

LEHTIKUVA
Italian vaikeiksi ennakoidut hallitustunnustelut lähtivät käyntiin
Italian hallituskriisin ratkaisemiseen on aikaa enää muutama päivä. Maan presidentti Sergio Mattarella antoi puolueille aikaa tiistaihin asti löytää toimiva enemmistöhallitus.
Vasemmistopopulistinen Viiden tähden liike (M5S) koittaa saada sovun aikaan arkkivastustajansa, Demokraattisen puolueen (PD) kanssa.
Puolueiden tapaamisia on kuvattu lämminhenkisiksi. Uuden hallituksen muodostamisen ehdot ovat kovat molemmin puolin neuvottelupöytää. Viiden tähden liike haluaa kutistaa parlamentin ala- ja ylähuoneen edustajamääriä 945:stä 600:aan. Toiseksi he vaativat, että pääministeriksi pitäisi valita uudelleen hiljattain eronnut Giuseppe Conte.
Puolueiden tunnusteluvaatimukset ovat ottaneet lisää kierroksia. Kummassakin puolueessa arvellaan uusien vaalien haittaavan vastaosapuolta enemmän.
Sopu vaikea, mutta mahdollinen
PD kertoi, että edustajamäärää voidaan kutistaa, mutta samalla kertaa parlamentaarikoiden valintatapa tulisi vaihtaa takaisin puhtaaseen suhteelliseen järjestelmään. Vaalitapaa muutettiin PD:n ex-pääministeri Matteo Renzin henkilökohtaisen tavoitteen vuoksi.
Aiempi muutos tähtäsi pitämään populistipuolueet aisoissa jakamalla paikkoja enemmän suurille puolueille. Liiton kannatusnousun myötä oikeistopopulistinen Liitto hyötyisi nyt muutetusta järjestelmästä.
PD:n puheenjohtaja Nicola Zingaretti kertoi, että uuden hallituksen tulee tehdä selkeä pesäero aiempaan hallitukseen. Conte ei kelpaa puolueelle tästä syystä pääministeriksi.
– Tässä ei ole mitään henkilökohtaista, Zingaretti kertoi.
M5S:n parlamentaarikoiden vähennys on puolueelle kynnyskysymys. Kysymys näyttäisi johtavan perustuslakiuudistukseen, mikä on ainakin hidas prosessi, joskaan ei mahdoton.
Liiton kannatus vajonnut
Hallituskriisin laukaissut Liitto on uusimpien mielipidekyselyjen mukaan menettänyt noin 38 prosentin kannatuksestaan lähes 7 prosenttiyksikköä. Puolue on edelleen Italian suosituin.
Toukokuun alkupuolella PD ohitti kannatuskyselyissä M5S:n Tähtiliike on kuitenkin hyötynyt hallituskriisistä. Puolueen kannatus on toipunut. Puoluetta äänestäisi nyt joka viides italialainen. PD:n kannatus on 23 prosentin tuntumassa.
Neljäs ja viides sija menevät oikeistokoalition Forza Italialle ja Italian veljille. Molemmat nappaisivat kannatusmittausten perusteella 7 prosentin äänisaaliin.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Italiaan hallituskriisi – Vaalit mahdollisesti jo lokakuussa

Italian poliittinen tilanne kääntynyt päälaelleen – Myrkyn sijaan Brysselille tarjolla akkuhappoa

Italian pääministeri Conte pyytää eroa
Viikon suosituimmat

Iranilaismedia julkaisi tappolistan: ”Kosto on varma” – listalla myös Euroopan poliittista johtoa
Iranilainen sanomalehti on julkaissut tappolistan 13 amerikkalaisesta, israelilaisesta ja eurooppalaisesta huippupoliitikosta. Listan kohteet on jutun kuvituksessa puettu oranssiin vankiunivormuun. Uusi ajatolla Mojtaba Khamenei oli hetkeä aikaisemmin julkaissut uhkauksen kostaa isänsä Ali Khamenein kuolema.

