

Italian Liitto marssittaa eurovaaliehdokkaiksi eurovastaisia ja hamuaa keskuspankin kultaa italialaisille – maan eurovastainen taistelu valmistellaan huolellisesti
Italian suosituin puolue Liitto on julkistanut eurovaaliehdokkaansa. Kisassa on mukana kovan luokan yhteisvaluutan vastustajia. Tämä on omiaan herättämään keskustelua siitä, onko maa täysin sitoututunut yhteisvaluutta euroon.
Liiton puheenjohtaja ja maan varapääministeri Matteo Salvini on eurovastaisten ehdokkaiden ohella hahmotellut uusia lakeja, joilla varmistettaisiin Italian kultavarantojen olevan Euroopan keskuspankkijärjestelmän tavoittamattomissa. Tällaiset liikkeet kielivät siitä, ettei Italian hallitus ole pidä maan euroeroa täysin mahdottomana.
Liiton eurovaaliehdokkailta eurovastaisia kommentteja
Uutistoimisto Reuters kertoo Liiton kahdesta jyrkän eurovastaisesta ehdokkaasta. Antonio Rinaldi on todennut aloittavansa välittömästi epäluottamusmenettelyn Euroopan komission puheenjohtajaa Jean-Claude Junckeria vastaan. Hän toteaa komission olevan Euroopan historian huonoin.
Rinaldin mukaan eurojärjestelmä on jäykkä ja joustamaton ”järjettömissä säännöissään”. Poliitikoiden tehtävä on tehdä korjausliikkeitä talouden häiriötilanteissa, eikä antaa automaattisten sääntöjen määrätä valuutasta.
Toinen eurovaaliehdokas, Francesca Donato, johtaa puolestaan Eurexit-järjestöä. Hänen mukaansa maan euroero tarvitaan Italian talouden uudelleenkäynnistämiseksi ja demokratian palauttamiseksi.
Kultavarat italialaisille
Italian kultavarannot ovat maailman kolmanneksi suurimmat. Maan kullan massa on mykistävät 2 452 tuhatta kiloa.
Salvini on pyöritellyt julkisuudessa ajatusta siitä, että maan kultavarannot ostettaisiin vuoden 1930 hinnalla takaisin valtiovarainministeriölle. Jos Italian hallitus kaavailisi eroa yhteisvaluutta eurosta, olisi kultavarojen turvaaminen melkoisella varmuudella asialistalla.
Vaikeuksissa olevilla pankeilla on vain kultaosuudet
Talousanalyytikko Tom Luongo kirjoittaa, että Italian hallitus on varmasti laittanut merkille sen, mitä EKP teki espanjalaispankki Banco Popularelle. Pankki myytiin muodollisella yhden dollarin hinnalla kilpailija Santanderille. Samalla pankin vanhojen omistajien osuudet pyyhittiin tylysti nollille.
Vastaava temppu jollekin italialaispankille tietäisi mittavia tappioita italialaisille kotitalouksille. Italiassa on maan tapana säästää ja kartuttaa varallisuutta pankkien kautta. Karmeinta italialaisten näkökulmasta olisi se, että Italian keskuspankin ja sen kultavarannot omistavat italialaispankit ajautuisivat tällaisten yhden dollarin pakkomyyntien vuoksi ulkomaisille pankeille.
Luongo muistuttaa, että tuottamattomien luottojen vastapainona on arvokas omistusosuus maan kultavarannoista.
Salvinin askelmerkit?
Luongon arvioimat Salvinin askelmerkit poikkeavat mielenkiintoisesti yleisestä eurovaalien populistipaniikista. Luongo tulkitsee, ettei Salvinin strategiana ole jyrkkä ja ehdoton uho EU:ta kohtaan.
Salvinin ensimmäisenä askeleena on saavuttaa järisyttävä vaalitulos europarlamenttivaaleissa. Sitä varten hän on kasaamassa täysin uutta europarlamenttiryhmää. Tavoitteena on yhdistää eurokriittiset voimat.
Seuraavaksi Salvinin tavoite on muuttaa EU:n sääntöjä, ja tässä hänellä on ässä hihassaan. Hän voi masinoida EU-vastaisen kampanjan kotimaassaan. Tässä hän onnistunee sitä paremmin, mitä laajemman kannatuksen Italian hallituspuolueet saavat.
Jos tämä ei onnistu, valtiovarainministeriön kultaomistusten avulla hän voi alkaa rakentaa maalleen uutta valuuttaa. Tästä arvatenkin syntyisi melkoinen myrsky eurooppalaisiin talousnäkymiin. Heikentynyt euromyönteinen konsensus olisi pahoissa vaikeuksissa.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Vieraskielisten Kela-tukiin hupenee jo yli miljardi euroa vuodessa – Perussuomalaiset: ”Sietämätöntä”
Monet poliitikot oikealta vasemmalle - ja myös mediassa esiintyvät tutkijat hokevat viikosta toiseen, kuinka maahanmuuton lisääminen muka olisi välttämätöntä julkisen talouden rahoittamiseksi. Kelan tuoreet luvut vieraskielisten osuudesta tukien saajina kuitenkin paljastavat karun todellisuuden maahanmuuttolobbarien puheiden takana.

Perussuomalaiset ja Veronika Honkasalo ottivat jälleen kiivaasti yhteen eduskunnassa – Vigelius: ’’Vasemmisto vastustanut liki kaikkia maahanmuuton kiristyksiä’’
Tiistaina eduskunnan täysistunnossa vasemmistoliiton kansanedustaja Veronika Honkasalo ja useat perussuomalaiset kansanedustajat ottivat kiivaasti yhteen. Keskustelu koski hallituksen esitystä, jolla kiristettäisiin pysyvien oleskelulupien ehtoja.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää