Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Pyhättöjen pauhu häiritsee kansalaisia Saudi-Arabiassa – kuningaskunta kehotti moskeijoita leikkaamaan volyymia

02.06.2021 |11:15

Uusien sääntöjen mukaan moskeijat joutuvat leikkaamaan kaiuttimien äänenvoimakkuuden kolmasosaan laitteistojen huipputehosta. Minareeteista kaikuvaa lähetystä saa käyttää pääsääntöisesti pelkkään rukouskutsuun, ei enää koko rukouksen välittämiseen.

Saudi-Arabiassa sijaitsevat islamin pyhimmät paikat Mekka ja Medina. Maassa on kymmeniä tuhansia moskeijoita ja rukouskutsu raikaa kovaäänisesti kautta maan monta kertaa vuorokaudessa.

Uudet melurajat on otettu pääsääntöisesti tyytyväisyydellä vastaan. Sosiaalisessa mediassa uusia sääntöjä on tosin arvosteltu ankarasti.

Ministeri puolustaa meluntorjuntaa

Muslimiasiain ministeri Abdullatif al-Sheikh puolustaa kritiikkiä saaneita säännöksiä.

– Jos haluat rukoilla, sinun ei tarvitse odottaa, ministeri sanoo valtion televisiossa.

– Voit mennä moskeijaan jo etukäteen odottamatta imaamin rukouskutsua.

Ministerin mukaan useat tv-kanavat lähettävät rukouksia ja koraaninlukua sisältävää ohjelmaa, joten kovaäänisten minareettilähetysten funktio on itse asiassa kyseenalainen. Kritiikki alhaisempia äänentasoja vastaan on itse asiassa ”kuningaskunnan vihollisten” tekosia, joiden tarkoituksena on herättää sekaannusta kansalaisissa.

 


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

8.
Suomen uutiset logo

Arabitaustaiset perheklaanit hallitsevat suurta osaa saksalaisesta rikollisuudesta

27.06.2025 |09:17
9.
Suomen uutiset logo

Nato tunnusti laittoman maahantulon merkittäväksi uhaksi kansalliselle turvallisuudelle

28.06.2025 |09:10
10.
Suomen uutiset logo

Suomen Akatemia teki sen taas! 750 000 euron jättipotin kuittasi tällä kertaa kynsisalonkitutkimus: feminismin ja rodullistamisen manikyyritutkimusta

27.06.2025 |18:17

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää