

Tulitus jatkuu Tukholmassa – jengiväkivaltaa ei näytä pysäyttävän kukaan
Rikollisjengien sekopäinen ammuskelu jatkuu Tukholman seudulla. Summittaiselle automaattiaseiden tulitukselle on nyt keksitty nimikin, se on ”spreijausta”.
Sunnuntaina rikolliset virittivät ansan ja ampuivat taas ohi haavoittaen kahta sivullista. Jatkoa seuraa pian, sillä meneillään on jengien verikostojen sarja. Ruotsi on vajoamassa heimoajan tapojen ja kulttuurin pimeyteen.
Viime sunnuntaina mokasi tosin poliisikin, sillä se kadotti seuraamansa taparikollisen, joka körötteli matkoihinsa taksin kimppakyydillä. Konna oli menossa tapaamiseen, johon hänet oli huijattu. Niinpä perillä Nackassa tuntemattomat henkilöt avasivat pitemmittä puheitta tulen kohti taksia.
Hei me spreijataan
Taksin kuljettaja haavoittui vakavasti selkään ja läheisen talon ikkunassa toljottanut henkilö sai hänkin hengenvaarallisen osuman. Mutta varsinainen kohde säilyi taas koskemattomana.
– Kaksi syytöntä haavoittui luodeista. Ampuja olivat aivan aloittelijoita. Heidän tarkoituksenaan oli osua autoon mutta he eivät osanneet ampua sarjatuliaseella, ihmettelee poliisin edustaja Expressenissä.
Rikolliset ovat itse kehittäneet ja ilmeisen syystä toheloinnille ja summittaiselle automaattiaseella räiskimiselle sille ikään kuin tarkoituksen antavan termin ”spreijaus”.
Vaarallisia henkilöitä seurataan
Poliisi on verikostojen keskellä keskittänyt resursseja näiden ”punaisten” eli hengenvaarallisten konfliktien selvittämiseksi. Mahdollisesti vaarallisia henkilöitä seurataan vuorokauden ympäri.
– Keskitymme henkilöihin, jotka ovat tunnetusti väkivaltaisia ja samalla osa jotakin rikollisverkostoa. Seurattavat ovat myös mukana kostojen sarjassa, valaisee poliisin jengirikosasiantuntija.
Verikostot jatkuvat
Tukholman alueella on kymmenkunta järjestäytyneen rikollisuuden merkit täyttävää jengiä ja kaksi meneillään olevaa jengien verikostojen sarjaa. Viime lauantaina Haningen hautausmaalla murhattu 25-vuotias mies oli viides Bredängissä vuonna 2013 pieleen menneestä kokaiinikaupasta alkaneen erimielisyyden uhri.
Rinkebyn riidassa puolestaan Shottaz ja Dödspatrullen -jengit ovat saaneet hengiltä yhdeksän ihmistä. Riita alkoi arvokuljetusryöstön saalinjakoon vuonna 2015 liittyneestä laskennallisesta erimielisyydestä. Myös muualla Ruotsissa jengien välillä on kuolemanvakavia näkemyseroja, jotka voivat myös laajentua maan rajojen ulkopuolelle.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Jengirikollisten uusin innovaatio Ruotsissa: Kellot viedään kirjaimellisesti käsistä

Ammuskelu siirtymässä Ruotsissa kaduilta puoliksi sisätiloihin – rikollisjengit tulittavat toistensa asuntoja

Jo toinen nainen ammuttiin kuoliaaksi Ruotsissa tällä viikolla – alamaailma siirtyi sopimuksettomaan tilaan

Ruotsidemokraateille mitattiin ennätyskannatus – puolueella on keinot väkivallan lopettamiseen

Ammuskeluissa haavoittuneiden määrä tuplaantunut – puukotusten uhrien määrä ennallaan Ruotsissa

Jengi hakkasi ruotsalaisisän – kukaan ei uskaltanut todistaa

Olisiko jo aika puhua luvuista? – Maahanmuuttajien suuri määrä ajaa Ruotsin kuntia taloudelliseen ahdinkoon

Brittilehti: Pommi-iskut ovat nyt osa normaalia ruotsalaista arkea

Tanskan poliisi: Lähes kaikilla ongelmalähiön jengirikollisilla maahanmuuttajatausta
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarjan kolumni: Luonnonsuojelijat vastaan ilmakehäkiihkoilijat

Seksuaalista väkivaltaa Saksassa torjuvat uimahallijulisteet saavat kritiikkiä – kuvissa ahdistelijoiksi esitetään valkoisia naisia ja miehiä
Kahdeksan alaikäistä tyttöä on joutunut seksuaalisen ahdistelun kohteeksi Saksan Gelnhausenin ulkouimalassa. Epäiltyinä on neljä syyrialaista miestä. Tapaus on herättänyt laajaa keskustelua Saksan uimahallien turvallisuudesta. Samalla Kölnin kaupungin uimahalleihin asennetut seksuaalisesta väkivallasta varoittavat julisteet ovat joutuneet arvostelun kohteeksi, sillä niiden katsotaan esittävän ahdistelijoina sellaisia ryhmiä, jotka tilastojen mukaan syyllistyvät näihin tekoihin kaikkein harvimmin.

Antikainen: Purra pisti komission herroille luun kurkkuun Brysselissä
Euroopan komissio on jälleen nostanut esiin ajatuksen uudesta EU:n yhteisvelasta. Toisin kuin vuonna 2021, jolloin valtiovarainministerinä toiminut keskustan Annika Saarikko hyväksyi EU:n elpymispaketin mukisematta, nyt valtionvarainministerinä on Riikka Purra, joka pisti Brysselissä EU-herroille luun kurkkuun ja sanoi: ei käy.

Päivän pointti: Vanha valtamedia torjuu avoimen keskustelun – vetäytyi turvalliseen tilaan suojelemaan omia kehyskertomuksiaan

Teemu Keskisarja: Seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta pitää ohjata riippumattomille ja puolueettomille medioille
Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja Teemu Keskisarja esittää Yleisradion kutistamista siten, että seuraavalla hallituskaudella osa Yle-verosta ohjattaisiinkin riippumattomille ja puolueettomille medioille. - Yle-veron maksajat jatkossa valitkoot itse rahoituskohteita omissa veroilmoituksissaan, Keskisarja linjaa.

Antifaa epäillään aseellisesta hyökkäyksestä viranomaisia vastaan Teksasissa
Vasemmistolainen vihapuhe on johtanut aseelliseen väkivaltaan Yhdysvalloissa. Rajaturvallisuutta valvovia viranomaisia vastaan on viime päivinä tehty kaksi aseellista hyökkäystä. Ensimmäisen suoritti Antifan iskuryhmä, jossa oli mukana useita transnaisia. Toisessa yhteenotossa yksittäinen hyökkääjä menetti henkensä.

Päivän pointti: Missä Suomi-median logiikka Teksasin tulvauutisoinnissa? Väittää ehdotettujen menoleikkauksien vaikuttaneen ennen kuin niitä on tehty

Valtiovarainministeri Riikka Purra: Suomi ei hyväksy uutta EU-yhteisvelkaa – ”Me emme kannata tällaisia järjestelyjä, me vastustamme niitä”
Valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo, että epävirallista yhteisvelkakeskustelua on jo käyty tällä viikolla euroryhmässä. Purran mukaan Suomen hallituksen kanta asiaan on selvä: uutta yhteisvelkaa ei hyväksytä. - Jo hallitusohjelmaan on selvästi kirjattu, että Suomi edellyttää jokaisen jäsenmaan kantavan vastuuta omista veloistaan ja taloudestaan.

Iranilaisjohtaja käynnisti varainkeruun Trumpin ja Netanjahun salamurhaa varten: ”Tätä tehdään Euroopassa 10–20 miljoonalla dollarilla”
Kovan linjan iranilainen islamistijohtaja Abdolmajid Kharaghaani on ilmoittanut sosiaalisessa mediassa varainkeruukampanjasta Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin ja Israelin pääministerin Benjamin Netanjahun tappamiseksi. Myös Kansainvälisen atomienergiajärjestön IAEA:n pääjohtaja Rafael Grossin pää on pölkyllä - hänelle vaaditaan teloitusta Iranin valtionmediassa.

Poliittinen myrsky Teksasin tulvien ympärillä yltyy: Lastenlääkäri sai potkut mauttoman somepäivityksen vuoksi
Teksasin tuhoisat tulvat ovat synnyttäneet Yhdysvalloissa paitsi valtavan inhimillisen tragedian, myös kiivaan poliittisen keskustelun. Useat liberaalit vaikuttajat ja demokraattisen puolueen keskeiset henkilöt ovat joutuneet rajun arvostelun kohteeksi syytettyään presidentti Donald Trumpia ja republikaanipuoluetta tulvien aiheuttamista vahingoista ja kuolemista.
Uusimmat

Ansiotuloverotuksen vähennykset tasaavat tulonjakoa Suomessa

Perussuomalaisten kannattajat erottuvat kaikkein menokriittisimpinä
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää