

Nya Wermlands-Tidningen
Muslimimaat hakevat jalansijaa lännestä: Ruotsin moskeijat pystytetään usein vanhoillisten öljymaiden ja Turkin rahoilla
Ruotsissa on yli 300 moskeijaa ja lisää on tulossa. Seurakunnilla on usein rahat kortilla ja apua haetaankin entisiltä kotikulmilta. Auttavan kätensä ojentavat usein vanhoilliset muslimimaat. Paikalliset poliitikot pelkäävät salafismin nousun tarkoittavan kylmää kyytiä naisten oikeuksille.
Karlstadin kulmilla, Vänernin rannalla vähävarainen muslimiseurakunta on suunnitellut uuden moskeijan rakentamista vuosikaudet. Pyhätölle on osoitettu rakennuspaikka ja budjetti on 20 miljoonaa kruunua (vajaat 2 miljoonaa euroa). Rahoituksesta uupuu edelleen 16 miljoonaa. Paikallinen Nya Wermlands-Tidningen on huolissaan rahojen alkuperästä ja pohtii asiaa pääkirjoituksessaan:
”Toki kellarimoskeija voi olla otollisempi kasvualusta radikalismille mutta myös suuri moskeija voi viestiä ympärilleen ankaran islamin siunauksellisuudesta ja vahvistaa perinteisiä uskonnollisia arvoja”.
”Hyväuskoisuuden aika on ohi”
Ainakin 16 moskeijaprojektia Ruotsissa on saanut rahoitusta ulkomailta. Rahoitus on lähtöisin useimmiten vanhoilliseen islamintulkintaan ja salafismiin suuntautuneista valtioista. Lompakkonsa ovat avanneet muun muassa Saudi-Arabia, Qatar ja Turkki. Ilmaisia lounaita on harvemmin tarjolla ja se on huomattu myös Karlstadissa, jossa on vieraillut useampiakin salafisteja saarnaamassa.
Yksittäiset paikallispoliitikot ovat kautta linjan seuranneet rakennusprojektia tarkasti ja myös esittäneet huolensa erityisesti naisten asemasta vanhoillisessa islamilaisessa yhteisössä. ”Hyväuskoisuuden aika on ohi” edustaa ehkä parhaiten yleistä mielipidettä.
Rasismikortti on luonnollisesti heilunut näille moskeijahankkeeseen kriittisesti suhtautuville.
”Ehkäpä rahanpuute estää rakentamisen”
Ruotsidemokraatit ovat mukana oikeistoallianssissa, joka on viimeisenä keinonaan rakennusprojektin estämiseksi reklamoinut moskeijan tulevista pysäköintiongelmista. Hankkeen myötäjuoksijat ovat puolestaan ottaneet lyömäaseeksi uskonnonvapauden.
”Islamilaisen kulttuuriyhdistyksen vastaukset ovat olleet kierteleviä ja epätäydellisiä, mikä ei ole ollut omiaan ainakaan vähentämään moskeijaa kohtaan tunnettua huolta. Poliittisesti tai lainsäädännön avulla hanketta on enää hankalaa estää. Ehkäpä rahanpuute lopulta pysäyttää rakentamisen”, pohtii NWT.
Suomessakin on saatu esimakua vastaavasta ilmiöstä. Helsinkiin kaavailtiin suurmoskeijaa Bahrainin tuella, vaikka Suomessa asuu vain kuusi Bahrainin kansalaista.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Islamilainen kulttuuriyhdistys öljymaat esilukija saarnaaja vanhoillinen uskonnontulkinta rukoushuone Qatar Karlstad radikalismi Allianssi rahoitus imaami Moskeija Salafismi Saudi-Arabia Radikalisoituminen Ruotsidemokraatit Turkki Islam
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


PS-valtuutettu käynnisti kuntalaisaloitteen: Helsinkiläiset äänestämään suurmoskeijasta – hanke herättänyt laajasti vastustusta

Suomessa asuu vain 6 Bahrainin kansalaista, silti suurmoskeijaa perustellaan maiden välisillä suhteilla – PS-päättäjä ei niele selityksiä

Riikka Purra lataa kolumnissaan suorat sanat suurmoskeijahankkeesta – ”koen vastenmielisyyttä islamin naiskäsitystä kohtaan”

Pyhättöjen pauhu häiritsee kansalaisia Saudi-Arabiassa – kuningaskunta kehotti moskeijoita leikkaamaan volyymia

Turkki uhraamassa julkistaloutensa ja nettovarallisuutensa alhaisten korkojen vuoksi

Uskonnollinen vastakkainasettelu lisääntyy Euroopassa – lähes puolet brittimoskeijoista kertoo joutuneensa häirinnän kohteeksi

Rajavartijoiden epäillään surmanneen satoja Saudi-Arabiaan laittomasti yrittäneitä
Viikon suosituimmat

Kymmenen vuotta Suomessa ja edelleen tulkki mukana – onko tämä onnistunutta kotoutumista?
Kotoutumiskoulutuksessa työskentelevän opettajan mukaan osa kotoutuksen opiskelijoista jää kiertämään koulutuksesta toiseen ilman, että kielitaito tai valmiudet työelämään kehittyvät riittävästi. Jos sama ihminen palaa vuodesta toiseen kotoutumisjärjestelmän lähtöruutuun, opettajan mielestä on kysyttävä, miksi järjestelmä ei toimi.

800 000 osoitti mieltään Ranskassa: Kauppoja ryöstettiin, ikkunat palasiksi ja autot tulessa – levotonta myös muualla Euroopassa
Ranskassa lauantaina järjestetyt laajat mielenosoitukset kärjistyivät väkivaltaisiksi mellakoiksi ja ryöstelyksi eri puolilla maata. Valtosa protestoijista käyttäytyi rauhallisesti, mutta videoiden mukaan kirjava joukko rikollisia käytti tilaisuutta hyväkseen kostaakseen yhteiskunnalle ja toteuttaakseen oikeudenmukaisuutta varastamalla.

Iranista Suomeen muuttanut Minna Tilbe: ”Olemme paenneet islamismia ja uskonnollista sortoa”
Kolme maahanmuuttajaa kertoo kokemuksistaan siitä, millaista on asua Suomessa. He arvostavat demokratiaa ja turvallisuutta. Islamismi uhkaa vapautta täälläkin.

Purra Ranskan tuhoisista mellakoista: ”Kehitysmaalaiset taustat ja islamistiset vaikutteet näkyvät”
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra painottaa, ettei Ranskan mellakoissa ole kyse koululaisten tai perinteisten ranskalaisten protestista, vaan eräiden ryhmien systemaattisesta hyökkäyksestä yhteiskuntaa vastaan.

Ranska taas kaaoksen kourissa – kapina leviää koko yhteiskuntaan
Mielenosoitukset ravistelevat jälleen Ranskaa ja kaaos on leviämässä koko yhteiskuntaan. Jo lauantaina puoleen päivään mennessä maassa oli täysi rähinä päällä ja iltaan mennessä levottomuuksien odotetaan kärjistyvän kansanjoukkojen kasvaessa. Nyt liikkeellä ovat myös maanviljelijät, ammattiliitot ja vuodelta 2018 tunnetuksi tulleet keltaliivit.

Yle pyrki harhauttamaan kutsumalla Ranskan mellakoitsijoita ”nuoriksi” – seurauksena yhteisöhuomautus X-alustalla
X-alustan käyttäjät antoivat Yleisradiolle yhteisöhuomautuksen harhaanjohtavasta uutisoinnista Ranskan mellakoista. Syy piilee Ylen jutussa ja X-somenostossa, joissa toimittajat kutsuvat mellakoitsijoita laajalti "nuoriksi". Tämä sanavalinta häivyttää tehokkaasti väkivallan ja ryöstelyn taustalla olevat vasemmistolaiset ryhmät.

Italia reagoi nopeasti mellakointiin – armeija kaduille
Italian poliisi ilmoitti ottaneensa sunnuntain mellakoissa kiinni 271 ihmistä. Milanossa naamioituneet vandaalit ryöstelivät liikkeitä, sytyttivät tulipaloja ja ottivat yhteen poliisin kanssa. Giorgia Melonin hallitus ei jää tuleen makaamaan vaan tuo armeijan kaduille.

Antikainen Ranskan kaaoksesta: Tässä näkyy, miten käy, kun kutsut kehitysmaan kylään
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen nostaa esiin Ranskan väkivaltaisten mellakoiden taustalla toimivia järjestöjä. Yhdysvaltalaismedian selvityksen mukaan protesteihin ja niiden tukiverkostoon on kytkeytynyt 54 järjestöä ja liikettä, joukossa äärivasemmistolaisia, kommunistisia ja antirasistisia toimijoita.

Vihreät nuoret poliitikot esittävät ilmaista rahaa maahanmuuttajille – Koponen: ”Se tie on nähty jo, ja tulokset ovat huolestuttavia”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen tyrmää vihreiden nuorten poliitikkojen esittämän ajatuksen perustulokokeilusta maahanmuuttajataustaisille Suomessa asuville. Koposen mukaan ajatus vastikkeettomasta rahasta ei-kansalaisille on talouden kannalta kestämätön ja yhteiskunnallisesti tuhoisa.

Aittakumpu: Milloin äärivasemmiston ja islamistien yhteys tunnustetaan myös Suomessa?
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu toteaa, että Ranskan väkivaltaiset mellakat eivät ole pelkkää taloudellisesta tyytymättömyydestä johtuvaa lukiolaisten mielenilmausta, vaikka Suomessa esimerkiksi Yle on toistuvasti koettanut luoda sellaista kuvaa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää













