
LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Jengi hakkasi ruotsalaisisän – kukaan ei uskaltanut todistaa
Johan Falkenberg oli perheineen vastaanottamassa vappua yhdessä sadan muun lähiön asukkaan kanssa. Hän yritti keskeyttää naisen pahoinpitelyn ja saikin kimppuunsa hakkaavan ja potkivan nuorisojengin. Kukaan läsnäolijoista ei nähnyt mitään. Video kuitenkin todistaa tapahtumien kulun.
Vappuilta oli meneillään Tukholman kyljessä Upplands Bron lähiössä. Nuorisojengi ei pitänyt koiraansa ulkoiluttavasta naisesta ja alkoi töniä tätä. Pikkulastensa ja vaimonsa kanssa paikalla ollut perheenisä koki nuorisojengin touhut uhkaavana ja meni väliin rauhoittamaan tilannetta. Käsi kädessä neljävuotiaan tyttärensä kanssa.
Yhtäkkiä Johan tunsi olevansa yksin vihamielisen jengin ympäröimänä. Kolme jengiläistä alkoi hakata häntä. Iskuja tuli edestä sekä takaa ja pikkutyttö tietysti paniikissa. Sitten Johan kaatui maahan. Videosta käy kiistatta selville, että pahoinpitelyn ympärillä oli kymmeniä ihmisiä, jotka näkivät tapahtuman läheltä ja selvästi.
Kukaan ei nähnyt mitään
Poliisille pahoinpitelyn selvittäminen oli hankalaa, vaikka paikalla oli joukoittain ihmisiä ja jengi poliisin tiedossa.
– Lähiössä kaikki tällä alueella tuntevat toisensa, sanoo poliisin tutkinnanjohtaja.
– Huhut leviävät jengistä, he pieksevät kaikki ja parasta on vain pitää turpansa tukossa, ettei itse ole seuraava uhri. Tämä on valtava ongelma.
Vaikenemisen kulttuuri koskee kaikkia rikoksia, pahoinpitelyt eivät siis ole poikkeus.
– Mielestäni tämä on enemmistön perusasenne näillä tanhuvilla, ”me hoidamme omat asiamme emmekä ole nähneet tai kuulleet mitään”, poliisi kertoo.
Lopulta Johanin pahoinpitely kuivui kokoon, koska ainoat todistajat olivat uhri itse sekä hänen perheensä.
Hakkaajat pääsivät helpolla
Tapahtumat saivat yllättävän käänteen, kun poliisi löysi Johanin pahoinpitelystä kuvatun videon toisen rikoksen yhteydessä takavarikoidusta autosta. Kaksi pahoinpitelyyn osallistunutta jengiläistä pystyttiin tunnistamaan videon perusteella. Tutkinta avattiin uudelleen.
Todistusaineisto perustui nyt videoon ja poliisin paikallistuntemukseen. Poliisi tunnisti rikolliset. Kaksi nuorisorikollista tuomittiin kuukaudeksi vankeuteen ja kolmas, uhria takaapäin hakannut jätettiin tuomitsematta näytön puuttuessa.
Lyhentämätön video: YouTube.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Valtamedian vaalivaikuttaminen osoittautui valepropagandaksi – Göteborgin autopalot eivät olleet ruotsidemokraattien sytyttämiä

Tulitus jatkuu Tukholmassa – jengiväkivaltaa ei näytä pysäyttävän kukaan

Olisiko poliitikkojen jo aika puhua selkokieltä jengiväkivallan syistä?
Viikon suosituimmat

Veronmaksajat ovat rahoittaneet muslimiyhteisöjä miljoonilla – yksi islamilainen järjestö meni ulosottoon lähes puolen miljoonan avustusten jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain islamilaisia yhdyskuntia yleisavustuksilla, ja muslimijärjestöt saavat rahaa myös STEAn kautta. Osa tuesta on päätynyt ulosottoon. Yhteisöjen ulkomainen rahoitus jää suurelta osin pimentoon.

Woke ei kannata: Nike toisti edeltäjiensä virheet – yhtiö menetti 220 miljardia arvostaan
Urheilujätti Nike tippuu indeksistä osakekurssin sukellettua lähes 80 prosenttia vuoden 2021 huipusta. Epäonnistunut vasemmistohenkinen markkinointi on kiihdyttänyt yhtiön alamäkeä.

