
Päämies johtaa mafiaa moskeijasta – melkein koko Ali Khanin suku poliisin kirjoissa
Angeredin asuinalue pystytettiin Göteborgiin 1970-luvulla. ”Hyvä asunto jokaiselle” oli kaupungin mottona tuolloin. Tänään Angered on eräs pahimmin syrjäytyneistä, maahanmuuttajien asuttamista alueista koko kaupungissa. Asukkaita pitää kauhun vallassa Ali Khanin suku. Edes moottoripyöräjengit eivät Expressen GT:n mukaan uskalla uhmata suvun kostoa ja väkivaltaa.
Suvun päämies on Hashem Ali Khan, jolla on taustanaan moskeija sekä uskonnollinen yhdistys itäisessä Göteborgissa. Hänellä ei ole rikosrekisteriä. Viranomaisten mukaan hän kuitenkin tekee käytännössä päätökset, jotka liittyvät suvun ”ylpeyteen ja kunniaan”. Hashem Ali Khan on tiukasti kieltänyt kaikki sidoksensa rikollisuuteen.
– Olen uskonnollinen mies, hän totesi pari vuotta sitten Aftonbladetin haastattelussa.
Nuorimmat rikolliset kymmenvuotiaita
Ali Khanin suvun miehistä yli 80 prosentilla on kontollaan tuomio tai epäily rikoksesta, naisista harva on sekaantunut rikoksiin. Suvun ytimen muodostavat 30 miestä, koko Ali Khanin imperiumissa on jo satoja niin sanottuja sotilaita. He ovat muitakin kuin suvun jäseniä, ammattirikollisia, jotka käytännössä pyörittävät toimintaa Göteborgin seudulla. Nuorimmat verkoston jäsenet ovat kymmenvuotiaita.
Rikosnimikkeitä suvulla ja verkostolla riittää, kuten vaikkapa murha, törkeä pahoinpitely, törkeä huumausainerikos, ryöstö, törkeä painostaminen sekä väkivaltainen viranomaisen uhkailu.
– Suvulla on erityinen asema Göteborgin rikollispiireissä. Helvetin enkelit, Bandidos tai muut vastaavat ryhmät pelkäävät heitä, kuvailee paikallinen poliisiviranomainen.
Mafia hiljentää todistajat
– Ali Khanin verkostolla on erittäin väkivaltainen maine ja tästä johtuu paikallinen vaikenemisen kulttuuri. Todistajat eivät uskalla puhua koston pelossa, poliisin edustaja jatkaa.
Poliisin mukaan verkoston jäsenet ovat ulottaneet painostamisen myös viranomaisiin. Erityisesti silloin, kun rikollisten lapsia on otettu yhteiskunnan huostaan.
Jengitutkija näkee, että Ali Khan-suvun toiminnassa on kyse järjestäytyneestä rikollisuudesta ja mallia on otettu mafiasta. Koko suku ei ole syyllistynyt rikollisuuteen, mutta järjestäytyneelle yhteiskunnalle selkänsä kääntänyt osa suvusta osaa hyödyntää nimensä:
– Sukunimi on ilman muuta heidän jengiliivinsä, tutkija toteaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Pyhättöjen pauhu häiritsee kansalaisia Saudi-Arabiassa – kuningaskunta kehotti moskeijoita leikkaamaan volyymia
Viikon suosituimmat

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät
Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK jätti viime viikolla valituksen hallinto-oikeuteen ministeri Ville Tavion päätöksestä leikata järjestön rahoitusta 6,4 miljoonalla eurolla. Järjestön retoriikan mukaan oikeusvaltiota olisi loukattu. SASK:n oma toimintakertomus kertoo rahoja käytetyn muun muassa hallituksen vastustamiseen ja sateenkaaritoimintaan.

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan
Kansanedustaja Sanna Antikainen pitää vakavana sitä, että vasemmistoliiton kansanedustaja Anna Kontula on tehnyt oikeuskanslerille kantelun sisäministeriön virkamiehestä, joka antoi hallintovaliokunnalle lausunnon sisäisen turvallisuuden selonteosta. Lausunnossa virkamies nimesi jihadistisen, äärioikeistolaisen sekä äärivasemmistolaisen ja anarkistisen ekstremismin merkittäviksi väkivaltauhkiksi Suomessa.

Strandman vaatii koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla – asia etenee valmisteluun: ”Tämä on yksi onnistumisistani kansanedustajana”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja erityisopettaja Jaana Strandman esittää toimenpidealoitteessaan koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla eteenpäin sekä lukuvuoden rytmittämistä uudelleen siten, että kevätlukukaudelle voi tulla pidempi yhtenäinen vapaa pääsiäisen yhteyteen. Opetusministeriö laittoi asian lausunnoille.

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä
Presidentti Trumpin uusimmasta murhayrityksestä epäilty mies on vangittuna. Häntä on pidetty eristyksissä muista vangeista ja erityistarkkailussa itsemurhariskin takia. Ihmisoikeuksien edistämiselle omistautunut tuomari Zia Faruqui oli sitä mieltä, että murhaepäiltyä on kohdeltu poikkeuksellisen tiukasti, joten tuomari päätti aivan ensimmäiseksi pyytää tutkintavangilta anteeksi.

Rostila hermostui EU-mainonnalle: ”Kyse on härskistä tekopyhyydestä ja valtapelistä”
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila hämmästelee Euroopan komission mainoskampanjaa. "Sananvapaus - turvataan se, mikä on tärkeää", mainostaa EU itseään samaan aikaan kun se ajaa yhä kovempia rajoituksia sananvapauteen ja yksityisyyden suojaan.

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?
Rajalain jatko tulee taas tämän vuoden lopussa eduskunnan käsittelyyn, ja äänestys tulee olemaan menneiden vuosien tapaan tiukka. Nyt esityksen läpimenoa puoltaa myös Britannian uusi päätös. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii vasemmistoliittoa, vihreitä sekä rajaturvallisuuslakia vastustaneita demareita ja RKP:läisiä selittämään kantojaan uudelleen.

Unkarin uusi johto lopettaa valtiollisen ”valhetehtaan” – valtamedia on demokratian uhka kaikkialla
Viktor Orbánin Unkarissa 80 prosenttia medioista muuttui vuosien saatossa vallan palvelukoiriksi. Toimittajat mustamaalasivat opposition edustajia ja sulkivat silmänsä hallituksen väärinkäytöksiltä. Kun oppositio voitti vaalit, valtamedia sai laittaa lapun uutisluukulle.

Aittakumpu vaatii Opetushallituksen purkamista ja siirtämistä opetus- ja kulttuuriministeriön alle
Pekka Aittakummun mukaan Opetushallitus on paisunut valtavaksi organisaatioksi, jossa virkamiehet pyörittelevät papereita ja kehittävät erilaisia hankkeita opettajille ja rehtoreille. Hänen mielestään virasto on muuttunut ideologiseksi hankekoneistoksi, jossa näkyy vahvasti vasemmistolainen aatemaailma. Aittakumpu vaatii koko laitoksen lakkauttamista.

SOSTEn pääsihteeri: Palkkakatto ei koske meitä – järjestö saa silti 84 prosenttia rahoistaan veronmaksajilta
SOSTE eli Suomen sosiaali ja terveys ry on ollut viime viikkoina esillä järjestöihin kohdistuvien leikkausten takia. Pääsihteeri Vertti Kiukas on arvostellut ministeri Wille Rydmanin linjausta järjestöjohtajien 75 000 euron palkkakatosta ja vaatinut, että muutoksia valmistellaan yhdessä järjestökentän kanssa.

Venäläissotilaille ei sijaa Euroopassa – Antikainen vaatii Suomea tukemaan Viron esitystä
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Suomen on tuettava EU:ssa Viron esitystä, joka sulkisi Schengen-alueen pysyvästi Ukrainan sodassa taistelleilta venäläissotilailta. Suomella on yli 1 300 kilometriä yhteistä rajaa Venäjän kanssa, mikä tekee asiasta kansallisen turvallisuuden kysymyksen.
