Kuvernööri Walz armahti lapsenraiskaajan estääkseen karkotuksen – ulkoministeri Rubio puuttui asiaan
Minnesotan kuvernööri Tim Walz antoi lapsenraiskauksesta tuomitulle ulkomaalaismiehelle armahduksen, jotta tämä saisi jäädä maahan. Kyseessä ei ole ensimmäinen kerta, kun demokraatit käyttävät kaikkia mahdollisia keinoja estääkseen karkotuksen. Lopulta ulkoministeri Marco Rubio joutui puuttumaan peliin.

STEA:n tarkastus paljasti järjestön käteislainoja tytäryhtiölle – vaatii avustuksia takaisin
STEA vaatii kotkalaiselta Kakspy ry:ltä takaisin 346 139 euroa avustuksia sen jälkeen, kun vuoden 2022 toimintaa koskeva tarkastus paljasti käteislainoja yhdistyksen osittain omistamalle tytäryhtiölle Kakspy Palvelut Oy:lle.

Alus joutui muuttamaan reittiään, matkustajat pettyivät – Turkki ja Egypti epäsivät sateenkaariväen pääsyn satamiinsa
Gay-risteily Välimerellä on joutunut hankaluuksiin, koska muslimienemmistöiset maat kieltäytyivät päästämästä matkustajia maihin. Turkki on perustellut kieltoa ryhmän ”yhteiskunnan moraalin ja rakenteen kanssa ristiriidassa olevalla käytöksellä”. Tilanteeseen eivät ole tuoneet ratkaisua edes risteilymatkustajien ”gays for Palestine” -kannanotot.

Helsinkiläiskoulun puukotuksesta tuomio – maahanmuuttajataustaiselle 15-vuotiaalle 2 vuotta 8 kuukautta vankeutta tapon yrityksestä
Kolmen maahanmuuttajataustaisen nuoren välinen yhteenotto kärjistyi Helsingin Maatullin koulussa maaliskuussa hengenvaaralliseksi puukotukseksi.

Sääntöä rikotaan jatkuvasti Uimastadionilla – Helsingin kaupunki: Ilman uima-asua peseytyminen koskee myös burkinia käyttäviä
Helsingin Uimastadionilla on tänä kesänä havaittu tapauksia, joissa burkinia ei ole riisuttu ennen altaaseen menoa tapahtuvaa peseytymistä varten.

Sydänliitolla on 20 miljoonan euron sijoitussalkku – silti 50 000 euron puute uhkaa lopettaa sydäniskureiden paikannuspalvelun
Sydänliiton ylläpitämä sydäniskureiden paikannuspalvelu defi.fi on vaarassa loppua 50 000 euron vuosittaisen rahoituspulan vuoksi. Samaan aikaan liiton oma vuosikertomus paljastaa yli 20 miljoonan euron taseen ja miljoonan euron sijoitustuoton.

STEA leikkasi Riemu Finlandin rahoituksen – toiminnanjohtaja kiistää väärinkäytökset
Sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuskeskus STEA myönsi ehkäisevän päihdetyön järjestölle Riemu Finland ry:lle (ent. Music Against Drugs ry) vuodeksi 2026 enää toiminnan alasajoon tarkoitetun avustuksen. Taustalla on STEA:n laillisuustarkastus, joka kohdistui vuoteen 2024.

STEA-avustusten kriteerit etenevät – pohjatyön teki mies, jonka oma järjestö menetti avustuksensa ja ajautui konkurssiin
Kansliapäälliköiden työryhmä luovutti heinäkuun alussa sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanille ehdotuksen STEA-avustusten uusista kriteereistä, jotka ohjaavat ensi vuoden avustuspäätöksiä. Ehdotuksen pohjana on Mika Pyykön vuonna 2025 laatima selvitys sote-järjestöjen avustuksista. Pyykkö toimi tuolloin myös Aivoliiton toiminnanjohtajana — järjestössä, joka muutama kuukausi selvityksen julkaisun jälkeen todettiin käyttäneen avustuksia väärin ja ajautui konkurssiin.

Eduskunta koolle istuntotauolta – Mäkelä: ”Naurettavaa kesäteatteria”
Perussuomalaisten Jani Mäkelä muistuttaa, että vaatimuksista huolimatta eduskuntaa ei kutsuttu koolle kesällä 2022, jolloin silloinen omistajaohjausministeri Tytti Tuppurainen joutui selittelemään Fortumin miljardien eurojen tukea tytäryhtiölleen Uniperille.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää










