
Italian poliittinen tilanne kääntynyt päälaelleen – Myrkyn sijaan Brysselille tarjolla akkuhappoa
Uudet vaalit näyttävät olevan Italiassa vääjäämättömät. Puoluejohtajat ovat kieltäytymässä jo etukäteen nykyisen vaalituloksen mukaisesta toisesta mahdollisesta hallitusvaihtoehdosta. Italian senaatti äänestää tänään ajankohdasta, jolloin mitataan epäluottamus nykyiselle hallitukselle.
Äänestykseen päädyttiin, koska ajankohdasta ei päästy maanantaina yksimielisyyteen. Oikeistopuolueet haluavat käsitellä hallituksen epäluottamuksen pikaisesti. Se ei ole ihme, sillä oikeistokoalitio voi palata jälleen yhteen omana vaaliblokkinaan.
Brysselin myrkky vaihtumassa akkuhapoksi
Viimeisimpien kannatusmittausten mukaan pienempi hallituspuolue ja omalle hallitukselleen epäluottamusta esittävä Liitto saisi noin 38-39 prosentin vaalipotin. Se olisi yli kaksi kertaa enemmän kuin mitä puolue saalisti edellisissä parlamenttivaaleissa.
Viiden tähden liike saavutti kirkkaan kärkipaikan ja kahmi noin kolmasosan äänistä. Nyt sen kannatus on melko tarkalleen puolittunut.
Ennen aiempia parlamenttivaaleja Suomen Uutiset arveli EU:lle koituvan päänsärkyä, mikäli Liitto ja Viiden tähden liike muodostavat hallituksen. Presidentti Sergio Mattarella laimensi ”Brysselin myrkkyä” hylätessään hallituksen esityksen valtiovarainministeristä.
Tällä kertaa arvailut voi jättää vähemmälle. Vaalituloksesta on jännättävää vain vähän. Saako Liitto keskenään parlamenttienemmistön vai ottaako se mukaan vielä radikaalimman Italian veljet -puolueen? Haluaako Liiton puheenjohtaja Matteo Salvini palata yhteen oikeistokoalitioon saavuttamaan vielä suurempaa vaalivoittoa?
Liiton ja Italian veljien varaan muodostuva hallitus on myrkyn sijaan akkuhappoa Brysselille. Liiton talousohjelman arvioidaan sysäävän Italian budjettialijäämän 2,8 prosenttiin. Se rikkoo räikeästi EU:n talouskurisopimusta Italian korkean velkamäärän vuoksi.
Sivistyssanakirjassa ”Ironian” kohdalla Renzin kuva
Italian ex-pääministeri Matteo Renzi saattaa tuntea ironian kolkon naurun. Hänen henkilökohtaisen ponnistuksen vuoksi Italian vaalilakeja muutettiin keväällä 2015. Uusi laki astui voimaan kesällä 2016.
– Maahamme tulee vaalijärjestelmä, josta lopultakin tulee poliittisen vakauden referenssipiste. Se on ennakkoehto talouden ja kulttuurin kehitykselle, keskustavasemmistolaisen Demokraattisen puolueen Renzi juhlisti tuolloin saavutustaan.
Vaalilain uudistus koski kahta asiaa. Ensiksi se muutti parlamenttipaikkojen jakoperiaatteen. Kolmasosa paikoista jaettiin vaalipiirin voittajille ja loput paikat jaetaan suhteellisen vaalimenestyksen mukaan. Toiseksi puoluejohtajat saivat vallan asettaa puolueensa ehdokkaat.
Parlamenttipaikkojen uusi jakotapa johti siihen, että suuret puolueet saavat äänimääräänsä enemmän edustajia läpi. Se räätälöitiin nimenomaan hillitsemään Viiden tähden liikkeen nousua. Ironista kyllä tämä vaalitapa on nyt sementoimassa Liitolle lähestulkoon suoran enemmistön parlamenttiin. Tähän tarvitaan noin 40 prosentin äänimäärä.
Ironia ei jää tähän. Renzi valitsi Demokraattisen puolueen johtajana miltei yksinomaan hänelle lähimpänä olleita ehdokkaita. Uusi puoluejohtaja Nicola Zingaretti torppasi kansanrintamahallituksen ilmeisesti juuri tästä syystä. Hän haluaa vaihtaa Renzin luottoremmin pois parlamentista.
Salvinin ajoitus voi mennä pieleen
Salvini on ilmeisesti odotellut puolueensa kannatuksen nousua kohti kriittistä pistettä. Tuo piste on mahdollisuus saavuttaa yksin parlamentaarinen enemmistö.
Ajoitus on kaksiteräinen miekka. Italialaiset eivät ole sataan vuoteen käyneet syksyllä äänestämässä, sillä tuo aika on pyhitetty seuraavan vuoden budjettiriihelle. Italialaiset voivat rangaista vaaleissa Salvinia siitä, että maan budjetin käsittely jää vaalien vuoksi toiselle sijalle.
Salvini haluaa luonnollisesti Liiton käsialan näkyvän budjetissa, joten aikataulusta tulee tiukka.
Erikoista vertoapua Richard Gereltä
Salvini voi saada kuitenkin yllättävää vetoapua näyttelijä Richard Gereltä. Gere torui Salvinia siitä, että maan maahanmuuttolakeja on ruuvattu aiempaa kireämmiksi.
– Salvinin äänestäjien mielestä Geren ulostulo näyttää ulkopuoliselta sekaantumiselta. Salvini voi muodostaa Gerestä kuvan tekopyhänä, joka vierailee aluksella muutaman tunnin ajan tapaamassa siirtolaisia ja lähtee sitten takaisin miljoonahuvilaansa, kansainvälisten suhteiden professori Raffaele Marchetti kertoi Financial Timesille.
Salvini ehdotti Gerelle, että hän voi hyvin viedä siirtolaiset mukanaan yksityiskoneellaan Hollywoodin huvilalleen ja huolehtia heistä siellä.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Richard Gere Nicola Zingaretti Italian hallituskriisi Sergio Mattarella Matteo Salvini Matteo Renzi Italia
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viiden tähden liikkeen jäsenet hyväksyivät hallituspohjan arkkivihollisensa kanssa

Italian sosiaalidemokraatit repesi kahteen osaan
Viikon suosituimmat

Ex-ministeri Liisa Hyssälä järjestöleikkauksista: Mahdollisuus, ei uhka – varakkaat järjestöt käyttäkööt omia rahojaan
Aiemmin Kelan pääjohtajanakin toiminut, entinen sosiaali- ja terveysministeri Liisa Hyssälä (kesk) pitää hallituksen päättämiä järjestöleikkauksia mahdollisuutena, ei uhkana. Hänen mukaansa päällekkäistä järjestökenttää on karsittava, ja järjestöjen on yritysten tavoin kannettava vastuunsa taloudellisesti vaikeina aikoina.

AfD voitti Saksassa Saksi-Anhaltin osavaltiovaalit mutta jäi ovensuukyselyn mukaan paikan tai kahden päähän ehdottomasta enemmistöstä

Kelan hurjat luvut julki: Jo yli 40 % perustoimeentulotuista vieraskielisille – Vigelius: ”Täysin kestämätöntä’’
Kelan maksamat keskeisimmät toimeentuloa turvaavat etuudet vieraskielisille ovat viime vuonna kasvaneet noin 1,8 miljardiin euroon. Osuus on viidenneksen koko väestöstä. Luvut käyvät ilmi Kelan tuoreesta julkaisusta.

Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen
Vastaanottokeskuksia ylläpitävät yksityiset yritykset ovat raportoineet hyvistä taoloudellisista tuloksista viimevuosiin asti. Satojen miljoonien liikevaihtoa pyörittävät firmat toimivat pääosin veronmaksajien rahoilla. Yrittäjien hunajapurkki on nyt sulkeutumassa, sillä hallitus on suitsinut turvapaikkaturismia ja maahanmuuttajien oma vastuu kotoutumisestaan korostuu.

Ceutan kriisi sai jo koko Espanjan kaduille – Sánchezia vaadittiin eroamaan, poliisi vastasi kyynelkaasulla
Ceutan hallitsemattoman maahantulon aiheuttama kriisi on muuttumassa yhä vakavammaksi sisäpoliittiseksi ongelmaksi Espanjassa. Sadat tuhannet espanjalaiset osoittivat keskiviikkona mieltään eri puolilla maata vaatien ratkaisua Ceutan tilanteeseen ja pääministeri Pedro Sánchezin vasemmistohallituksen eroa. Madridissa poliisi vastasi mielenosoittajille kyynelkaasulla ja kumiluodeilla.

Kela julkaisi hämmentävän tiedotteen, joka johtaa harhaan – edelleen yli 40 prosenttia toimeentulotuesta menee vieraskielisille
Kelan tuore tiedote kehuu, että aiempaa harvempi vieraskielinen saa toimeentulotukea. Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen tyrmää uutisoinnin puolitotuutena – samaan aikaan jo 41 prosenttia kaikesta toimeentulotuesta menee vieraskielisille.

Kommunisti kääntyi nuivaksi ja sai potkut vasemmistopuolueesta – haluaa lopettaa turvapaikkarallin ja keskittyä palautuksiin
Vaikka eliitti ja valtamedia muuta väittävät, maahanmuuttokriittisyys on tänään politiikan vuolainta valtavirtaa Euroopassa. Sen todistaa osaltaan entinen ruotsalainen kommunisti, joka oli liian kriittinen vasemmistopuolueelle. Nyt omassa puolueessaan näyttäisivät valtiopäivien ovet olevan apposen auki. Perusajatus on se, että kansalaisia on kahta lajia: “tuottavia ja loisivia”.

85-vuotiaan naisen pyykkituvassa raiskannut ulkomaalaistaustainen mies jo kolmatta kertaa raiskaussyytteessä – Purra: ”Yhteen suuntaan: ulos”
Oulussa 85-vuotiaan naisen törkeästä raiskauksesta tuomittu Nahom Hagos on jälleen syytettynä raiskauksesta. Kyseessä on jo kolmas raiskaussyyte, jota käsitellään oikeudessa.

Tuore tutkimus: Vasemmisto on liikkunut 11-kertaisesti enemmän vasemmalle kuin oikeisto oikealle
Yhdysvaltain poliittisen polarisaation on usein liberaalissa mediassa selitetty johtuvan ennen kaikkea oikeiston radikalisoitumisesta. Nyt tuore vertaisarvioitu tutkimus haastaa tämän yleisen käsityksen. Yli 35 000 vastaajan pitkittäistutkimuksessa selvisi, että vuosina 1988–2024 vasemmistolaiset liikkuivat 11-kertaisesti enemmän vasemmalle kuin mitä oikeistolaiset oikealle.

Kaikki laittomasti maahan tunkeutuneet eivät palanneet Marokkoon – Ceutan naiset elävät ainaisessa väkivallan pelossa: ”Tilanne on hirvittävä”
Asukkaiden protestit laittomia siirtolaisia vastaan ovat voimistuneet entisestään Espanjan Ceutassa. Naiset elävät jatkuvassa väkivallan pelossa, koska enklaaviin oleskelemaan jääneet ovat pääosin nuoria miehiä. Samalla kiista maahan tunkeutuneiden todellisesti määrästä käy kaiken aikaa kuumempana.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää













