

LEHTIKUVA
Olisiko poliitikkojen jo aika puhua selkokieltä jengiväkivallan syistä?
– Luulevatko poliitikot ja oikeustieteilijät todellakin, että kansa on niin umpityhmää, ettei se näe yhteyttä 1990-luvulta lähtien voimistuneen maahanmuuton ja yhä lisääntyvän tappamisen sekä jengiväkivallan välillä Ruotsissa? Lopettakaa kansan kusettaminen! Näin vaatii suivaantunut mielipidekirjoittaja Expressenissä.
Ruotsidemokraattien kannatuksen kasvaminen kertoo sekin omaa kieltään siitä, että ruotsalaisilla on kuppi menossa kunnolla kumoon maahanmuuton aiheuttamien ongelmien edessä.
– On suorastaan surrealistista seurata, kuinka poliitikot ja oikeustieteilijät karttavat selkokieltä siitä, että Ruotsin harjoittamalla maahanmuuttopolitiikalla ja jengiampumisilla olisi jokin asiayhteys, kirjoittaa Mattias Lindberg.
Hän ottaa esimerkiksi pääministeri Löfvenin haastattelun, jossa tältä kysyttiin asiasta ja pääministeri totesi, että ”työttömyys ei ole hyvästä työttömille”.
Tilastot puhuvat selkokieltä
Kun Dagens Nyheter tutki ampuma-aseella tehtyjä murhia ja murhayrityksiä paljastui, että sadalla rikokseen liittyvistä henkilöistä ainakin 90:llä toinen vanhemmista oli syntynyt ulkomailla. Lisää löylyä löi Expressen, joka Tukholman 192 jengiläisen taustaa tutkiessaan sai selville, että 94,5 prosentilla heistä ainakin toinen vanhemmista oli lähtöisin Ruotsin ulkopuolelta. Myös Tanskasta on saatu vastaavia tuloksia.
Mielipidekirjoittajan mukaan on selvää, että jengiväkivallan takana on muitakin syitä kuin maahanmuutto. Korkean teknologian yhteiskunnassa ei juurikaan ole tarjolla yksinkertaisia töitä kouluttamattomille henkilöille. Siitä syystä myös huonosti koulutetut maahanmuuttajat ajautuvat helposti huolenpitoyhteiskunnan passivoimiksi ja sen jälkeen turhautuneina rikollisten haaviin.
Kansalla nyrkki taskussa
Suuri ruotsalaisten enemmistö eli kansa on kuitenkin jo saanut siipeensä ja kadottanut uskonsa turvalliseen yhteiskuntaan. Jengiväkivalta eroaa hyllymurhista siitä syystä, että yksittäisen tekijän takana on aina jengi, joka uhkailee ja pahoinpitelee heidät, jotka uskaltavat avata suunsa. Ongelmalähiöiden asukkaat voivat vain nyrkki taskussa seurata avointa huumekauppaa lähiön kaduilla.
– On todellakin aika lopettaa joutavat kokkapuheet ja etsiä pohjia myöten syyt siihen, miksi törkeä väkivalta julkisilla paikoilla Ruotsissa on yhä yleisempää. Ja sitten pitää ryhtyä toimeen, jotta yhteiskuntaa vuosia vammauttanut ongelma saadaan ratkaistuksi, kirjoittaja vaatii.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Ääniä Ruotsin suviyössä: Pommit paukkuvat ja aseet puhuvat

Ammuskelu siirtymässä Ruotsissa kaduilta puoliksi sisätiloihin – rikollisjengit tulittavat toistensa asuntoja

Jo toinen nainen ammuttiin kuoliaaksi Ruotsissa tällä viikolla – alamaailma siirtyi sopimuksettomaan tilaan

Tulitus jatkuu Tukholmassa – jengiväkivaltaa ei näytä pysäyttävän kukaan

Huumekauppa siirtyy kirjastoihin Ruotsissa

Ammuskeluissa haavoittuneiden määrä tuplaantunut – puukotusten uhrien määrä ennallaan Ruotsissa

Kiusaaminen jatkunut vuosia: Lapset kivittivät eläkeläisiä Ruotsissa

Jengi hakkasi ruotsalaisisän – kukaan ei uskaltanut todistaa

Olisiko jo aika puhua luvuista? – Maahanmuuttajien suuri määrä ajaa Ruotsin kuntia taloudelliseen ahdinkoon
Viikon suosituimmat

Helsingin yliopiston katsaus: Ulkomaalaistaustaisten osuus raiskausrikoksista on 32 prosenttia
Helsingin yliopiston katsauksen mukaan seksuaalirikosten määrä on noussut ja korkeimmat tasot näkyvät Saharan eteläpuolisista maista kotoisin olevilla afrikkalaistaustaisilla sekä länsiaasialaistaustaisilla 18–29-vuotiailla miehillä.

Feminismi halusi eroon miesten ahtaista ja ”toksisista” roolimalleista, mutta kuinkas sitten kävikään?
Perinteisten sukupuoliroolien purkamisen ja moninaisemman mieskuvan piti vapauttaa ja tehdä elämästä helpompaa. Toisin kävi. Yhä useamman nuoren miehen kohdalla lopputulos näyttää olevan päinvastainen. Tuore yhdysvaltalaistutkimus kertoo sukupolvesta, jossa epäonnistumisen kokemus, yksinäisyys ja epätoivo ovat yleistyneet. Samalla moni kaipaa elämäänsä merkitystä juuri perinteisistä ihanteista, perheestä, vastuusta ja aikuisuuden selkeistä rakenteista. Vähitellen keskustelu poikien ja miesten asemasta on ainakin muuttunut entistä moniäänisemmäksi, eikä woke-feminismillä ole siitä enää yliotetta.

SDP:n Mäkynen vihjailee valtion ruokakaupoilla – Vigelius: ’’Neuvostoliitossa se tarkoitti tyhjiä hyllyjä ja pulaa kaikesta’’
SDP:n kolmas varapuheenjohtaja Matias Mäkynen kutsuu valtion ruokakauppoja ’’harkinnan arvoiseksi ehdotukseksi’’.

Mitä Ylen nationalismikeskustelussa jäi sanomatta?
Veronmaksajien kustantamassa mediassa väiteltiin tällä viikolla akateemisten herrojen Janne Saarikiven ja Teivo Teivaisen kesken nationalismista, mutta johtopäätökset jäivät piippuun vinoutuneen kysymyksenasettelun vuoksi.

Bergbomilta yllättävä lukusuositus: Jokaisen tulisi lukea vasemmistopuolueiden vaihtoehtobudjetit
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom esittää yllättävän kehotuksen: jokaisen tulisi lukea vasemmistopuolueiden vaihtoehtobudjetit. Ne sisältävät niin pimeitä politiikkatoimia, että koen velvollisuudekseni välittää ne mahdollisimman laajasti suomalaisten tietoon, Bergbom sanoo.

Vasemmistohallituksen velkajuhlan lasku tuli maksuun – Mäkelä muistutti opposition vastuusta Suomen talousahdingosta
Perussuomalaisten Jani Mäkelä sekä kokoomuksen Jukka Kopra vaativat oppositiolta realismia ja vastuunkantoa. He korostivat MTV:n Asian ytimessä -ohjelmassa, että Suomen talousongelmien juuret ovat edellisen vasemmistohallituksen velkapolitiikassa. Miehet eivät hyväksyneet nykytilanteen vierittämistä yksin nykyhallituksen syyksi.

”DEI:stä on tullut kirosana” – monimuotoisuus saa kritiikkiä Hollywoodissa
Viihdealan ammattilaiset käyvät keskustelua siitä, onko monimuotoisuutta korostavien käytäntöjen yleistyminen kaventanut taiteellista vapautta, erityisesti vitsailun ja komedian osalta.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu politikoi – kehystää hallituksen maahanmuuttopolitiikan uudistukset ulkomaalaisten aseman heikentämiseksi
Yhdenvertaisuusvaltuutetun tuoreessa vuosikertomuksessa hallitusohjelman mukaiset maahanmuuttokiristykset – kuten nopeampi rajamenettely ja vastaanottorahan pienentäminen – esitetään suoraan “ulkomaalaisten asemaa heikentävinä muutoksina”. Sisäministeri Mari Rantanen nostaa esiin, miten virallisen raportin otsikoinnissa on vahvaa politikoinnin makua.

Euroopan vasemmisto muuttui nuivaksi – Suomessa toverit vielä jumittavat poteroissaan
Kotimaisen vasemmistomme ideologinen maahanmuuttokiihko vaikuttaa tänä päivänä jo muinaisjäänteeltä, kun viime vuosina vasemmistopuolueet kautta Euroopan ovat korjanneet linjaansa maahanmuuttokriittiseksi.

Länsimainen kulttuuri taantuu: sisäinen pehmeys ja massamaahanmuutto tuhoavat Eurooppaa
Valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja, tekniikan tohtori Jussi Lindgren varoittaa blogissaan, että länsimainen kulttuuri on hiipumassa. Lindgrenin mukaan professori Samuel P. Huntingonin aikoinaan ennustama kulttuurien yhteentörmäys on nyt käynnissä, ja Eurooppaa heikentävät sekä sisäinen hedonismi että hallitsematon maahanmuutto.
Uusimmat

Perussuomalaisten Lapin piiri nimesi lisää eduskuntavaaliehdokkaita

Mitä Ylen nationalismikeskustelussa jäi sanomatta?

Vaalivallankumous sai Unkarin talouden nousukiitoon
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää









