
Jengirikollisten uusin innovaatio Ruotsissa: Kellot viedään kirjaimellisesti käsistä
Vielä jokin aika sitten avoin katurikollisuus oli Ruotsissa tyypillistä vain ongelmalähiöille.
Tasa-arvo on tässäkin asiassa edennyt kansankodissa ja nyt pistoolin voi Aftonbladetin mukaan saada ohimolleen jo Tukholman hienostokaupunginosa Östermalmilla. Asialla ovat jengirikolliset, jotka vaanivat hyväosaisia arvokellojen omistajia ja etsivät saaliinsa urkkimalla sosiaalista mediaa ja vakoilemalla vakavaraisia katutasolla.
Rolex, Hublot, Audemar Piguet, Breitling ja muita kalliita merkkejä. Useimmat kellovarkauksista ovat tähän asti tapahtuneet arvokellon omistajan kotitanhuvilla illansuussa, omistajan palatessa töistä tai iltariennoista. Rikolliset ovat vaanineet uhrin kotirapussa ja ryöstäneet ajannäyttäjän omistajansa kädestä joko suoralla väkivallalla tai aseella uhaten.
Kellolla rehvastelu on mennyttä aikaa
Rikokset ovat poliisin tutkinnanjohtajan mukaan hyvin suunniteltuja ja niissä on järjestäytyneen rikollisuuden leima. Rikolliset jäljittävät uhrinsa sosiaalisen median avulla, mutta partioivat silmä tarkkana myös turuilla ja toreilla. Siksi turistienkin on syytä pitää arvokellonsa visusti hihassa Tukholman keskustassa liikkuessaan.
Erityisen vaarallista luksuskellolla rehvastelu on ravintolassa, sillä erään Stureplanin ravintolan portsarin epäillään vinkanneen rikollisjengille kalliiden kellojen omistajista.
Kellovarkaudet ovat Tukholman alueella kaksinkertaistuneet vuodessa ja poliisin mukaan kyse on selvästi rikollisjengien uudesta ansaintamallista.
– Arvokellon hinta voi olla jopa 30 000 euroa, se käy itsessään maksuvälineenä ja sen jälleenmyynti on helppoa, joten rikollisten kiinnostus on ymmärrettävää, toteaa poliisin tutkinnanjohtaja.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Jengi hakkasi ruotsalaisisän – kukaan ei uskaltanut todistaa

Tulitus jatkuu Tukholmassa – jengiväkivaltaa ei näytä pysäyttävän kukaan
Viikon suosituimmat

Jussi Halla-aho: Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua ristiin, niin kyllä se on aika ruhtinaallinen vaihtoehto
Ruotsi on yhteiskunnallinen laboratiorio, joka kertoo millaista Suomessa on parinkymmenen vuoden kuluttua. Kannustimet kotoutumiseen puuttuvat, kun valtio toteuttaa kotoutumisen tulijan puolesta. Jussi Halla-aho kehottaa kaikkia pohtimaan asioita maahanmuuttajan näkökulmasta. Suomi on kaukomailla todellisessa puutteessa elävän näkökulmasta uskomaton onnela.

Teemu Keskisarjan kolumni: Käykää valtamedian kimppuun aktivismin asein

Mitä ihmettä? Ilta-Sanomat söhelsi arkivapaita koskevan uutisensa, ja pian ministerille toivotettiin kuolemaa

Antikainen: Demarikansanedustajan satuilema arkipyhäväite täysin tuulesta temmattu
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen ihmettelee SDP:n kansanedustaja Timo Suhosen väitettä, jonka mukaan perussuomalaiset haluaisivat poistaa arkipyhät yrittäjäjärjestön ehdotuksen mukaisesti.

Yleisradio starttasi pride-aktivismin – ja samalla politikoi murrosikää lykkäävien, kyseenalaisten hormonihoitojen aloittamista lapsille ja nuorille
Yleisradion Pride-myötäily näyttäytyy ongelmallisena, koska Yle on julkinen organisaatio, jonka toiminnan kulujen maksamiseen osallistuvat myös ne kansalaiset, jotka eivät koe omakseen Pride-liikkeen poliittisia hankkeita esimerkiksi alaikäisten hormonihoidoista tai ”kolmannesta sukupuolesta”.

Vigelius SDP:n Nurmisen yt-aikeista: Tätäkö tarkoitti, että kaiken voi tehdä reilummin?
Tampereen kaupunginhallitukselle esitetään yt-neuvottelujen aloittamista vähintään 10 miljoonan euron säästöjen saavuttamiseksi. Säästöjä tehdään kaikilla palvelualueilla. Perussuomalaisten kansanedustajan, Tampereen kaupunginvaltuutettu Joakim Vigeliuksen mielestä päätökset osoittavat, mitä SDP:n vaalilupaus "kaiken voi tehdä reilummin" todella tarkoittaa.

Professori: Jaettu inho länttä kohtaan yhdistää woke-liikkeen ja islamistit
Professori Gad Saad analysoi Bulletin-julkaisulle antamassaan haastattelussa pian julkaistavan kirjansa "Suicidal Empathy" aiheita sekä yhteiskunnan irrationaalisia eli loogisen ajattelun vastaisia uskomuksia niin sanottujen ”loisideoiden” kautta. Hän kritisoi voimakkaasti woke-ideologiaa, Greta Thunbergin asemaa länsimaisessa yhteiskunnassa sekä vasemmistolaisten ja islamistien liittoutumista.

Perussuomalaisten varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja SuomiAreenassa: SDP jakaisi äänestäjille ja someseuraajille ei-kenenkään velkamiljardeja, joita ei ole olemassakaan
MTV:n ja Porin kaupungin SuomiAreenan Raatihuoneenpuiston lavalla kohtasivat keskiviikkoiltana puolueiden puheenjohtajiston vaikuttajat, ja melko ennalta-arvattavasti puoluepomoilta kysyttiin kantoja talouden sopeutuksiin ja lisäsäästöihin lähitulevaisuudessa.

Suomen puolustusministeriön sisäänkäynnin sotkenut Palestine Action -järjestö kielletään Britanniassa terroristijärjestönä – aktivistit tekivät perjantaina vakavan rikoksen sotilasalueella
Sama kansainvälinen aktivistiryhmä Palestine Action, joka sotki Suomen puolustusministeriön pääsisäänkäynnin Helsingissä vaaleanpunaisella maalilla kesäkuun alussa, listattiin terroristijärjestöksi Iso-Britanniassa.

Jussi Halla-aho: Kehitysavun tehtävä on ollut ostaa itsellemme hyvää omaatuntoa
Länsimainen ja suomalainen ihminen kantaa ilmeisen ikuista syyllisyyden taakkaa. Ainakin wokeväen mielestä. Olemme syyllisiä siihen, mitä samanväriset ihmiset ovat tehneet missä päin maailmaa hyvänsä aikakauteen katsomatta. Jussi Halla-ahon mielestä tämä on ”vähän kummallista ajattelua”.