Muslimit joukkovoimalla ruotsidemokraatteja ja oikeistohallitusta vastaan – Ruotsin moskeijoissa veisataan vasemmiston virsiä
Ruotsin moskeijoissa kaikuu nyt sosialidemokraattinen kutsuhuuto. Samaan aikaan muslimien nokkamiehet kehottavat somessa äänestäjiä karttamaan ruotsidemokraatteja ja ylipäänsä oikeiston Tidö-puolueita. Näin uskonto on valjastettu vasemmiston vaalityöhön.

Koposelta ehdotus: ”Jokainen voisi itse päättää, haluaako maksaa tuloistaan kehitysapua”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen ehdottaa, että suomalaiset veronmaksajat voisivat itse valita veroilmoituksessaan, maksavatko he osuutensa kehitysavusta tuloistaan vai eivät.

Vasemmisto käy jo kuntoilunkin kimppuun – Aittakumpu: ”Kaikki ei tule valmiina yhteiskunnalta – sosialismi, se vain ei toimi”
Perussuomalaisten kansanedustaja Pekka Aittakumpu arvostelee vihervasemmiston näkemyksiä, joissa liikkumista ja itsestä huolehtimista pidetään merkkinä haitallisesta oikeistolaistumisesta. Aittakummun mukaan liikuntaharrastukset opettavat ihmiselle kärsivällisyyttä sekä tavoitteellisuutta, ja hän kannustaa suomalaisia ottamaan itse vastuuta omasta hyvinvoinnistaan valtion jatkuvan holhouksen sijaan.

Purra: Ruotsin vasemmiston voitto nojasi maahanmuuttajaääniin, antisemitismiin ja terrorismin tukemiseen
Valtiovarainministeri Riikka Purra kritisoi voimakkaasti Ruotsin vasemmistopuolueen vaalimenestystä ja europarlamentaarikko Li Anderssonin suhtautumista siihen. Purra kuvaa, että vasemmiston vaalimenestys nojasi maahanmuuttajaääniin, moskeijoiden kannustukseen sekä ehdokkaiden antisemitismiin ja Hamas-myönteisyyteen.

Ruotsin vaaleista tulossa sittenkin jännitysnäytelmä – oikeistohallituksella vimmattu loppukiri
Ruotsissa käydään valtiopäivävaalit sunnuntaina. Asetelmat ovat kutkuttavat. Monet pitivät sosiaalidemokraattien vaalivoittoa vielä kesällä itsestäänselvyytenä, mutta oikeistoblokki on tehnyt veret seisauttavan loppukirin.

Ruotsin vaaleissa yllätyskäänne: vihervasemmisto ja oikeisto tasoissa SVT:n ennusteessa
Demareilla valtiopäivävaalit menivät historiallisen huonosti ja myös ruotsidemokraatit ottavat takapakkia. Näin siis SVT:n ennusteen mukaan. Vasemmisto- ja oikeistoblokit ovat käytännössä tasoissa, kun lasketaan puolueiden mahdollinen paikkaluku valtiopäivillä.

Antikainen ja Peltokangas esittävät ministerien kelposuusvaatimusten tiukentamista: Ministereiksi vain Suomen kansalaisia
Perussuomalaisten kansanedustajat Sanna Antikainen ja Mauri Peltokangas esittävät ministerien kelpoisuusvaatimusten tiukentamista. He ovat jättäneet eduskunnassa toimenpidealoitteen, jonka mukaan ministerinä voisi toimia vain henkilö, jolla on yksinomaan Suomen kansalaisuus.

Maailman paras peruskoulu mureni – Rasinkangas: ”Kunpa meitä olisi kuunneltu aiemmin”
Eduskunnan eilisellä kyselytunnilla edustajat keskustelivat muun muassa koulujen tilanteesta, jota äskettäin ilmestyneet PISA-tutkimuksen tulokset kuvaavat. Perussuomalaisten kansanedustaja Merja Rasinkangas totesi puheenvuorossaan, että perussuomalaisena kokee usein saman tunteen maailman menoa katsoessa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää













