

LEHTIKUVA
Ranska laittaa moskeijat kuriin ja luupin alle – pienikin viite ääriajattelusta johtaa sulkemiseen
Ranskan viranomaiset ovat aloittaneet tutkinnan kymmenissä moskeijoissa ja rukoushuoneissa etsiessään viitteitä separatismista ja islamismista. Jos merkkejä ääriajattelusta löytyy, moskeijan ovi lyödään lopullisesti kiinni, kertoo BBC.
Sisäministeri Gérald Darmaninin ja turvallisuusviranomaisten erityisen mielenkiinnon kohteena on 76 moskeijaa ja rukoushuonetta, joista 18 sijaitsee Pariisin alueella.
Twiitissään Darmanin kutsuu operaatiota ”massiiviseksi ja ennennäkemättömäksi liikkeeksi separatismin kitkemiseksi”. Jos pieniäkin merkkejä epäilyttävästä toiminnasta löytyy, moskeija suljetaan.
Tiedustelupalvelut imaamien perässä
Sisäministeriön tarkastajat selvittävät moskeijoiden rahoitusta, imaamien yhteyksiä ääriliikkeisiin sekä mahdollisia pikkulapsille tarkoitettuja koraanikouluja, BBC kertoo. Ranskassa muslimeilla on noin 2 600 paikkaa uskonnon harjoittamiseen, joten viranomaisilla lienee jo etukäteen selvä näkemys tutkittavista moskeijoista.
-Epäilyt ovat keskittyneet tietyille alueille, joiden kokoontumispaikoissa on selviä merkkejä tasavallan vastaisesta liikehdinnästä. Tiedustelupalvelut seuraavat imaameja ja mahdollisia arvojemme vastaisia keskusteluja, sisäministeri Darmanin totesi Al Jazeeran mukaan.
Radikalisoituneita karkotettu
Ministeri kertoi myös, että 66 radikalisoitunutta muslimia on hiljattain karkotettu Ranskasta.
Sekularismi eli uskonnon erottaminen valtiosta (laïcité) on keskeinen osa Ranskan valtion identiteettiä. Uskonto on pidettävä poissa julkisista tiloista kuten luokkahuoneista, työpaikoilta ja erityisesti julkisesta hallinnosta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- DGSE laïcité Ranskan tasavalta separatismi koraanikoulu rukoushuone sekularismi Gérald Darmanin Pariisi Samuel Paty tiedustelupalvelut islamismi jihadismi Moskeija Ranska Terrorismi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Iran teloitti hallintoa kritisoineen toimittajan

Pyhättöjen pauhu häiritsee kansalaisia Saudi-Arabiassa – kuningaskunta kehotti moskeijoita leikkaamaan volyymia
Viikon suosituimmat

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät
Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK jätti viime viikolla valituksen hallinto-oikeuteen ministeri Ville Tavion päätöksestä leikata järjestön rahoitusta 6,4 miljoonalla eurolla. Järjestön retoriikan mukaan oikeusvaltiota olisi loukattu. SASK:n oma toimintakertomus kertoo rahoja käytetyn muun muassa hallituksen vastustamiseen ja sateenkaaritoimintaan.

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan
Kansanedustaja Sanna Antikainen pitää vakavana sitä, että vasemmistoliiton kansanedustaja Anna Kontula on tehnyt oikeuskanslerille kantelun sisäministeriön virkamiehestä, joka antoi hallintovaliokunnalle lausunnon sisäisen turvallisuuden selonteosta. Lausunnossa virkamies nimesi jihadistisen, äärioikeistolaisen sekä äärivasemmistolaisen ja anarkistisen ekstremismin merkittäviksi väkivaltauhkiksi Suomessa.

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi
Helsinki on ilmeisen aktiivisesti luopumassa kotimaisen polttoaineen käytöstä kaukolämmön tuotannossa. Energiayhtiö Helen lämmittää pääkaupunkia pähkinänkuorilla, jotka on laivattu Afrikan Norsunluurannikolta asti. Lieneekö kyseessä aito ympäristöteko, vai onko pähkinäralli pelkkää punaviherkokoomuslaisten poliittista hyvesignalointia.

Perussuomalaiset julkaisee uuden voikukka-logon, Purra fiilistelee: ”Tiedättehän tuon kauniin kukkasen, joka kasvaa kaikilla pihoilla ja jota on ihan mahdoton kitkeä”
Perussuomalaiset julkisti päivitetyn logonsa ja uuden sloganin lauantaina puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa. Kasvisruoan ystävänä tunnettu puoluejohtaja Riikka Purra korosti myös PS-kukan terveyshyötyjä.

Purra: En halua espanjalaista sosialismia Lindtmanilta, Palestiinan tunnustamista Razmyarilta enkä Tuppuraista neuvottelemaan Saksaan
Puheenjohtaja Riikka Purra piti tänään perussuomalaisten puoluetilaisuudessa energisen puheen, jossa hän täsmensi perussuomalaisten ja SDP:n eroja konkreettisella tavalla.

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä
Presidentti Trumpin uusimmasta murhayrityksestä epäilty mies on vangittuna. Häntä on pidetty eristyksissä muista vangeista ja erityistarkkailussa itsemurhariskin takia. Ihmisoikeuksien edistämiselle omistautunut tuomari Zia Faruqui oli sitä mieltä, että murhaepäiltyä on kohdeltu poikkeuksellisen tiukasti, joten tuomari päätti aivan ensimmäiseksi pyytää tutkintavangilta anteeksi.

Purra ja Rantanen Kiihdytysajoissa: ”Yksikään muu puolue ei tule tekemään maahanmuutolle mitään”
Valtiovarainministeri Riikka Purra ja sisäministeri Mari Rantanen debatoivat maahanmuutosta perussuomalaisten puoluetapahtuma Kiihdytysajojen paneelikeskustelussa.

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?
Rajalain jatko tulee taas tämän vuoden lopussa eduskunnan käsittelyyn, ja äänestys tulee olemaan menneiden vuosien tapaan tiukka. Nyt esityksen läpimenoa puoltaa myös Britannian uusi päätös. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii vasemmistoliittoa, vihreitä sekä rajaturvallisuuslakia vastustaneita demareita ja RKP:läisiä selittämään kantojaan uudelleen.

Ex-kansanedustaja Reijo Tossavaiselle sakot somekommentista: ”Tuomiossa on aika vahva poliittinen vivahde”
Helsingin käräjäoikeus tuomitsi perussuomalaisten entisen kansanedustajan Reijo Tossavaisen kunnianloukkauksesta. Tossavainen oli arvostellut Veronika Honkasalon osallistumista Palestiina-mielenosoitukseen.

Tynkkynen: Vasta Brysselissä tajusin, millainen hirviö EU on – ”Vallan väärinkäyttöä, joka ohittaa demokratian
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen puhui viikonloppuna Helsingissä puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa, ja kertoi, että vasta kahden vuoden työskentely Brysselissä on avannut hänelle silmät sille, kuinka syvälle EU on jo mennyt itsenäisten maiden vallan viemisessä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää













