Artikkeli kuva

Syksyllä 2025 Helsingissä Fingo osoitti mieltään hallituksen finanssipolitiikkaa vastaan. Nyt Fingo pyrkii taivuttamaan kansaa laatimansa kielipelin sääntöihin. / LEHTIKUVA

Kehitysjärjestö Fingo ryhtyi kielipoliisiksi – haluaa kieltää toistakymmentä vakiintunutta sanaa

02.10.2026 |12:06

Kehitysjärjestöjen kattojärjestö Fingo kehottaa uudessa oppaassaan luopumaan sanoista kehitysapu ja kehitysmaa. Ohje koskee kieltä, jota käyttävät myös toimittajat ja poliitikot. Fingon toiminta on pääosin ulkoministeriön rahoituksen varassa.

Fingo julkaisi 29. syyskuuta 29-sivuisen Eettisen kehityssanaston oppaan. Se jakaa termit kolmeen ryhmään: sanat, joiden ”käytöstä luovutaan”, sanat jotka ”herättävät kysymyksiä”, ja ”vaihtoehtoiset ilmaisut”.

Luovuttavien sanojen joukossa ovat muun muassa kohdemaa, kehitysmaat, kehittyneet maat, kehitysapu ja köyhät ihmiset.

Perustelu on, että sanat rakentavat tarinaa aktiivisesta auttajasta ja passiivisesta autettavasta. Oppaan johdannon mukaan sanat ovat valtaa ja kieli luo todellisuutta.

Kuka Fingolle antoi tehtävän?

Fingo on suomalaisten kehitysjärjestöjen kattojärjestö Kepa ry:n seuraaja. Opas perustuu jäsenjärjestöjen työpajoihin, kahden konsultin kommentteihin sekä hollantilaisen Partosin, brittiläisen BONDin ja Oxfamin sanasto-ohjeisiin.

Lähdeluettelossa ei ole yhtään viranomaista eikä kielenhuollon toimijaa. Opas ei ole viranomaisen ohje, eikä kukaan ei ole velvollinen noudattamaan Fingon neuvoja.

Fingon viestintäasiantuntija Mika Niskanen, joka vastasi oppaan laatimisesta, kertoo tiedotteessa toivovansa, että opas ”ravistelee ihmisten tapaa nähdä maailma”. Tavoite on siis laajempi kuin järjestöjen sisäinen sanasto. Tiedote suosittelee opasta nimenomaan myös toimittajille.

Opas ottaa kantaa politiikkaan

Opas ei rajoitu sanojen valintaan. Se väittää, että kehitys on pohjimmiltaan länsimaalainen luomus ja että vauraiden maiden hyvinvointi perustuu kolonialismiin ja nykyisiin eriarvoisiin valtarakenteisiin.

Fingo suosittelee jakamaan maailman ylikuluttavaan vähemmistöön ja vähän kuluttavaan enemmistöön ja toteaa, että kapitalistista markkinataloutta on kritisoitu ilmastonmuutoksesta ja luontokadosta.

Verbi ”auttaa” voi oppaan mukaan ”luoda valkoisen pelastajan kertomuksen”.

Fingon ohjeistukset ovat vahvasti värittyneitä poliittisia tulkintoja, eivät kielioppia. Ajatus, että sanojen valinta muokkaa ajattelua, on sama, jonka varaan George Orwell rakensi Vuonna 1984 -romaanin uuskielen.

Rahoitusta neljä ja puoli miljoonaa euroa

Fingo toteaa, että ”eettisen sanaston kehittäminen on yhteinen prosessi, jossa voimme kaikki oppia aina uutta. Tärkeintä ei ole virheetön kielenkäyttö, vaan aito pyrkimys oppia ja ymmärtää kielessä ja sen rakenteissa piileviä ongelmia”.

Järjestö lupaa, että opasta tullaan päivittämään säännöllisesti.

Opas myöntää, että hallitukset ja muun muassa OECD käyttävät edelleen muun muassa termiä kehitysapu. Fingo kehottaa siis luopumaan sanoista, joita kansalaiset ja valtiolliset toimijat ovat käyttäneet vuosikymmeniä ja joita ne käyttävät yhä.

Yhteinen prosessi saattaa kuivua kasaan alkuunsa.

Fingon vuoden 2025 talousarvion kokonaiskulut olivat 4 479 008 euroa. Ulkoministeriön rahoittaman ohjelman osuus oli 89 prosenttia. Fingo kertoi laativansa ohjelmatukihakemuksen kaudelle 2026–2029.

Oppaan kustannuksista ja rahoituslähteestä ei selviä tietoa julkisista lähteistä. Avoimeksi jää, onko ulkoministeriö tietoinen oppaasta ja aikooko se ottaa Fingon suosittelemaa sanastoa omaan viestintäänsä.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Suomen uutiset logo

Dosentti Ari Helo moittii lukion historiankirjaa: ”Halutaanko koululaisille antaa naiiviin utopistinen kuva Euroopan ulkopuolisten alueiden historiasta ennen kolonialismin kautta?”

12.03.2025 |14:34

Viikon suosituimmat

3.
Suomen uutiset logo

Tilintarkastaja ei pysty vahvistamaan kahden islamilaisen säätiön rahaliikennettä — Samat puutteet kahtena vuotena peräkkäin

28.09.2026 |13:03
5.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajien työttömyys paisuu Helsingissä – silti vihreiden Soininvaara ja elinkeinoelämä vaativat lisää väkeä ulkomailta

29.09.2026 |17:20

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi