös lisää työperäistä maahanmuuttoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä muistuttaa, että myös EU-komissio on nyt hyväksynyt sen, että turvapaikanhaun voi rajalla keskeyttää tietyssä tilanteessa.

Eduskunta-aloite vaatii vähemmistöjen ”positiivisen syrjinnän” kieltämistä
Perussuomalaisten kansanedustajat Teemu Keskisarja, Ari Koponen, Jani Mäkelä ja Onni Rostila ajavat muutosta yhdenvertaisuuslakiin.

Kansanedustajat Polvinen ja Lehtinen vaativat EU:n koronapaketin kohdentamista uudelleen – ” Sanna Marinin hallitusta koijattiin diilissä huolella”
EU päätti vuonna 2021 massiivisesta 806,9 miljardin euron EU:n elpymisvälineestä, jossa Suomelle oli varattu maksajan rooli. Perussuomalaisten kansanedustajat Mikko Polvinen ja Rami Lehtinen ovat sitä mieltä, että Sanna Marinin hallitusta koijattiin diilissä huolella, ja vaativat elpymispaketin kohdentamista uudelleen italialaisten ikkunaremonttien sijaan Euroopan puolustuksen vahvistamiseen.