
Jengirikollisten uusin innovaatio Ruotsissa: Kellot viedään kirjaimellisesti käsistä
Vielä jokin aika sitten avoin katurikollisuus oli Ruotsissa tyypillistä vain ongelmalähiöille.
Tasa-arvo on tässäkin asiassa edennyt kansankodissa ja nyt pistoolin voi Aftonbladetin mukaan saada ohimolleen jo Tukholman hienostokaupunginosa Östermalmilla. Asialla ovat jengirikolliset, jotka vaanivat hyväosaisia arvokellojen omistajia ja etsivät saaliinsa urkkimalla sosiaalista mediaa ja vakoilemalla vakavaraisia katutasolla.
Rolex, Hublot, Audemar Piguet, Breitling ja muita kalliita merkkejä. Useimmat kellovarkauksista ovat tähän asti tapahtuneet arvokellon omistajan kotitanhuvilla illansuussa, omistajan palatessa töistä tai iltariennoista. Rikolliset ovat vaanineet uhrin kotirapussa ja ryöstäneet ajannäyttäjän omistajansa kädestä joko suoralla väkivallalla tai aseella uhaten.
Kellolla rehvastelu on mennyttä aikaa
Rikokset ovat poliisin tutkinnanjohtajan mukaan hyvin suunniteltuja ja niissä on järjestäytyneen rikollisuuden leima. Rikolliset jäljittävät uhrinsa sosiaalisen median avulla, mutta partioivat silmä tarkkana myös turuilla ja toreilla. Siksi turistienkin on syytä pitää arvokellonsa visusti hihassa Tukholman keskustassa liikkuessaan.
Erityisen vaarallista luksuskellolla rehvastelu on ravintolassa, sillä erään Stureplanin ravintolan portsarin epäillään vinkanneen rikollisjengille kalliiden kellojen omistajista.
Kellovarkaudet ovat Tukholman alueella kaksinkertaistuneet vuodessa ja poliisin mukaan kyse on selvästi rikollisjengien uudesta ansaintamallista.
– Arvokellon hinta voi olla jopa 30 000 euroa, se käy itsessään maksuvälineenä ja sen jälleenmyynti on helppoa, joten rikollisten kiinnostus on ymmärrettävää, toteaa poliisin tutkinnanjohtaja.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Jengi hakkasi ruotsalaisisän – kukaan ei uskaltanut todistaa

Tulitus jatkuu Tukholmassa – jengiväkivaltaa ei näytä pysäyttävän kukaan
Viikon suosituimmat

Hallitus helpottaa liikkumista Suomessa: Ammattidiesel käyttöön, ajoneuvovero laskee jälleen
Hallitus päätti kehysriihessä tänään useista autoilun ja liikkumisen hintaa laskevista toimenpiteistä. Hallitus helpottaa liikkumista toteuttamalla raskaan liikenteen ammattidieselin, alentamalla matkakuluvähennyksen omavastuuta ja alentamalla ajoneuvoveroa.

Irakilaiskaksoset saivat valtiolta 426 000 euron koppikorvaukset – hallitus esittää korvauksille kattoa
Irakilaiskaksosten tapaus on nostanut esiin Suomessa maksettujen koppikorvausten korkean tason ja toimii esimerkkinä tilanteista, joihin hallitus pyrkii nyt puuttumaan asettamalla korvauksille enimmäisrajan.

Perussuomalaiset ja vasemmistoliitto ottivat eduskunnassa rajusti yhteen maahanmuutosta: ”Tänne ei haluta ihmisiä!”
Eduskunta keskusteli keskiviikkona kiivaasti maahanmuuton tiukennuksista. Perussuomalainen sisäministeri Mari Rantanen esitteli eduskunnalle kaksi uutta hallituksen esitystä, joista ensimmäisellä pyritään tehostamaan ulkomaalaisten karkotuksia ja toisella panemaan täytäntöön EU:n kiristyvää turvapaikkapolitiikkaa.

Käräjäoikeus hylkäsi Elokapinan mielenosoittajien niskoittelusyytteet – Antikainen: Oikeus antoi vaarallisen viestin – kannustaa sivuuttamaan poliisin käskyt
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen kritisoi Helsingin käräjäoikeuden eilen antamaa päätöstä, jossa se hylkäsi niskoittelusyytteet kahta Elokapinan mielenosoittajaa vastaan ja katsoi, ettei poliisilla ollut toimivaltaa määrätä Mannerheimintien ajokaistan sulkenutta mielenilmausta päättymään.

Sanna Marinin vasemmistohallitus ajoi Suomen talouden päin seinää – Vigelius: Nyt Lindtman ja Andersson ihmettelevät, miten hienosti menee niillä mailla, joille Suomi kippasi rahansa
Perussuomalaisten kansanedustaja Joakim Vigelius pitää suhteellisen absurdina, että samat vasemmistopoliitikot, jotka aiheuttivat Suomen velkaantumiskierteen ja olivat hyväksymässä sitä, että kaikesta tästä huolimatta kipataan tuhansia miljoonia euroja suomalaisten rahoja kehitysapuna maailmalle joka vuosi ja elvyttämään Etelä-Euroopan talouksia, arvostelevat nyt Suomen valtiontalouden hoitoa, velkaantumiskehitystä ja säästötoimien välttämättömyyttä.

Kolumni: Kaikki tietää
Viheliäisimpiä totuuksia ovat ne, jotka kaikki tietävät – mutta joista harva on valmis puhumaan omalla nimellään, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

SDP:n Tuppurainen jäi kiinni valehtelusta – Vigelius: ”Epärehellistä sumutusta’’
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen jäi torstaina kiinni valehtelusta koskien sote-järjestöjen valtion tuista säästämistä.

Jäikö kommunismin ruumiinavaus kesken? Uutuuskirja kertoo, mistä woke on lähtöisin
Perinteinen kommunismi voi olla heikossa hapessa, mutta punaisen aatteen jälkeläiset porskuttavat kaikissa läntisissä yhteiskunnissa. Kommunismin yhteydet nykyiseen woke-ideologiaan, antirasistiseen teollisuuteen ja ympäristöliikehdintään nousevat näkyville toimittaja, tietokirjailija Pekka Virkin tuoreessa tietokirjassa.

Päivän pointti: Veronmaksajien miljoonilla rahoitettu järjestöväki pauhaa ämyreihin: ”Lisää rahaa nyt nyt nyt!” – todellisuudentaju täysin hukassa

Turpeen energiakäytön jatko varmistui
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää












