Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Italian kansallismielinen Liitto on viisinkertaistamassa äänensä

28.05.2019 |10:43

Italian hallituspuolue Liitto on viisinkertaistamassa meppipaikkansa viime vaaleista. Viisi vuotta sitten pieni, pohjoisitalialainen puolue saalisti viisi meppipaikkaa hieman yli kuuden prosentin kannatuksellaan.

Nyt paikkoja povataan jopa 25, mikä olisi noin kaksi kertaa enemmän kuin mitä Suomesta valitaan meppejä ylipäätään.

Italian Liitto on siksi mielenkiintoinen puolue, koska se pyrkii muodostamaan kokonaan uuden ryhmän Euroopan parlamenttiin. Viiden mepin puolue on paisumassa jopa viisinkertaiseksi, joskin tuloslaskenta on vielä kesken.

Heittopussin asemasta voittajaksi

Liiton nousu on ollut Italiassa mykistävää. Se on noussut heittopussipuolueen asemasta maansa suosituimmaksi puolueeksi vain muutamassa vuodessa. Nousun rohkaisemana puolueen puheenjohtaja Matteo Salvini on aikeissa yhdistämässä kansallismieliset ja eurokriittiset puolueet yhteen.

Salvini on vastustanut jyrkästi Afrikasta Eurooppaan suuntautuvaa ihmishenkiä uhmaavaa muuttoliikettä. Salvini on kritisoinut jyrkästi myös yhteisvaluutta euroa ja sen tuomia ongelmia.

Henri Alakylä


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”

15.02.2026 |18:50
8.
Suomen uutiset logo

Sääntöjen rajoja venytetään Helsingissä: Voiko uskonto oikeuttaa uima-asun käyttöön julkisessa saunassa?

16.02.2026 |12:59

Uusimmat

Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää